Rada Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE) i Federacja Adwokatur Europejskich (FBE) wydały wspólne oświadczenie dotyczące przestrzegania praworządności w Polsce.
Organizacje zwracają uwagę, że w marcu tego roku sąd irlandzki, rozpatrujący sprawę ekstradycji do Polski podejrzanego o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, nabrał wątpliwości czy Polak może liczyć w kraju na sprawiedliwy proces. Irlandzki sąd zwrócił się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, aby orzekł w sprawie skutków ostatnich zmian w polskim sądownictwie, wówczas podejmie decyzję o ekstradycji.
CCBE i FBE przypomniały, że rok temu, w trakcie zmian legislacyjnych dotyczących Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa, sygnalizowały Prezydentowi Andrzejowi Dudzie, że naruszenie bądź zagrożenie naruszenia niezależności i niezawisłości sądownictwa jest nie tylko wewnętrzną sprawą Polski, ale ma konsekwencje na poziomie międzynarodowym i bezpośrednio wpływa na stosowanie prawa UE.
W oświadczeniu podkreślono, że zasada praworządności jest jedną z podstawowych wartości Unii Europejskiej. Poszanowanie praworządności zapewnia wzajemne zaufanie w systemie sądownictwa i umożliwia sędziom i innym praktykom prawa transgraniczną współpracę w oparciu o wzajemne zaufanie.
czytaj oświadczenie w języku angielskim
czytaj oświadczenie w języku polskim