- Uniwersytet Warszawski zaprasza na interdyscyplinarne badawcze studia magisterskie w języku angielskim „International Legal Communication”.
- Rejestracja trwa od 17 sierpnia do 12 września 2023.
Pierwszy rok studiów przygotuje do podjęcia badań i stworzenia własnej publikacji naukowej z pogranicza prawa i językoznawstwa. Studenci realizują przedmioty w ramach czterech modułów:
1) Moduł ogólny (Prawo i język; Prawo i komunikacja; Etyka globalna)
2) Metody badawcze (Warsztaty metodyczne – nauki prawne; Warsztaty metodyczne – językoznawstwo; Wprowadzenie do badań jakościowych; Statystyka i wnioskowanie statystyczne; Modelowanie multidyscyplinarne; Big Data i Data Mining; Eksperyment badawczy)
3) Kompetencje badacza (Pozyskiwanie grantów; Prawa autorskie i etyka badań naukowych; Laboratorium badawcze; Upowszechnianie i komercjalizacja wyników badań oraz transfer wiedzy do sfery społecznej i gospodarczej; Pisanie akademickie i prezentacja wyników badań)
4) Język specjalistyczny (Terminologia prawa 60h)
Na drugim roku studenci wybierają jedną z trzech specjalizacji:
1) „Design Thinking in Law” – tworzenie i kształtowanie prawa poprzez język - konceptualizacja, terminologia, i logika prawa;
Przedmioty specjalizacyjne: Prawo jako gatunek; Syntaktyka i semantyka prawnicza; Konceptualizacja prawa; Logika i poznanie w prawie; Dyskurs prawny w mediach i za ich pośrednictwem.
2) „Transferencja wiedzy o prawie” – jak informować o prawie w prosty sposób, społeczny odbiór informacji prawnej oraz jej aspekty antropologiczne i etnograficzne;
Przedmioty specjalizacyjne: Lingwistyka kryminalistyczna; Jasny i prosty język w prawie; Etnografia i antropologia lingwistyczno-prawna; Lingwistyka znaku i wizualizacja prawnicza; Uzasadnianie i interpretacja w orzecznictwie.
3) „Epistemologia prawa” – skuteczność komunikacji w zakresie rzecznictwa.
Przedmioty specjalizacyjne: Rzecznictwo w kryzysach uchodźczych; Pragmatyka języka prawniczego; Argumentacyjny dyskurs prawniczy; Narracje i opowiadanie historii w sporach sądowych; Negocjacje i mediacje.
Na drugim roku studiów studenci odbywają dwukrotnie warsztaty badawcze:
1) STAKEHOLDERS FORUM – warsztaty badawcze z udziałem interesariuszy (np. międzynarodowa kancelaria prawnicza, organizacja międzynarodowa, etc.)
2) UNIVERSITY LEAGUE - stacjonarne praktyki badawcze w zagranicznych ośrodku akademickim z udziałem tamtejszych studentów i pracowników naukowych.
Zajęcia odbywają się w czwartki i piątki, częściowo online, a częściowo stacjonarnie w kultowym budynku „Dobra 55”. Zajęcia prowadzą wykładowcy z WLS i WPiA UW a także wykładowcy zagraniczni (aktualnie: Uniwersytet Mediolański, Uniwersytet w Buenos Aires).
Projekt nagrodzony w konkursie „Kierunki studiów w Priorytetowych Obszarach Badawczych (II stopnia)”, w Programie „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” Uniwersytetu Warszawskiego, Piorytetowy Obszar Badawczy IV „Przekraczanie granic humanistyki”.