- Międzynarodowa konferencja „Od soft law do wiążących regulacji. Jak wdrażać i egzekwować CSDDD. Wnioski z funkcjonowania niemieckich i francuskich regulacji w sprawie należytej staranności dot. praw człowieka” odbędzie się 26 stycznia 2024 r. w Warszawie.
- Konferencja jest wspólną inicjatywą współorganizatorów tj. Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Naczelnej Rady Adwokackiej.
- Konferencja jest nieodpłatna dla uczestników i będzie prowadzona w języku polskim i angielskim (zapewniono tłumaczenie symultaniczne).
Partnerami wspierającymi konferencję są: kancelaria Wardyński i Partnerzy oraz Eversheds Sutherland.
Konferencja odbędzie się 26 stycznia w godz. 14.00-18.15, w Auli Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Dobra 55 (wejście od ul. Browarnej) w Warszawie.
Aby wziąć udział w konferencji (osobiście w Warszawie lub online) konieczna jestrejestracji.
(przejdź do strony z rejestracją)
Szczegółowe informacje i program znajda Państwo na stronie konferencji.
Kontekst
Zawarcie w połowie grudnia 2023 r. politycznego porozumienia w najbardziej kontrowersyjnych kwestiach dot. projektu dyrektywy w sprawie należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz zmieniająca dyrektywę (UE) 2019/1937 (Corporate Sustainability Due Diligence Directive, CSDDD, CS3D), przybliżyło znacząco szanse na jej przyjęcie jeszcze w tej kadencji Parlamentu Europejskiego. O ile nie wydarzy się nic nieprzewidywalnego, finalny kształt dyrektywy poznamy już wiosną 2024 r. Koniec stycznia 2024 r. to zatem dobry moment by przybliżyć polskiej publiczności, w szczególności prawnikom, przedstawicielom administracji publicznej oraz politykom, te jej zapisy, które są już uzgodnione i rozpocząć dyskusję nad jej wdrożeniem. Szczególnie, że aktualnie nie toczy się w Polsce szersza dyskusja nad dyrektywą i jej wdrożeniem, mimo że jej przyjęcie będzie wymagać znaczących zmian m.in. w KSH. Wyjątkiem są prace Grupy Robocznej ds. CSDDD funkcjonującej w ramach Zespołu ds. ZR i CSR w MFIPR, przy czym grono jej członków jest niezwykle ograniczone. Konferncja ma na celu zmienić ten stan rzeczy.
Program
Celem konferencji jest rozpoczęcie dyskusji nad sposobem wdrażania i egzekwowania dyrektywy CS3D po jej przyjęciu. Ponieważ dyrektywa zawiera szereg przełomowych - z punktu widzenia polskich przedsiebiorstw - rozwiązań, w czasie konferencji skupimy się na dwóch wybranych kwestiach, co do których nie ma większych wątpliwości czy przetrwają końcówkę negocjacji w trilogu czy nie.
Na początku wydarzenia planujemy przybliżyć Państwu treść dyrektywy i projekty narzędzi opracowanych w celu wsparcia przedsiębiorstw w sprostaniu oczekiwaniom wynikającym z dyrektywy. Następnie, w czasie pierwszej sesji skupimy się na rozwiązaniach wspierających odpowiedzialne praktyki zakupowe, w szczególności modelowych klauzulach umownych - tak w wersji ABA jak i zaawansowanym projekcie European model contract clauses for supply chain wychodzącym naprzeciw zapisom dyrektywy dot. planów opublikowania przez Komisję Europejską wzorcowych klauzul kontraktowych.
W drugiej części konferencji skupimy się na kwestiach związanych z egzekwowaniem przez administrację publiczną wdrażania przez firmy regulacji dot. obowiązkowej należytej staranności w zakresie praw człowieka, w szczególności w zakresie dotyczącym powołania tzw. Supervisory Authorities. Punktem wyjścia do dyskusji będą prezentacje praktyków prawa prezentujące wnioski z wdrażania krajowych regulacji dot. obowiązkowej należytej staranności w zakresie praw człowieka we Francji i Niemczech.
Prelegenci
W konferencji wezmą udział przedstawicie organizatorów oraz partnerów strategicznych a także goście zagraniczni: prof. David Snyder, Profesor Prawa, Dyrektor Programu Prawa Gospodarczego, American University - Washington College of Law, prof. Martijn Scheltema, adwokat - partner, Pels Rijcken & Droogleever Fortuijn N.V., Stéphane Brabant, starszy partner, Paris Avocat à la Cour, Trinity International AARPI, Bettina Brown, Policy Analyst, German Institute for Human Rights, Daniel Schönfelder, LL.M., przedstawiciele administracji publicznej (tbc.), przedstawiciele Krajowej Szkoły Administracji Publicznej (tbc.) oraz praktycy prawa.