- Naczelna Rada Adwokacka, Komisja Etyki NRA i Komisja Wizerunku NRA zapraszają na pierwszą debatę z cyklu "Usługi prawne odNowa" - pt. "Koniec z prawniczym znachorstwem".
- Debata, poświęcona projektowi ustawy NRA, którego celem jest uregulowanie rynku usług prawnych, odbyła się online 25 października o godz. 19.00.
- Prelegentami byli: adw. Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, r.pr. Włodzimierz Chróścik prezes Krajowej Izby Radców Prawnych, Rafał Łyszczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej. Debatę moderować będzie adw. Justyna Mazur, przewodnicząca Komisji Wizerunku NRA.
Dyskusję można było śledzić na profilu Naczelnej Rady Adwokackiej na Facebooku oraz na kanale Adwokatury Polskiej na YouTube.
Decyzję o złożeniu w trybie petycji projektu uchwały o szczególnych zasadach prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu pomocy prawnej, tj. projektu zmierzającego do uregulowania rynku świadczenia pomocy prawnej w Polsce, podjęła Naczelna Rada Adwokacka na posiedzeniu plenarnym 10 września 2022 r.
Projekt ustawy NRA zakłada, że pomoc prawna w Polsce (doradztwo prawne, reprezentacja przed sądami, prokuratorami i w komisariatach policji, a także np. wobec zakładów ubezpieczeń) powinna być wykonywana przez profesjonalistów, tj. adwokatów i radców prawnych.
Petycja wraz z projektem uchwały została złożona do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Rady Ministrów, Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.
Pracę nad petycjją rozpoczęła już senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.
Celem projektu ustawy NRA jest zapewnienie rzetelnej i profesjonalnej pomocy prawnej. Cel ten powinien być zrealizowany poprzez wprowadzenie zasady, że pomoc prawna w Polsce (doradztwo prawne, reprezentacja przed sądami, prokuratorami i w komisariatach policji, a także np. wobec zakładów ubezpieczeń) powinna być wykonywana przez profesjonalistów, tj. adwokatów i radców prawnych, czyli przez osoby, które:
- posiadają doświadczenie i wykształcenie prawnicze,
- zdały państwowy egzamin zawodowy,
- zobowiązane są do zachowania tajemnicy zawodowej (np. tajemnicy adwokackiej) oraz
- przestrzegania kodeksu etyki zawodowej,
- podlegające odpowiedzialności dyscyplinarnej i
- posiadające ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej na wypadek wyrządzenia szkody przy udzielaniu pomocy prawnej.
Celem ustawy jest profesjonalizacja usług prawnych i zagwarantowanie, że osoby podejmujące się świadczenia tych usług będą spełniać wymagania opisane na wstępie, konieczne dla ochrony klientów, a klienci nie będą narażani na szkody ze strony przypadkowych podmiotów, które nie mają wiedzy, doświadczenia i przygotowania do świadczenia pomocy prawnej.
Projekt ustawy NRA gwarantuje bezpieczeństwo pomocy prawnej, którą otrzymują obywatele.
Tytuł debaty nawiązuje do wypowiedzi adw. Przemysława Rosatiego, prezesa NRA, dla Dziennika Gazety Prawnej, w której odniósł się do istnienia na rynku usług prawnych podmiotów, które kierują się tylko i wyłącznie chęcią zysku, nawet kosztem korzyści swoich klientów. "Nie zwracają uwagi na to, że brakiem doświadczenia, umiejętności czy wiedzy mogą wyrządzić im szkodę. Czas skończyć z prawniczym znachorstwem."
Nagranie transmisja poniżej: