- Stowarzyszenie Interwencji Prawnej zaprasza prawników gotowych zaangażować się w obronę praw cudzoziemców pozbawionych wolności ze względów migracyjnych do "Szkoły Doskonalenia Praktyków Prawa. Detencja migracyjna".
- Szkoła oferuje możliwość rozwijania wiedzy i kompetencji w zakresie litygacji strategicznej oraz praw osób migrujących umieszcoznych w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców.
- Komisja Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej objęła patronat honorowy nad Szkołą.
- Zgłoszenia przyjmowane są do 1 stycznia 2023 r., udział w Szkole jest bezpłatny.
Celem Szkoły jest przygotowanie praktyków prawa do litygacji przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, jak również do postępowań przed polskimi sądami w sprawie zadośćuczynienia za niesłuszne pozbawienie wolności cudzoziemców. Uczestnicy i uczestniczki Szkoły w trakcie jej trwania otrzymają kompleksowe wsparcie mentoringowe przy inicjowaniu i prowadzeniu ww. spraw.
Szkoła Doskonalenia Praktyków Prawa będzie trwała 8 miesięcy. W okresie styczeń – maj 2023 r. odbędzie się 11 wykładów w formule online. W dniu 28 marca 2023 r. uczestnicy i uczestniczki wezma udział w spotkaniu w Warszawie oraz wykładzie dr. hab. Adama Bodnara. W ramach Szkoły uczestnicy i uczestniczki będą mieli możliwość udzielania bezpośredniego wsparcia cudzoziemcom umieszczonym w ośrodku detencyjnym. Ponadto zapewnione będą grupowe i indywidualne konsultacje z doświadczonymi prawnikami i prawniczkami.
Za udział w Szkole doskonalenia praktyków prawa adwokaci, radcowie prawni oraz aplikanci mogą otrzymać po 2 punkty szkoleniowe za udział w każdym z wykładów (łącznie 24 punkty za udział we wszystkich wykładach).
Zgłoszenia przyjmowane są do 1.01.2023 za pomocą linku: (przejdź do formularza zgłoszeń)
Liczba miejsc ograniczona. Z wszystkimi osobami, które zgłosiły chęć uczestnictwa organizatorzy skontaktują się drogą mailową najpóźniej do 8.01.2023.
Zaproszenie skierowane jest do aplikantów/aplikantek, adwokatów/adwokatek, a także osób pracujących w organizacji pozarządowej udzielającej lub planującej udzielać porad prawnych w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców.
Udział w Szkole jest bezpłatny, organizatrozy pokrywają koszty związane ze spotkaniem uczestników i uczestniczek w Warszawie oraz koszty wyjazdów do ośrodka detencyjnego.