II Ogólnopolski Turniej Sądowy Moot Court przed ETPCZ

  • Aż 102 aplikantów z 32 drużyn z 15 Izb adwokackich weźmie udział w II Ogólnopolskim Turnieju Sądowym Moot Court przed ETPCZ.
  • Turniej odbywa się w 30. rocznicę ratyfikacji Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności przez Polskę i uznania jurysdykcji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Drużyny do 30 lipca przesyłają skargę, a następnie przygotowują odpowiedź rządu na skargę innej drużyny.
8 najlepszych drużyn zmierzy się w listopadzie w części ustnej - symulacji rozprawy przed ETPCZ oraz Wielkim Finale.

Życzymy powodzenia


Komisja Aplikacji Adwokackiej NRA, Komisja Praw Człowieka NRA, Komisja ds. Równego Traktowania NRA, Komisja ds. zagranicznych NRA

 

Główną nagrodą dla zwycięskiej drużyny w Turnieju jest wizyta w Strasburgu i udział w rozprawie przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

Na czym polega Turniej?

Turniej polega na symulacji postępowania przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w oparciu o specjalnie przygotowany kazus turniejowy. Kazus turniejowy zawiera fikcyjny stan faktyczny oraz stan prawny, dotyczący naruszenia praw i wolności jednostki gwarantowanych Konwencją o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności oraz Protokołami dodatkowymi do Konwencji.

Etapy

Turniej składa się z dwóch etapów: pisemnego oraz ustnego.

W ramach etapu pisemnego drużyny przygotowują skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz odpowiedź rządu na skargę innej, wylosowanej drużyny.

W etapie ustnym, do którego zakwalifikowanych zostanie 8 drużyn, które uzyskały najlepsze wyniki w etapie ustnym, drużyny wezmą udział w symulacji rozprawy przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

Cel Turnieju

Celem Turnieju jest popularyzacja wiedzy o prawach człowieka oraz zwiększenie umiejętności aplikantów adwokackich w zakresie identyfikacji spraw związanych z naruszeniem podstawowych praw i wolności oraz prowadzenia postępowania przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

Turniej to doskonała okazja do zapoznania się ze specyfiką postepowań przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, postanowieniami Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności oraz nabycia nowych, praktycznych umiejętności, dotyczących zarówno sporządzania skargi, jak i reprezentacji Skarżących w postępowaniu przed Trybunałem.

 

Więcej informacji oraz zaktualizowany harmonogram oraz kazus na stronie

(przejdź do strony)

 

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski