Od 26 do 29 marca trwać będą egzaminy zawodowe prawnicze. Wnioski o dopuszczenie do egzaminu adwokackiego złożyło 1577 osób, w tym 1233 aplikantów.
Jak podaje Ministerstwo Sprawiedliwości, egzamin adwokacki przeprowadzi 26 komisji egzaminacyjnych powołanych przez MS w: Białymstoku, Gdańsku (2 komisje), Katowicach (3 komisje), Kielcach, Krakowie (2 komisje), Lublinie, Łodzi, Poznaniu (2 komisje), Rzeszowie, Szczecinie, Toruniu, Warszawie (8 komisji) i we Wrocławiu (2 komisje).
Zdający rozwiązują zadania z zakresu prawa karnego, cywilnego lub rodzinnego, gospodarczego oraz administracyjnego i zasad wykonywania zawodu i zasad etyki. Każdy dzień egzaminów rozpoczyna się o godz. 10.00.
Zadania na egzamin adwokacki i radcowski przygotowały zespoły, w skład których wchodzą przedstawiciele Ministra Sprawiedliwości i odpowiednio przedstawiciele Naczelnej Rady Adwokackiej oraz Krajowej Rady Radców Prawnych.
Niemal 99% zdających wybrało rozwiązywanie zadań przy użyciu własnych laptopów i aplikacji egzaminacyjnej, która blokuje dostęp do zasobów komputera i uniemożliwia łączność z urządzeniami zewnętrznymi. W trakcie egzaminów zdający mogą korzystać z tekstów aktów prawnych i komentarzy oraz orzecznictwa.
W 2018 r. do egzaminu adwokackiego podeszło 2177 osób, 84 proc. z nich, czyli 1822 osoby uzyskały pozytywny wynik. Najlepszymi wynikami wykazali się wówczas aplikanci adwokaccy zdający w komisjach w Lublinie (97 proc.), Białymstoku (94 proc.), Łodzi (91) i Kielcach (90 proc.)