- „Zmiany w k.p.c. wprowadzone przez ustawę z dnia 9 marca 2023 r. oraz zawarte w projekcie z dnia 31 marca 2023r.: reforma czy przekleństwo nowelizacji?”
- To tytuł konferencji, na którą zapraszają Towarzystwo Naukowe Procesualistów Cywilnych oraz komitet redakcyjny kwartalnika Polski Proces Cywilny z udziałem Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” oraz Interdyscyplinarnego Centrum Badań nad Wymiarem Sprawiedliwości
- Wydarzenie objął patronatem Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.
- Konferencja zaplanowana na 16 maja.
Zakończyły się prace legislacyjne nad kolejną nowelizacją Kodeksu postępowania cywilnego. Ustawa z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw została opublikowana w Dzienniku Ustaw (Dz.U. z 2023 r., poz. 614).
Głównymi celami nowelizacji wskazanymi w uzasadnieniu było uproszczenie obowiązujących procedur, co ma przełożyć się na zmniejszenie obciążania sądów pracą i skróceniem czasu trwania postępowań.
Dodatkowo ustawa ma na celu ułatwienie stronom i pełnomocnikom kontaktu z sądem, ułatwienie konsumentom dochodzenia swoich praw na drodze sądowej, oraz wypełnienie luk w obowiązującym prawie, które dostrzegł ustawodawca.
Równocześnie rozpoczęto prace legislacyjne nad nowelizacją Kodeksu postępowania cywilnego, a także ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw (projekt z 31 marca 2023 r. – UD 262).
Projekt ma na celu trwałe uregulowanie na gruncie kodeksu postępowania cywilnego rozwiązań polegających na umożliwieniu przeprowadzania posiedzeń zdalnych za pośrednictwem środków informatycznych pozwalających na komunikowanie się na odległość.
W ramach referatów oraz dyskusji panelowych z udziałem przedstawicieli nauki i praktyki prawa procesowego cywilnego zostaną poruszone zagadnienia:
- składu i właściwość sądu,
- pełnomocnictwa procesowego,
- postępowania mediacyjnego,
- jawności posiedzeń,
- rozprawy,
- posiedzeń przygotowawczych,
- systemu środków zaskarżenia oraz postępowań odrębnych i
- podjęta zostanie próba odpowiedzi na pytanie czy mamy do czynienia z rzeczywistą reformą czy też z kolejną problematyczną nowelizacją.
W dyskusji wezmą udział:
- prof. dr. hab. Andrzej Jakubecki,
- prof. dr hab. Karol Weitz,
- dr hab Katarzyna Gajda-Roszczynialska,
- prof. dr. hab. Sławomir Cieślak,
- prof. dr. hab. Paweł Grzegorczyk,
- dr hab. Kinga Flaga-Gieruszyńska prof. US,
- dr hab. Robert Kulski prof. UŁ,
- dr hab. Anna Machnikowska prof. UG,
- dr hab. Krystian Markiewicz prof. UŚ,
- dr hab. Marta Romańska prof. UJ,
- dr hab. Piotr Rylski prof. UW,
- dr hab. Andrzej Torbus prof. UŚ,
- dr hab. Marcin Walasik prof. UAM,
- dr hab. Tadeusz Zembrzuski prof. UW,
- dr hab. Marcin Dziurda,
- dr hab. Radosław Flejszar,
- dr hab. Andrzej Olaś,
- dr Anna Bicz-Kordonets,
- dr Magdalena Skibińska,
- dr Ireneusz Wolwiak,
- dr Bartosz Wołodkiewicz.
Uprzejmie informujemy, że uczestnicy mogą zadawać pytania przy rejestracji, a także w trakcie webinarium w oknie czatu.
Ilość miejsc jest ograniczona. Decydująca o uczestnictwie jest kolejność zgłoszeń.
Zapisy odbywają się automatycznie pod adresem: https://webinarswroclaw.clickmeeting.com/reforma-czy-przeklenstwo-nowelizacji/register w terminie do dnia 15 maja 2023r.
Organizatorzy prześlą uczestnikom, którzy zalogowali się na wydarzenie w czasie rzeczywistym zaświadczenia o udziale w webinarium.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniu!
Wydarzenie objęte jest patronatem Prezesa NRA Przemysława Rosatiego oraz Prezesa KRRiP Włodzimierza Chróścika.