- Po raz czternasty obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Zagrożonego Prawnika.
- Koalicja na rzecz Dnia Zagrożonego Prawnika, będąca siecią organizacji prawniczych i stowarzyszeń adwokackich z różnych krajów i kontynentów na całym świecie, co roku 24 stycznia upamiętnia ten Dzień.
- Po raz drugi od ustanowienia Dnia Zagrożonego Prawnika w 2010 roku, Koalicja zwraca uwagę na sytuację irańskich prawników.
Celem obchodów jest przede wszystkim zwrócenie uwagi urzędników państwowych, instytucji społeczeństwa obywatelskiego, mediów i opinii publicznej na trudną sytuację, w jakiej znajdują się prawnicy w danym kraju podczas wykonywania swojego zawodu.
W tym roku, już po raz drugi od ustanowienia Dnia Zagrożonego Prawnika w 2010 roku, Koalicja zwraca uwagę na sytuację irańskich prawników.
Z tej okazji został opublikowany raport a także wspólne oświadczenie i petycja, w której sygnatariusze wzywają rząd Iranu do zapewnienia tamtejszym prawnikom możliwości wykonywania zawodu bez zastraszania, utrudniania, nękania lub niewłaściwej ingerencji.
Wszelkie postępowania przeciwko prawnikom w związku z ich pracą powinny zostać zakończone, a wszyscy prawnicy, którzy zostali uwięzieni w związku z ich praktyką zawodową powinni zostać uwolnieni.
Sygnatariusze petycji wskazują także, że prawnicy nie powinni być utożsamiani ze swoimi klientami lub ich sprawami w wyniku wykonywania swoich funkcji zawodowych. Powinni mieć prawo do tworzenia i przystępowania do samorządnych stowarzyszeń zawodowych w celu reprezentowania ich interesów, promowania ich ustawicznego kształcenia i szkolenia. Władze stowarzyszeń prawniczych powinny być wybierane przez swoich członków i wykonywać swoje funkcje bez ingerencji z zewnątrz.
Rząd irański powinien zaprzestać ingerencji w niezależność tych organizacji. Podkreślono także, że stowarzyszenia zawodowe prawników muszą dysponować wszelkimi niezbędnymi środkami do zapewnienia każdemu skutecznego i równego dostępu do usług prawnych.
Wśród sygnatariuszy jest Naczelna Rada Adwokacka.