- Fińska Rada Adwokacka już po raz 55. zorganizowała uroczystości związane z Dniem Fińskiego Adwokata (Asianajajapaiva).
- 26 stycznia 2024 r. spośród 2200 fińskich adwokatów aż 1600 przybyło do Helsinek.
- Na zaproszenie Fińskiej Rady Adwokackiej gościem wydarzenia był adw. Bartosz Grohman, wiceprezes Naczelnej Rady Adwokackiej.
Podczas przemówień inauguracyjnych mieli wystąpienia: przewodnicząca Fińskiej Izby Adwokackiej Hanna Räihä-Mäntyharju, ambasador Ukrainy w Finlandii Olga Dibrova oraz Minister Obrony Finlandii Pan Antti Häkkänen, który kilka lat temu był fińskim ministrem sprawiedliwości.
Ciekawy wykład na temat rozwoju sztucznej inteligencji wygłosiła Maria Ritola, założycielka Iris.ai. Po niej wystąpił prof. Martti Koskenniemi, który przedstawił rys historyczny konwencji międzynarodowych związanych z prawami człowieka.
Wśród nielicznych gości zagranicznych przybyli także: Sekretarz Generalny Duńskiej Izby Adwokackiej Andrew Hjuler Crichton, Sekretarz Generalny Rady Europejskich Stowarzyszeń Adwokackich CCBE Simone Cuomo oraz Sekretarz Generalny Norweskiej Izby Adwokackiej Merete Smith.
W ramach spotkania odbyły się trzy równoległe panele poświęcone różnym tematom. W panelu dotyczącym praworządności prezentację na temat Rule of Law w Polsce wygłosił adw. Bartosz Grohman wiceprezes Naczelnej Rady Adwokackiej, który w trakcie godzinnego wystąpienia omówił zamieszanie prawne, jakie powstało po 8 latach rządów Prawa i Sprawiedliwości. Omawiał liczne przykłady przejmowania mediów publicznych, spółek Skarbu Państwa, wskazywał też na aspekty prawne niebezpieczeństwa płynącego z podporządkowywania instytucji publicznych interesom politycznym, a także na niedopuszczalne przypadki łamania prawa poprzez wykorzystywanie przez polskie służby specjalne oprogramowania PEGASUS m.in. do szpiegowania adw. Romana Giertycha oraz senatora Krzysztofa Brejzy.
Wskazał, że rolą adwokata we współczesnym świecie jest już nie tylko prowadzenie spraw klientów, ale dochodzi do tego także konieczność wyjaśniania klientom i obywatelom skutków jakie przynosi brak poszanowania praworządności, a także elementy edukacyjne. Adw. Grohman omówił też jakie inicjatywy podejmuje Adwokatura Polska w celu zwiększania świadomości społeczeństwa w zakresie braku poszanowania praworządności. Prezentacja cieszyła się sporym zainteresowaniem, co potwierdziła liczba zadawanych adw. Grohmanowi pytań i toczące się po jej zakończeniu dyskusje.
Niewątpliwie adwokaci fińscy nie mieli wiedzy o skali naruszeń praworządności w Polsce i m.in. celem prezentacji adw. Grohmana było uświadomienie fińskim koleżankom i kolegom skali niebezpieczeństw, jakie wiążą się z nadużywaniem władzy przez formacje polityczne w praktycznym aspekcie.