- Czym jest praworządność i państwo prawa i dlaczego Unia Europejska interesuje się praworządnością?
- Głosuję na Polskę” - dyskusja o tym, czy w ramach wyborów możemy tylko głosować czy coś więcej.
- Czy prawa i wolności obywatelskie są przydatne dla sprawowania wymiaru sprawiedliwości?
- Czy wymiar sprawiedliwości należy reformować i czy w procesie jest potrzeby obrońca?
- Te tematy podejmowano na kolejnych przystankach Tour de Konstytucja.
- Trwa projekt obywatelski Tour de Konstytucja, w ramach którego adwokaci, sędziowie, prawnicy, ludzie kultury i liderzy opinii publicznej prowadzą debaty o ustawie zasadniczej w kilkudziesięciu miastach i miasteczkach. Trasa, która rozpoczęła się 4 czerwca, trwać będzie 84 dni.
- W projekt zaangażowana jest Naczelna Rada Adwokacka.
17 lipca we Wrocławiu przystanek został zorganizowany we współpracy z Obserwatorium Wyborczym i przebiegał pod hasłem „Głosuję na Polskę”. W dyskusji na temat tego czy w ramach wyborów możemy tylko głosować czy coś więcej, wzięli udział Danuta Przywara, adw. Kinga Dagmara Siadlak i Marcin Skubiszewski. Robert Hojda uchylił rąbka tajemnicy o przyszłorocznych planach Tour de Konstytucja. We Wrocławiu obecny był także sędzia Igor Tuleya.
16 lipca przystanek w Kędzierzynie Koźlu miał rozbudowaną formułę. Rozmawiano o równouprawnieniu z udziałem Jacka Różyckiego, Moniki Ciemięgi, Andrzeja Stefańskiego oraz Danuty Przywary, a także o wolności słowa z Robertem Hojdą, Ludwiką Wujec i Danutą Przywarą.
Był występ Zosi i Jakuba Mączyńskich, a także symulacja rozprawy opartej na legendzie trzech braci kozłów (jest to legenda związana z powstaniem nazwy Kędzierzyn-Koźle).
38. przystanek TdeK miał miejsce na osiedlu Nikiszowiec w Katowicach. Sędzia Anna Głowacka, prokurator Aleksandra Antoniak-Drożdż i sędzia Adam Synakiewicz rozmawiali o tym czy prawa i wolności obywatelskie są przydatne dla sprawowania wymiaru sprawiedliwości. Sędzia Igor Tuleya z adw. Kingą Siadlak i Bartoszem Żukowskim i sędzią Maciejem Ferkiem zastanawiali się czy wymiar sprawiedliwości należy reformować i czy w procesie jest potrzeby obrońca.
Z kolei w Tychach adw. Natalia Klima-Piotrowska, przewodnicząca Komisji Praw Człowieka NRA, prowadziła debatę o Konstytucji i Karcie Praw Podstawowych, w której uczestniczyli sędzia Adam Synakiewicz i adw. prof. Jacek Barcik. Była także debata o wolności słowa z udziałem sędziego Igora Tulei oraz aktora Bartosza Żukowskiego, który moderował adw. Bartłomiej Piotrowski. Śląską Palestrę reprezentował także adw. dr Marek Stańko.
Na przystanku w Żorach z busa Tour de Konstytucji wysiedli sędzia Sądu Okręgowego w Częstochowie Adam Synakiewicz, adw. Michał Chochoła Stowarzyszenie Adwokackie "Defensor Iuris, Robert Hojda. Zdalnie w dyskusji brali udział prof. Adam Bodnar i prof. Zbigniew Hołdys.
W Myszkowie z mieszkańcami spotkali się prof. Włodzimierz Wróbel, sędzia Sądu Okręgowego w Częstochowie Adam Synakiewicz, prok. Krystyna Paszek ze Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia", dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Częstochowie adw. Marcin Karpiński, mec. Aneta Niemczyk-Riwierska. Rozmowa dotyczyła tego, czym jest praworządność i państwo prawa i dlaczego Unia Europejska interesuje się praworządnością.
Najbliższe przystanki Tour de Konstytucja:
18 lipca godz. 12:00 Nowa Ruda | Festiwal Góry Literatury - Rynek
20 lipca godz. 16:00 Lwówek Śląski - Rynek
21 lipca godz. 17:00 Bolesławiec – Rynek
Trasę można śledzić na stronie: https://www.tour-de-konstytucja.pl/
Organizatorem Tour de Konstytucja jest Fundacja Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych. Z ramienia Naczelnej Rady Adwokackiej w projekt zaangażowana jest Komisja Wizerunku NRA.