ChatGPT - zastosowanie w praktyce profesjonalnego pełnomocnika - to kolejny artykuł Instytutu LegalTech przy Naczelnej Radzie Adwokackiej z zakresu nowych technologii. Tekst przygotowany przez apl. adw. Aleksandrę Ostręgę.
ChatGPT (Generative Pre-trained Transformer) jest modelem językowym sztucznej inteligencji stworzonym przez OpenAI, a jego aktualna wersja (na kwiecień 2023 r.) to model języka GPT-4.0. Prościej mówiąc - jest to interaktywne narzędzie znajdujące się na stronie https://chat.openai.com, które odpowiada na pytania i udziela informacji z szerokiego zakresu dziedzin. Sam skrót GPT pochodzi od nazwy rodziny modeli językowych opartych na architekturze sieci neuronowych - Transformer, który to model został przetrenowany na dużych zbiorach danych tekstowych celem automatycznego generowania tekstu o jak najwyższej jakości. Kolejne wersje ChatGPT to kolejne usprawnienia, dzięki którym generuje się jeszcze bardziej złożone i precyzyjne teksty.
Przedmiotowy artykuł ma na celu przyjrzenie się wybranym funkcjom ChatGPT i ich możliwym zastosowaniu w pracy profesjonalnego pełnomocnika. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż istnieje również wiele problematycznych kwestii wynikających z korzystania z tego narzędzia. Począwszy od problemów z odpowiedzialnością prawną, kwestii zagrożeń dla prywatności (podawana przy logowaniu informacja "Please don't share any sensitive information in your conversations”), dezinformacji, kończąc na kontrowersjach natury społecznej i moralnej, związanych z galopującym rozwojem sztucznej inteligencji. Wokół ChatGPT narastają kontrowersje, np. problematyka zablokowania ChatGPT we Włoszech przez tamtejszy organ ds. ochrony danych osobowych. Potrzebę uregulowania kwestii prawnych dostrzeżono w projektowanym obecnie akcie o sztucznej inteligencji (EU Artificial Intelligence Act). Powyższe kwestie nie będą objęte jednak przedmiotem niniejszej analizy.
Funkcje Chat GPT, które mogą być wykorzystywane w praktyce profesjonalnego pełnomocnika można podzielić na te związane z typową pracą prawnika, jak i te które mogą być wykorzystywane w prowadzeniu różnego rodzaju działalności gospodarczej. W pracy profesjonalnego prawnika przy wykonywaniu następujących czynności mogą sprawdzić się:
1) Szybkie wyszukiwanie informacji - pomoc w poszukiwaniu informacji na temat konkretnych orzeczeń sądowych, przepisów prawa;
2) Generowanie pism procesowych - tworzenie szkiców, generowanie argumentów, tworzenie strategii prawnej, która pozwoli na ułatwienie procesu decyzyjnego, jak i po prostu generowanie odpowiedzi na dane pismo;
3) Sporządzanie umów - sporządzanie szkiców umowy, generowanie poszczególnych zapisów umowy, analiza umowy co do jej spójności.
Do wskazywanych powyżej propozycji zastosowania ChatGPT należy podejść z dozą ostrożności. Wydaje się, że na tym etapie zaawansowania tego rozwiązania oraz ze względu na wymienione powyżej problemy związane z korzystaniem z ChatGPT może to być raczej narzędzie wspomagające niż zastępujące wykonanie w całości określonych zadań.
Niezależenie od wykorzystywania ChatGPT przy czynnościach typowych dla profesjonalnego prawnika, narzędzie to może sprawdzić się również przy:
1) Generowaniu treści na strony internetowe - ChatGPT może pomóc nam przebudować naszą stronę internetową i zaproponować treść, która będzie generować nam większy ruch organiczny (SEO);
2) Obsłudze klienta - to chyba jedna z popularniejszych funkcji, która pozwala na tworzenie odpowiedzi (można zawęzić ilość słów, można również wskazać styl wypowiedzi), generowanie tekstu, jak i jego tłumaczenie, czy też tworzenie tekstu w wybranym języku lub odpowiedzi na daną treść w innym języku (przy wskazaniu co chcemy zawrzeć w takim tekście);
3) Odpowiadaniu na pytania proste i na te złożone - tutaj ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia, teoretycznie możemy zadać jakiekolwiek pytanie, a ChatGPT wygeneruje nam odpowiedź, może również postawić tezę, przygotować temat prezentacji, jak i samą prezentację danego zagadnienia, jego analizę.
Oprócz powyższych czynności można wymienić też te mniej oczywiste przy których można wykorzystać ChatGPT, a które mogą usprawnić naszą pracę:
1) Analiza sentymentu i przewidywanie odpowiedzi - ChatGPT może rozpoznać, a nawet zinterpretować dany tekst pod kątem emocji w nim wyrażonych, może również pomóc nam przewidzieć (na podstawie wcześniejszych tekstów) jaka może być odpowiedź drugiej strony;
2) Wsparcie w negocjacjach - analiza propozycji pod kątem jej atrakcyjności na podstawie wymienianych informacji pomiędzy stronami; pomoc w wyklarowaniu alternatywnych rozwiązań negocjacji tzw. BATNA (Best Alternative to Negotiated Agreement); pomóc w dokonaniu analizy argumentacji strony przeciwnej i zaproponowaniu możliwych scenariuszy działań, jak i możliwej najlepszej oferty, która sprosta oczekiwaniom obu stron;
3) Analiza danego rynku i branży oraz analiza ryzyka- ChatGPT dokonuje oceny atrakcyjności sektora i opierając się na jego analizie może wskazać możliwe ścieżki, jak i słabości, zagrożenia w realizacji danego pomysłu.
Przy wykorzystywaniu Chat GPT w powyższych czynnościach należy zapoznać się z założeniami tego narzędzia. Istotną informacją może być fakt, że Chat GPT operuje on na starych bazach danych, których datą graniczną jest2021 rok (informacja podawana jako Limitation: „Limited knowledge of world and events after 2021”) i pomimo tego, że jest on w stanie analizować nowe teksty, to w zakresie pytań dotyczących aktualnych zjawisk, nie jest on w stanie udzielić odpowiedzi. Przykładowo zadając pytanie w ChatGPT jaka jest pogoda w Warszawie otrzymamy odpowiedź, iż ChatGPT nie ma dostępu do aktualnych informacji i dlatego nie może na bieżąco śledzić pogody.
Powyższe ograniczenie zostało już przezwyciężone. Z pomocą przyszły rozszerzenia do przeglądarek, które pozwalają na to by ChatGPT miał możliwość eksplorowania zasobów internetu. Różnica w użyciu jest kolosalna, a wręcz tworzy nam się potężne narzędzie, które jest w stanie między innymi: porównać stawki za oferowane usługi, wskazać konkretne Kancelarie lub adwokatów zajmujących się danymi sprawami, czy to wręcz znaleźć każdą informację dostępną w internecie.
Konkludując, ChatGPT jako narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję, wydaje się posiadać szerokie spektrum możliwości potencjalnego wykorzystania, które zależne jest od rodzaju zadania, poziomu zaawansowania, jak i samej dokładności informacji, które wprowadzimy. Z czasem poprzez otrzymywanie bardziej dociekliwych pytań i ich przetwarzanie, ChatGPT będzie lepiej przetwarzał język naturalny, a co za tym idzie udzielał trafniejszych odpowiedzi. Skorzystanie z pełnej mocy tego narzędzia jest zatem ograniczone także naszą wyobraźnią, do której wykorzystania i poszerzania zachęcam przy pomocy ChatuGPT.
apl. adw. Aleksandra Ostręga