"Holmes" - książka Macieja Wojciechowskiego

  • Oliver Wendell Holmes - prekursor amerykańskiego realizmu prawniczego - jest bohaterem książki Macieja Wojciechowskiego "Holmes". 
  • Książka została wydana w cyklu Horyzonty Filozofii Prawa z serii Biblioteki Palestry.
  • Ukazała się nakładem wydawnictwa Arche.

Seria Horyzonty Filozofii Prawa poświęcona jest przedstawicielom amerykańskiego realizmu prawniczego - bohaterami wcześniejszych opracowań byli Roscoe Pound i Jerome Frank.

Zgodnie z przyjętą konwencją serii, książka o Oliverze Wendellu Holmesie zawiera fragment pism bohatera tomiku. Tu jest to artykuł "Ścieżka praw", który Holmes opublikował w 1897 roku na łamach "Harvard Law Review". Artykuł przełożył na polski Maciej Wojciechowski.

"Ścieżka prawa" ("The Path of Law") była pierwotnie wygłoszona jako wykad okolicznościowy adresowany do studentów. Holmes posłużył się w niej figurą złego czlowieka, by przedstawić koncepcję prawa jako przewidywania decyzji sądowych. Jesto to esej, zatem porusza wiele wątków, jak rola prawnika, znaczenie logiki, sposób badania prawa, jego tworzenie i studiowanie.

Druga część książki zawiera pracę Macieja Wojciechowskiego, który przedstawia biografię oraz analizę pojmowania prawa przez Olivera Wendella Holmesa.

Oliver Wendell Holmes (1841-1935), uczestnik wojny secesyjnej, wykładowca Harvard Law School, jeden z najsłynniejszych sędziów federalnego Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, którego zdania odrębne w takich sprawach jak Lochner czy Abrams przeszły do historii tamtejszego systemu prawnego.

Był prekursorem amerykańskiego realizmu prawniczego oraz przeciwnikiem formalizmu prawniczego, a przede wszystkim sedzią intelektualistą o wielkiej kulturze literackiej.

Pamiętany za zwięzły i aforystyczny styl pisemnych uzasadnień wyroków oraz zdań odrębnych, daleki od współczesnego żargonu języka prawniczego.

Do jego spuścizny, prócz publikowanych uzasadnień, należą: przełomowa w swoim czasie książka The Common Law (1881, kilkanaście artykułów i okolicznościowych wystąpień oraz tysiące listów.

 

"Holmes był człowiekiem i miał swoje słabości, ale nie te konwencjonalne lub anachroniczne mu przypisywane (...), przeceniał oryginalność swoich koncepcji (...) bywał lasy na pochlebstwa, pisał uzasadnienia orzeczeń zbyt szybko i bez wystarczającego przygotowania, o trzy lata zbyt długo orzekał w federalnym Sądzie Najwyższym, chociaż napisał kilka świetnych uzasadnień w tym czasie.

Nie był więc doskonały; był tylko wielki"

R.Poner.

 

Książkę będzie można kupić w księgarniach internetowych od 17 marca br.

 

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski