Promocja i dyskusja na temat książki Franza Neumanna "BEHEMOT. Narodowy Socjalizm. Ustrój i funkcjonowanie 1933 – 1944" odbędzie się 27 lutego o godz. 18.00 w POLIN Muzeum Żydów Polskich w Warszawie.
W dyskusji udział wezmą Konstanty Gebert i Rafał Wnuk, spotkanie poprowadzi Jerzy Giebułtowski.
Behemot uznawany jest za jedno z klasycznych dzieł współczesnej politologii. Autor pokazuje rozległą analizę faszyzmu niemieckiego. Neumann wskazuje, że myśl hitlerowska była produktem synkretycznym, sięgającym do różnych źródeł, z marksizmem włącznie. W książce ukazano m.in. rolę partii władzy i kult wodza, likwidację klasy średniej, kontrolę prywatności jednostki. Obszerną część Neumann poświęcił prawu, które staje się wyłącznie środkiem technicznym do osiągania konkretnych celów politycznych. Autor opisuje wymianę i zwolnienia sędziów, które następowały jednocześnie z restrukturyzacją sądownictwa, tworzeniem społecznych sądów honorowych, sądów ludowych, sądów specjalnych, a także likwidacją samorządu sędziowskiego. Ograniczona została możliwość korzystania z pomocy adwokata, najpierw w sprawach z zakresu prawa pracy, później wyłączono prawo wyboru obrońcy przez oskarżonego.
Dzieło Neumanna posłużyło Stanom Zjednoczonym do sformułowania ich celów politycznych wobec powojennych Niemiec. Te cele to: denazyfikacja, demokratyzacja, demilitaryzacja i dekartelizacja. Każdy z tych celów skierowany był przeciwko jednemu z wyodrębnionych przez Neumanna elementów systemu władzy. On sam był jednym z prokuratorów, przygotowujących norymberskie procesy niemieckich zbrodniarzy wojennych.
Książka Franza Neumana dopiero w ubiegłym roku doczekała się tłumaczenia na język polski. Jej wydawcą jest Wydawnictwo Naukowe TEXTURA we współpracy z United States Holocaust Museum. Naczelna Rada Adwokacka wsparła finansowo jej wydanie.
Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki.
Zapraszamy.