- Dyskusja nad sposobem wdrażania i egzekwowania dyrektywy CSDDD na poziomie europejskim, ze szczególnym naciskiem na wdrażanie w polskim systemie prawnym po jej przyjęciu w 2024 r., była celem konferencji naukowej 26 stycznia 2024 r. w Warszawie.
- Konferencję zorganizowali Polski Instytut Praw Człowieka i Biznesu, Naczelna Rada Adwokacka oraz Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
Zawarcie w połowie grudnia 2023 r., w ramach negocjacji treści projektu dyrektywy dot. należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSDDD, CS3D), politycznego porozumienia w najbardziej kontrowersyjnych kwestiach, przybliżyło znacząco szanse na przyjęcie tej dyrektywy do końca obecnej kadencji Parlamentu Europejskiego (tj. połowa 2024 r.) Konferencja pod tytułem „Od soft law do wiążących regulacji. Jak wdrażać i egzekwować CSDDD. Wnioski z funkcjonowania niemieckich i francuskich regulacji w sprawie należytej staranności dot. praw człowieka.” miała na celu przybliżyć postanowienia tej dyrektywy, które są już uzgodnione i rozpocząć dyskusję nad jej wdrożeniem w Polsce. Dotychczas szersza dyskusja nad tą dyrektywą nie miała miejsca, a jej przyjęcie pociągnie za sobą zmiany w wielu ustawach w tym m.in. w KSH. Dyrektywa zawiera wiele przepisów, które w mniejszym lub większym stopniu będą przełomowe dla sposobu w jaki powinna być prowadzona działalność gospodarcza.
W konferencji wzięli udział eksperci zagraniczni: prof. David Snyder, profesor prawa, dyrektor Programu Prawa Gospodarczego, American University – Washington College of Law, prof. Martijn Scheltema, adwokat – partner, Pels Rijcken & Droogleever Fortuijn N.V., Stéphane Brabant, starszy partner, Paris Avocat à la Cour, Trinity International AARPI, Bettina Brown, German Institute for Human Rights, Daniel Schönfelder, LL.M. (Bogota), przedstawiciele polskiej administracji publicznej oraz praktycy prawa.
Debacie przysłuchiwało się 150 osób stacjonarnie i ok 300 osób online.
Wśród gości byli podsekretarz stanu ministerstwa sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Krajowej Szkoły Administracji.
Konferencje otwierali: prof. dr hab. Tomasz Giaro – dziekan Wydziału Prawa i Administracji UW, prof. UW dr hab. Tadeusz Zembrzuski pełniący funkcję pełnomocnika dziekana ds. współpracy z samorządami prawniczymi, a z ramienia NRA adw. dr Anna Wilińska-Zelek z Instytutu Legislacji i Prac Parlamentarnych, zaś zamykał konferencję adw. Wojciech Bagiński, przewodniczący Komisji ds. zagranicznych przy Naczelnej Radzie Adwokackiej w Polsce.
Wśród uczestników była m.in. adw. Dorota Kulińska, dyrektor ILiPP.
Współorganizatorzy Konferencji:
Polski Instytut Praw Człowieka i Biznesu jest apolityczną i niezależną fundacją non-profit działającą na rzecz zwiększenia stopnia poszanowania praw człowieka i stosowania zasad zrównoważonego rozwoju w kontekście odpowiedzialnego prowadzenia biznesu, poprzez oddziaływanie na codzienną praktykę funkcjonowania przedsiębiorstw i innych organizacji, a także politykę państwa i ustawodawstwo. Instytut działa od 10 lat i skupia ekspertów zajmujący się tą dziedziną.
Naczelna Rada Adwokacka sprawuje pieczę nad należytym wykonywaniem zawodu adwokata – w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony. Samorząd adwokatów działa pod ochroną Konstytucji RP (art. 17 ust. 1). Od grudnia 2022 r. WPIA UW realizuje współpracę z NRA m.in. poprzez organizację wspólnych konferencji, seminariów i szkoleń, wzajemne informowanie się o podejmowanych działaniach, istotnych z punktu widzenia zadań drugiej strony, przyjmowanie studentów na praktyki i staże.
Partnerami konferencji były dwie kancelarie: Wardyński i Wspólnicy oraz Eversheds Sutherland.