Poszukiwani są adwokaci, którzy chcieliby się włączyć do współpracy przy projekcie „Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie”.
Praca na rzecz projektu jest odpłatna. Spotkania mają charakter edukacyjny dla osób pokrzywdzonych przemocą w rodzinie. Odbywać się one będą w układzie 4 godziny na wykład plus dwie godziny na indywidualne porady prawne. Spotkania będą organizowane w każdym województwie (miasta wojewódzkie oraz powiatowe) w okresie od września do grudnia 2015 dla 20-osobowych grup (ok. 6-7 grup w każdym województwie).
Organizatorem spotkań edukacyjnych, zleconych przez ministerstwo sprawiedliwości, jest PM Group LAAX (szkolenia-polska.pl/) Firma szuka osób, które udzielać będą pomocy prawnej oraz przeprowadzą wykłady/treningi.
Aby udzielać porad prawnych na koniec spotkań, należy posiadać tytuł zawodowy adwokata lub radcy prawnego i posiadać minimum 2-letnie udokumentowane doświadczenie zawodowe adwokata lub radcy prawnego oraz minimum 2-letnie udokumentowane doświadczenie pracy w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Każde spotkanie kończy się indywidualnymi poradami prawnymi dla uczestników spotkania. Czas trwania porad to 2 godziny, wynagrodzenie 150 zł za godzinę.
By zostać wykładowcą/trenerem, prowadzącym spotkania, należy posiadać ukończone studia wyższe na jednym z kierunków: prawo, pedagogika, pedagogika specjalna, praca socjalna, psychologia, politologia, politologia i nauki społeczne, socjologia, polityka społeczna, nauki o rodzinie lub ukończone studia wyższe na innych kierunkach, uzupełnione studiami podyplomowymi w zakresie psychologii, organizacji pomocy społecznej, pedagogiki, pedagogiki specjalnej lub resocjalizacji; posiadać ukończone specjalistyczne szkolenia w wymiarze nie mniejszym niż 100 godzin dydaktycznych w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie lub posiadać minimum 5-letnie udokumentowane doświadczenie pracy w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie; posiadać minimum 2-letnie udokumentowane doświadczenie w prowadzeniu wykładów/szkoleń/lekcji.
Spotkania trwają 4 godziny lekcyjne, zaś proponowane wynagrodzenie wynosi 100 zł za godzinę.
Funkcje wykładowcy i osoby udzielającej porad prawnych można łączyć. Proponowana jest umowa zlecenia.
W programie uwzględnione będą tematy:
- pokrzywdzony w procedurze Niebieskie Karty (uprawnienia i obowiązki)
- art. 11 a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie – sytuacje, kiedy można złożyć wniosek, opłaty od wniosku
- główne informacje o możliwościach zaskarżenia decyzji procesowych i orzeczeń w postępowaniu karnym (wyczulenie na obowiązek zawiadamiania organów o zmianie adresu zamieszkania, na zachowanie terminów do wnoszenia środków zaskarżenia
- pokrzywdzony jako strona w postępowaniu karnym – dlaczego warto być stroną w postępowaniu przed sądem
- środki umożliwiające izolację sprawcy przemocy w rodzinie – do jakich organów można wsytąpić o zastosowanie danego środka
- pomoc dzieciom: art. 109 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz konsekwencje jego zastosowania przy szczególnym nacisku na praktyczne stosowanie prawa.
Zainteresowani współpracą proszeni są o kontakt z Edytą Łupińską, ekspertem ds. szkoleń, tel. 533979749