Muzycy Kwartetu Deutsche Oper z Berlina wystąpili 12 lutego w Klubie Adwokackim im. adw. Janiny Ruth Buczyńskiej w Krakowie. Koncert poświęcony był abp. Józefowi Życińskiemu, w czwartą rocznicę śmierci.
Wystąpili Tomasz Tomaszewski (I skrzypce) – pierwszy koncertmistrz Opery Berlińskiej, Piotr Prysiażnik ( II skrzypce), Sebastian Sokół (altówka), Dorota Imiełowska (wiolonczela), młody, utytułowany wiolonczelista Łukasz Pawlikowski oraz wybitny akordeonista Konrad Ligas.
W pierwszej części koncertu artyści zagrali dwa niezwykle rzadko wykonywane i technicznie trudne kwartety: Giuseppe Verdiego w tonacji e- mol i Ignacego Waghaltera w tonacji D-dur.
Oba kwartety zostały wykonane po mistrzowsku zarówno pod względem technicznym, jak i stylistycznym. Warto wspomnieć, że pierwszy koncertmistrz Opery w Berlinie prof. Tomasz Tomaszewski grał na skrzypcach Stradivariusa.
W drugiej części koncertu wiolonczelistka Dorota Imiełowska z Łukaszem Pawlikowskim i Konradem Ligasem zagrali utwory Astora Piazzolli. Zaś wspólnie z kwartetem z Berlina utwór znany głównie z filmu Martina Bresta „Zapach kobiety” – tango „Por una cabeza” Carlosa Gardela oraz słynną kołysankę George'a Gershwina.
Abp Józef Życiński był metropolitą lubelskim, otrzymał odznakę Adwokatura Zasłużonym w 2008 roku. Był pomysłodawcą i organizatorem trzech Międzynarodowych Kongresów Kultury. Otrzymał doktorat honoris causa kilku uczelni, m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Napisał wiele książek eseistycznych o kulturze, nauce, społeczeństwie. Interesował się filozofią nauki, kosmologią relatywistyczną, metalogiką, historią nauki i badaniem relacji między nauką a wiarą, filozofią procesu Whiteheada i jej rolą we współczesnym wykładzie chrześcijańskiej doktryny. Przyjaźnił się z ks. Michałem Hellerem, teologiem, filozofem i uznanym w świecie kosmologiem, laureatem Nagrody Templetona. Razem napisali dwie książki.
Abp Życiński zmarł nagle 10 lutego 2011 roku w Rzymie. Miał 62 lata.