Dlaczego warto być adwokatem? - to pytanie, na które odpowiadają uczestnicy konferencji naukowej, zorganizowanej w imieniu Naczelnej Rady Adwokackiej przez adw. Katarzynę Gajowniczek-Pruszyńską 12 października w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.
Uczestników konferencji przywitał adw. Jacek Trela, prezes NRA. Zwrócił się on do słuchaczy, głównie do studentów prawa, przed którymi stoi wybór zawodu. Powiedział, że ocena tego, czy warto być adwokatem, to zadanie na całe życie, jednak jest kilka powodów, dla których warto podjąć taką decyzję. Przede wszystkim - podkreślał Prezes NRA - adwokat to zawód wolny. Ta wolność i niezależność nie oznacza jednak pełnej swobody. Są reguły i rygory, którym trzeba się poddać - chociażby nie można spóźniać się na salę sądową, trzeba uzgadniać z klientem linię obrony. Adwokat nie ma nad sobą szefa i nie musi odbijać karty pracy, ale musi poddawać się pewnej samodyscyplinie.
Drugi powód, dla którego warto zostać adwokatem, to według adw. Jacka Treli, ochrona praw człowieka, praw i wolności obywateli. Prezes NRA zapewnił, że z czasem to pragnienie obrony, pomocy osobom pokrzywdzonym, będzie narastać.
Trzeci powód, który podał adw. Trela, to fakt, że adwokat musi do końca życia zawodowego uczyć się, dokształcać, doskonalić w swoim fachu. Dla siebie, ale głównie dla dobra klienta, by dobrze go reprezentować.
Bycie adwokatem oznacza również dbałość o dobry model wymiaru sprawiedliwości. Adwokatura i jej członkowie muszą wspierać niezależność sędziów i niezawisłość sądów, bo bez tego praca adwokata traci sens.
Prezes NRA zwróci też uwagę na to, jak ważna jest w pracy adwokata tajemnica zawodowa. Jest ona obowiązkiem adwokata i prawem klienta, które jest gwarantem prawa do obrony i sprawiedliwego sądu. Dlatego samorząd adwokacki tak intensywnie walczył przeciwko planowanym przez ministerstwo sprawiedliwości zmianom w ochronie tajemnicy zawodowej.
Zwracał też uwagę, że adwokatura ma być misją i powołaniem. - To najpiękniejszy zawód na świecie - zakończył Prezes NRA.
Na pytanie o to, dlaczego warto być adwokatem odpowiadał także adw. Mikołaj Pietrzak, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Wspominał, że dzień, w którym zdał egzamin adwokacki był najpiękniejszym w jego życiu.
Zwracając się do studentów mówił, że zawód adwokata to przede wszystkim misja, która niekiedy wiąże się z niezrozumieniem społecznym, a nawet niechęcią, gdy adwokat broni osoby powszechnie potępiane za jej czyny. Dziekan izby warszawskiej przyznawał, że adwokat to zawód niełatwy, wymagający i samotny, ale także satysfakcjonujący. Adwokat musi umieć przegrywać, bo większość spraw będzie przegrana i trzeba mieć tego świadomość. Trzeba umieć przyjąć porażkę i być z klientem po przegranej.
Adw. Pietrzak zwracał też uwagę, że sposobów wykonywania zawodu adwokata jest wiele, ale wspólne są system wartości, etyka i obrona praw i wolności obywatelskich.
W pierwszym panelu, pod neobecność dr. Adama Bodnara, Rzecznika Praw Obywatelskich, wyemitowany został nagrany przez niego film z przesłaniem do uczestników konferencji. Uczestnikami panelu byli Ludwika Wujec, opozycjonistka z lat PRL oraz sędzia Sądu Najwyższego Stanisław Zabłocki.
W kolejnym panelu wystąpili adw. prof. Maciej Gutowski, dziekan ORA w Poznaniu, adw. prof. Piotr Kardas, wiceprezes NRA oraz adw. dr Anne-Marie Weber-Elżanowska.
W trzeciej części panelistami będą: adw. Maciej Ślusarek, adw. Bartosz Przeciechowski, adw. Natalia Klima-Piotrowska i adw. Małgorzata Surdek. Dyskusję zamknie adw. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekan ORA w Warszawie.
Konferencja odbywa się w ramach obchodów 100-lecia Adowkatury Polskiej.
Pełna relacja z konferencji ukaże się na stronie adwokatura.pl w przyszłym tygodniu.