- Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało analizę wyników egzaminu wstępnego na aplikacje prawnicze 2023.
- Podsumowanie miało miejsce na dorocznym spotkaniu ministra sprawiedliwości z dziekanami wydziałów prawa uczelni publicznych i niepublicznych oraz przedstawicieli samorządów zawodów prawniczych 12 marca 2024 r. w Popowie.
- Adwokaturę reprezentował adw. Bartosz Tiutiunik, wiceprezes NRA.
(pobierz analizę sporządzoną przez Ministerstwo Sprawiedliwości w formacie pdf – plik z załącznika)
Z analizy Ministerstwa Sprawiedliwości wynika m.in., że w latach 2008-2023 do egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką przystąpiło 54 698 osób, a zdało ten egzamin w sumie 25 065.
Zdawalność na aplikację adwokacką w 2023 wyniosła 60,4 proc.
Biorąc pod uwagę egzaminy wstępne na wszystkie aplikacje prawnicze, najlepsze rezultaty osiągnęli, podobnie jak w latach wcześniejszych, absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, spośród których egzamin zdało 80,8%. Drugi wynik uzyskali studenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (74,1%). Kolejne miejsca w klasyfikacji zajęli absolwenci Uniwersytetu Warszawskiego (71%) i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (69,1%). Spośród uczelni z mniejszą liczbą studentów najlepsze wyniki osiągnęły osoby, które ukończyły Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Aż 67,7% spośród nich pozytywnie zdało egzamin.
Z analizy Ministerstwa Sprawiedliwości wynika m.in., że aż 57 osób z przystępujących do egzaminu wstępnego na aplikacje prawniczą w 2023r. ukończyło studia co najmniej 20 lat temu. 16 z tych osób wybrało aplikację adwokacką. Dwie osoby przystąpiły w 2023 roku do egzaminu po raz 15.