Delegacja Europejskiej Komisji przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji (ECRI) zbiera informacje na temat skutecznej równości i dostępu do praw, mowy nienawiści oraz przemocy motywowanej nienawiścią, integracji i inkluzywności w Polsce. Materiał posłuży do opracowania szóstego raportu o sytuacji w naszym kraju.
Z delegacją ECRI spotkały się przewodnicząca Komisji Praw Człowieka przy NRA adw. Natalia Klima-Piotrowska oraz członkini Komisji ds. Równego Traktowania przy NRA adw. Anna Jaczun 28 października.
W skład delegacji wchodzili członkowie ECRI: Domenica Ghidei Biidu, Ögmundur Jónasson oraz przedstawiciele Sekretariatu ECRI Aida Farkas i Mats Lindberg.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach pobytu delegacji w Polsce w związku z szóstym cyklem monitoringu prowadzonego przez ECRI w Polsce. Delegacja podczas swojego pobytu zbierała informacje na temat skutecznej równości i dostępu do praw, mowy nienawiści oraz przemocy motywowanej nienawiścią, integracji i inkluzywności. Celem wizyty było także zbadanie, czy zrealizowane zostały zalecenia z poprzedniego, piątego cyklu monitoringu w Polsce.
W spotkaniu uczestniczył także prokurator Maciej Młynarczyk jako przedstawiciel Stowarzyszenia Niezależnych Prokuratorów Lex super Omnia.
Wyniki monitoringu zostaną ujęte w raporcie, w którym ECRI zawiera zwykle zalecenia dla monitorowanego Państwa dotyczące środków, których wdrożenie przez władze krajowe ma na celu zapobieganie i zwalczanie rasizmu i nietolerancji.
Raport ECRI z piątego cyklu monitoringu można przeczytać tutaj:
(przejdź do raportu w j. polskim)
(przejdź do raportu w j. angielskim)
Europejska Komisja przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji (ECRI), ustanowiona przez Radę Europy jest niezależnym organem monitorującym przestrzeganie praw człowieka, wyspecjalizowanym w kwestiach związanych z rasizmem i nietolerancją.
Członkami Komisji są osoby niezależne i bezstronne, powoływane na podstawie ich autorytetu moralnego i uznanego doświadczenia w zakresie rasizmu, ksenofobii, antysemityzmu i nietolerancji. W ramach swojej działalności mandatowej ECRI prowadzi monitoring poszczególnych krajów, w ramach którego analizuje sytuację w każdym kraju członkowskim w zakresie rasizmu i nietolerancji oraz formułuje sugestie i propozycje sposobu radzenia sobie ze wskazanymi problemami.
Monitoring poszczególnych krajów przez ECRI dotyczy w równym stopniu wszystkie państwa członkowskie Rady Europy. Odbywa się w pięcioletnich cyklach, obejmuje 9-10 krajów rocznie. Raporty z pierwszej rundy zostały ukończone pod koniec 1998 r., raporty z drugiej rundy pod koniec 2002 r., z trzeciej rundy z końcem 2007 r., raporty z czwartej rundy powinny zostać ukończone pod koniec 2014 r. Praca nad raportami z piątej rundy została rozpoczęta w listopadzie 2012 r.
Metody pracy nad raportami to analiza dokumentów, wizyty w poszczególnych krajach, a następnie poufny dialog z władzami krajowymi.
Raporty ECRI nie są efektem śledztw czy zeznań i dowodów procesowych. Są to analizy oparte na wielu informacjach zebranych z różnych źródeł. Analiza dokumentów opiera się na znacznej liczbie krajowych i międzynarodowych źródeł pisemnych. Wizyty na miejscu dają okazję do spotkań z podmiotami bezpośrednio zainteresowanymi (zarówno rządowymi, jak i pozarządowymi) i mają na celu zebranie szczegółowych informacji. Proces poufnego dialogu z władzami krajowymi pozwala im na przedstawienie, jeśli uznają to za konieczne, komentarzy do projektu raportu, w celu skorygowanie wszelkich możliwych błędów merytorycznych, jakie mógłby zawierać raport. Na zakończenie dialogu władze krajowe mogą wnioskować, jeśli będą chciały, by ich punkt widzenia został dołączony do końcowego raportu ECRI.