Dzień Zagrożonego Prawnika – 24 stycznia

  • Po raz czternasty obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Zagrożonego Prawnika.
  • Koalicja na rzecz Dnia Zagrożonego Prawnika, będąca siecią organizacji prawniczych i stowarzyszeń adwokackich z różnych krajów i kontynentów na całym świecie, co roku 24 stycznia upamiętnia ten Dzień.
  • Po raz drugi od ustanowienia Dnia Zagrożonego Prawnika w 2010 roku, Koalicja zwraca uwagę na sytuację irańskich prawników. 

Celem obchodów jest przede wszystkim zwrócenie uwagi urzędników państwowych, instytucji społeczeństwa obywatelskiego, mediów i opinii publicznej na trudną sytuację, w jakiej znajdują się prawnicy w danym kraju podczas wykonywania swojego zawodu.


W tym roku, już po raz drugi od ustanowienia Dnia Zagrożonego Prawnika w 2010 roku, Koalicja zwraca uwagę na sytuację irańskich prawników. 

Z tej okazji został opublikowany raport a także wspólne oświadczenie i petycja, w której sygnatariusze wzywają rząd Iranu do zapewnienia tamtejszym prawnikom możliwości wykonywania zawodu bez zastraszania, utrudniania, nękania lub niewłaściwej ingerencji.

Wszelkie postępowania przeciwko prawnikom w związku z ich pracą powinny zostać zakończone, a wszyscy prawnicy, którzy zostali uwięzieni w związku z ich praktyką zawodową powinni zostać uwolnieni.

Sygnatariusze petycji wskazują także, że prawnicy nie powinni być utożsamiani ze swoimi klientami lub ich sprawami w wyniku wykonywania swoich funkcji zawodowych. Powinni mieć prawo do tworzenia i przystępowania do samorządnych stowarzyszeń zawodowych w celu reprezentowania ich interesów, promowania ich ustawicznego kształcenia i szkolenia. Władze stowarzyszeń prawniczych powinny być wybierane przez swoich członków i wykonywać swoje funkcje bez ingerencji z zewnątrz.

Rząd irański powinien zaprzestać ingerencji w niezależność tych organizacji. Podkreślono także, że stowarzyszenia zawodowe prawników muszą dysponować wszelkimi niezbędnymi środkami do zapewnienia każdemu skutecznego i równego dostępu do usług prawnych.


Wśród sygnatariuszy jest Naczelna Rada Adwokacka.

 

(czytaj raport)

(czytaj oświadczenie)

(czytaj petycję)

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski