Z okazji rocznicy Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, w dniach 14 i 15 stycznia br. odbyła się konferencja pt. „Ewolucja standardów orzecznictwa Strasburskiego 65-lecie Konwencji”, zorganizowana na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W konferencji, przewidzianej na dwa dni, wzięli udział pracownicy naukowi, doktoranci i studenci oraz przedstawiciele Komisji Praw Człowieka Naczelnej Rady Adwokackiej: adw. dr Wieńczysław Grzyb i adw. Mariusz Paplaczyk.
W czasie konferencji przedstawiono szereg zagadnień, którymi zajmował się Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu na przestrzeni obowiązywania Konwencji. W szczególności wskazano ewolucję orzecznictwa i aktualne stanowisko Trybunału. Bardzo interesujące były wystąpienia dotyczące stosunku orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w kontekście dostępu do Internetu, znaczenie wyroków pilotażowych w orzecznictwie ETPCz oraz wskazanie problemów związanych z przystąpieniem Unii Europejskiej do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.
Adw. dr Wieńczysław Grzyb wygłosił referat zatytułowany: „Zakres wolności religijnej w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, a stanowisko organów polskich” w panelu poświęconym wolności wyznania i sumienia.
Adw. Mariusz Paplaczyk w drugim dniu konferencji wygłosił referat zatytułowany: „Operacje specjalne w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka”. Oba wystąpienia spotkały się z żywym zainteresowaniem, czego wyrazem była dyskusja przeprowadzona po ich wygłoszeniu. Jednocześnie organizatorzy wyrazili podziękowania dla Komisji Praw Człowieka NRA za zainteresowanie tą konferencją, objęcie jej swoim patronatem oraz zapewnienie prelegentów.
W imieniu Komisji Praw Człowieka NRA
adw. dr Wieńczysław Grzyb