Posiedzenie Standing Committee CCBE w Warszawie

  • Posiedzenie Standing Committee Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy CCBE miało miejsce na Zamku Królewskim w Warszawie 29 września.
  • CCBE przyjęło stanowisko, w którym m.in. wzywa wszystkie władze państwowe do przestrzegania wartości demokratycznych, w tym niezależności i samoregulacji zawodów prawniczych, które są niezbędne do zapewnienia ochrony praw i interesów wszystkich obywateli.
  • Gościem specjalnym spotkania była Ołeksandra Matwiejczuk, Ukrainka, laureatka pokojowej Nagrody Nobla za 2022 r.
  • Adwokatura Polska była współorganizatorem wydarzenia.

 

Delegacje prawników z kilkunastu krajów spotkały się w Warszawie, by rozmawiać o problemach i wyzwaniach środowiska prawniczego, takich jak tajemnica zawodowa, stosowanie sztucznej inteligencji w praktyce prawnika, ochrona prawników.

Komitet - Standing Committee CCBE - na stałe obraduje w Brukseli, wizyta w Polsce jest wyjątkowym i wyróżniającym polską delegację do Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy wydarzeniem.

Spotkanie rozpoczęło się już 28 września, wizytą w Senacie.

Delegacje prawników krajów europejskich, zrzeszone w Radzie Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE) wzięły udział na zaproszenie wicemarszałkini Senatu RP Pani Gabrieli  Morawskiej-Staneckiej i Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej adw. Przemysława Rosatiego, w spotkaniu poświęconym roli Senatu RP w dziejach polskiego parlamentaryzmu oraz obecnym systemie legislacji i jego roli w utrzymaniu praworządności w Polsce

Po południu trwały prace w poszczególnych komitetach CCBE.

Tego dnia również odbył się panel z udziałem polskich adwokatów i radców prawnych, na temat tego, jak reforma wymiaru sprawiedliwości i stan praworządności w Polsce wpływa na codzienną pracę prawników.

Debatę moderował adw. Bartosz Grohman, wiceprezes NRA, a wzięli w niej udział: adw. Mikołaj Pietrzak, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, radca prawny Mirosław Wróblewski i radca prawny Przemysław Kamil Rosiak.

Podczas panelu obecni było adw. Sławomir Ciemny i adw. dr Małgorzata Kożuch.

Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej uhonorowało byłego prezydenta CCBE, Jamesa MacGuill, odznaką „Adwokatura Zasłużonym”, odznaczenie zostało wręczone przez adw. Przemysława Rosatiego, prezesa NRA, 28 września.

Posiedzenie Standing Committee CCBE miało miejsce 29 września na Zamku Królewskim w Warszawie.

W uroczystości otwarcia wzięli udział: adw. Przemysław Rosati, prezes NRA, adw. Bartosz Grohman, wiceprezes NRA i przewodniczący polskiej delegacji do CCBE, adw. Wojciech Bagiński, przewodniczący Komisji do spraw Zagranicznych NRA, adw. Sławomir Ciemny, przewodniczący Wyższej Komisji Rewizyjnej i adw. dr Małgorzata Kożuch, prezes Centrum Mediacji.

Gościem specjalnym spotkania była Ołeksandra Matwiejczuk, Ukrainka, laureatka pokojowej Nagrody Nobla za 2022 r. , która miała wzruszające wystąpienie o sytuacji Ukrainy.

Wśród gości spotkania był także m.in. prof. Adam Bodnar.

Po obradach, CCBE wydało stanowisko o treści:

Podczas spotkania Rady Adwokatów i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE) w Warszawie, w Polsce, z okazji jej Stałego Komitetu, CCBE potwierdza swoje zdecydowane zaangażowanie i wsparcie dla Naczelnej Rady Adwokackiej i Krajowej Izby Radców Prawnych w ich wysiłkach na rzecz utrzymania niezależności i samoregulacji zawodów prawniczych oraz ochrony praworządności.
CCBE jest zaniepokojona propozycjami omawianymi w okresie poprzedzającym nadchodzące wybory w Polsce, które mogą znacząco podważyć te podstawowe zasady.
CCBE wzywa wszystkie władze państwowe do przestrzegania wartości demokratycznych, w tym niezależności i samoregulacji zawodów prawniczych, które są niezbędne do zapewnienia ochrony praw i interesów wszystkich obywateli.

wersja angielska
During a gathering of the Council of Bars and Law Societies of Europe (CCBE) in Warsaw, Poland, on the occasion of its Standing Committee, the CCBE reaffirms its strong dedication and support to the Polish Bar Council and the National Bar of Attorneys-at-law in their efforts to uphold the independence and self-regulation of the legal profession and to protect the Rule of Law.
The CCBE is concerned by proposals being discussed in the lead-up to the upcoming elections in Poland, which have the potential to significantly undermine these fundamental principles. The CCBE urges all State authorities to uphold democratic values, including the independence and self-regulation of the legal profession which are essential to ensure the protection of the rights and interests of all citizens.

Polska delegacja do CCBE składa się z adwokatów i radców prawnych, dlatego współorganizowanie wydarzenia dzielone było miedzy samorząd adwokacki i radcowski.

Rada Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy CCBE (Council of Bars and Law Societies of Europe / Conseil des barreaux européens) jest uznawana za głos europejskiego środowiska prawniczego reprezentującego, poprzez swoich członków, ponad milion europejskich prawników. CCBE jest partnerem Komisji Europejskiej i niejednokrotnie opiniuje projekty unijnych aktów prawnych. Członkami CCBE są adwokatury i stowarzyszenia prawnicze z 46 krajów Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i całej Europy. CCBE reprezentuje europejskie adwokatury i stowarzyszenia prawnicze przed instytucjami europejskimi i innymi instytucjami międzynarodowymi. Najważniejszymi celami i misją CCBE jest regulacja zawodu prawniczego, obrona rządów prawa i obrona praw człowieka.

Prezydentem CCBE w 2023 roku (roczna kadencja) jest Panagiotis Perakis.

 

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął:

 

Sponsorzy:



 

 

 

    

 

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski