Nowy numer Palestry - 100-lecie pisma Adwokatury Polskiej

Pierwszy numer „Palestry” w 2024 r. rozpoczyna obchody 100-lecia Pisma Adwokatury Polskiej.

 

Wstęp redaktora naczelnego adw. dr. Michała Bieniaka:

Nasze pismo kilkakrotnie powstawało i się odradzało. Po raz pierwszy „Palestra” ukazała się w 1910 roku we Lwowie. Jej redaktorem był wówczasadw. Anzelm Lutwak. To jej wcielenie nie trwało długo, dlatego za początek pisma uznaje się rok 1924, kiedy w marcu ukazał się pierwszy numer „Palestry” jako organu adwokatury warszawskiej. Okres stalinizmu nie był dla niej łaskawy i przedwojenna „Palestra” odrodziła się dopiero w 1956 r., najpierw jako „Biuletyn Naczelnej Rady Adwokackiej”, a od 1957 r. – ponownie pod jej historycznym tytułem.

Nie sposób wymienić wszystkich znakomitych autorów publikujących na łamach naszego czasopisma. Wiele wybitnych osobistości pełniło również funkcję redaktora naczelnego „Palestry”, żeby wspomnieć chociażby Stanisława Cara, Adama Chełmońskiego czy Czesława Jaworskiego. W tym miejscu nie można też nie wspomnieć o tragicznie zmarłym Stanisławie Mikke, najdłużej urzędującym redaktorze naczelnym tego miesięcznika.

Tradycja jest więc długa i wspaniała, i ten rok będzie okazją do jej świętowania. Będziemy się więc starali uczcić tę rocznicę w sposób należyty, o szczegółach informując Państwa w kolejnych miesiącach.

„Palestra” istnieje jednak tak długo również dlatego, że – podobnie jak Adwokatura – zachowując swój dorobek, potrafiła dostosowywać się do zmieniającego się nieustająco świata. Nadal, jako jej redakcja, staramy się to czynić.

Pierwszą zmianę już – być może – Państwo dostrzegliście. Ten numer „Palestry” ukazuje się w nowej szacie graficznej, nawiązującej do jej jubileuszu. Będzie ona nam towarzyszyła przez cały ten rok.

Życie prawnicze przyspiesza. Mamy dużo mniej czasu na lekturę czasopism drukowanych oraz na pozyskiwanie informacji niezbędnych w codziennej pracy. Dlatego, jeszcze w tym roku, odnajdziecie Państwo nasz adwokacki miesięcznikw elektronicznych systemach informacji prawnej.

Nasze środowisko jest coraz bardziej zróżnicowane. Coraz mniej jest prawników uniwersalnych, zajmujących się wszystkimi dziedzinami prawa. Tego zjawiska też nie będziemy ignorować i po dobrym przyjęciu zeszłorocznych numerów tematycznych, poświęconych postępowaniu cywilnemu oraz prawu nieruchomości, planujemy ten projekt kontynuować i w 2024 roku przekazać Państwu do rąk kolejne numery tego rodzaju.

W końcu chcemy jako pismo naukowe oraz środowiskowe inspirować dyskusję na tematy istotne dla środowiska adwokackiego, poprzez organizację debat (pierwsza miała miejsce w ubiegłym roku) oraz współorganizację konferencji naukowych.

Teraz natomiast pozostaje mi życzyć Państwu dobrej lektury i liczyć na to, że będziecie z nami kolejny – setny już rok.

 

W aktualnym numerze „Palestry” znajdują się artykuły:

  • adw. Krzysztofa Żochowskiego pt. Władza symboliczna prawników w ujęciu Pierre’a Bourdieu,
  • adw. dr. Andrzeja Malickiego we współautorstwie z apl. adw. Przemysławem Krawczykiem pt. Zagadnienia węzłowe postępowania lustracyjnego. Konieczność zmiany ustawy czy praktyki jej stosowania?,
  • adw. dr Magdaleny Matusiak-Frącczak pt. Zabezpieczenie roszczenia w sprawach o kredyt frankowy po wyroku Trybunału Sprawiedliwości w sprawie C-287/22 YQ i RJ v. Getin Noble Bank S.A.,
  • mgr. Pawła Dyrduła pt. Wykorzystanie Distributed Ledger Technology do prowadzenia rejestru akcjonariuszy prostej spółki akcyjnej,
  • mgr. Marcina Sowały pt. Udział mediów w rozprawie w procesie karnym jako wyraz społecznej kontroli wymiaru sprawiedliwości.

Ponadto w numerze 12/2023 „Palestry” znajduje się glosa Jakuba Bródki pt. Złożenie wniosku o wszczęcie egzekucji po śmierci dłużnika jako przykład oczywiście niecelowego wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Glosa do uchwały SN z 27.01.2022 r. (III CZP 36/22), jak również omówienie orzecznictwa dokonane przez adw. Marka Antoniego Nowickiego.

Na Czytelników czeka także w dziale Forum adwokackie tekst adw. Przemysława A. Barchana we współautorstwie z adw. Piotrem Warchołem pt. Dobre praktyki dotyczące cyberbezpieczeństwa w działalności kancelarii adwokackich i pracy adwokata – wprowadzenie.


(czytaj na Palestra.pl)


Przypominamy, że papierowe numery oraz prenumeratę Palestry można zamawiać przez internetowy sklep Fundacji Adwokatury www.sklep.adwokatura.pl




Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski