10 marca 2020 r. w Klubie Adwokackim im. adw. Janiny Ruth Buczyńskiej w Krakowie odbył się uroczysty koncert zorganizowany przez Okręgową Radę Adwokacką w Krakowie przy udziale Naczelnej Rady Adwokackiej poświęcony adwokatom, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej niemal przed 10 laty, a to : adw. Joanna Agacka–Indecka, prezes Naczelnej Rada Adwokackiej, adw. Jolanta Szymanek-Deresz, b. szefowa Kancelarii Prezydenta RP., adw. Stanisław Mikke, redaktora naczelny „Palestry”, adw. Stanisław Zając, b. wicemarszałek Sejmu RP.
Koncert był wielkim przeżyciem artystycznym za sprawą wybitnych artystów, którzy wystąpili: Elżbiety Towarnickiej (śpiew), prof. Marioli Cieniawy (fortepian), Mari Sławek (skrzypce), prof. Doroty Imiełowskiej (wiolonczela) oraz wielkiej artystki Teatru Starego w Krakowie – prof. Anny Polony, która w sposób niezrównany recytowała wiersze Jana Kasprowicza m.in. „ Przeprosiny Boga”, „ Modlitwa wędrownego grajka” oraz słynny wiersz Bolesława Leśmiana „Szewczyk”:
W mgłach daleczeje sierp księżyca,
Zatkwiony ostrzem w czub komina,
Latarnia się na palcach wspina
W mrok, gdzie już kończy się ulica.
Obłędny szewczyk — kuternoga
Szyje, wpatrzony w zmór odmęty,
Buty na miarę stopy Boga,
Co mu na imię — Nieobjęty!
Błogosławiony trud,
Z którego twórczej mocy
Powstaje taki but
Wśród takiej srebrnej nocy!
Boże obłoków, Boże rosy,
Naści z mej dłoni dar obfity,
Abyś nie chadzał w niebie bosy
I stóp nie ranił o błękity!
Niech duchy, paląc gwiazd pochodnie,
Powiedzą kiedyś w chmur powodzi,
Że tam, gdzie na świat szewc przychodzi,
Bóg przyobuty bywa godnie!
Błogosławiony trud,
Z którego twórczej mocy
Powstaje taki but
Wśród takiej srebrnej nocy!
Dałeś mi, Boże, kęs istnienia,
Co mi na całą starczy drogę, —
Przebacz, że wpośród nędzy cienia
Nic ci, prócz butów, dać nie mogę.
W szyciu nic niema, oprócz szycia,
Więc szyjmy, póki starczy siły!
W życiu nic niema, oprócz życia,
Więc żyjmy aż po kres mogiły!
Błogosławiony trud,
Z którego twórczej mocy
Powstaje taki but
Wśród takiej srebrnej nocy!
Inicjator koncertu i jednocześnie prowadzący adw. Stanisław Kłys z NRA, witając zebranych w imieniu prezesa NRA adw. Jacka Treli i dziekana ORA w Krakowie adw. Pawła Gierasa, mówił o tragedii jaka spotkała Adwokaturę 10 lat temu i o tym że pamięć o adwokatach, których już nie ma w Adwokaturze była, jest i będzie zawsze żywa. Wspomniał także, iż specjalny koncert na skalę ogólnopolską wyznaczony na dzień 21 marca 2020 r. jaki miał się odbyć w Warszawie, w związku z zaistniałą sytuacją nie obędzie się w tym terminie i zostanie przeniesiony najpewniej na maj 2020 r. Natomiast dzisiejszy koncert stanowi prolegomenę tych obchodów.
Dwugodzinny koncert pozostawił na wszystkich niezatarte wrażenia, a w szczególności Pierwsze Trio elegijne G-moll Sergiusza Rachmaninowa, które jest jakby kwintesencją bólu po stracie bliskich osób, grane na skrzypce, wiolonczelę i fortepian. Podobnie jak i pieśni cudownie śpiewane przez Elżbietę Towarnicką, zwłaszcza utwory Mieczysława Karłowicza „ Pamiętam ciche, jasne, złote dnie”, czy „ Mów do mnie jeszcze” – do słów Kaźmierza Przerwy-Tetmajera.
W programie znalazły się m.in. takie utwory jak: Prayer (Modlitwa) - Blocha, Grzegorza Fitelberga - Mazurek, Gluck’a – Melodia.
Koncert zgromadził liczną, wierną publiczność oczekującą prawdziwego przeżycia artystycznego i duchowego, w czasie pustych sal stanowi prawdziwy ewenement.
Jest prawdziwym dobrem to, że Adwokatura Polska pamięta o tych, którzy odeszli, ale także o tym, że takie wieczory, takie spotkania i potrzeba obcowania ze sztuką wysoką jest wieczna i cieszy, że w przyszłości tego typu imprezy - tak wysoko cenione - będą organizowane.