- Stan prac nad Konwencją o sztucznej inteligencji
- e-dowody
- Rozporządzenie ws przeciwdziałania niegodziwemu traktowaniu dzieci w celach seksualnych
- Dokumenty CCBE dot. rozpoznawania biometrycznego
- Mobilna tożsamość i elektroniczny podpis dla prawników
- To tematy spotkania Komisji IT oraz Grupy Roboczej ds. Inwigilacji CCBE - Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy. W spotkaniu brał udział adw. Bartłomiej Trętowski
Kontynuowano prace nad zagadnieniami dotyczącymi sztucznej inteligencji. Omówiono projekty tekstów aktów UE dotyczących sztucznej inteligencji. Zaktualizowano informacje na temat konsultacji publicznych Parlamentu Europejskiego w sprawie strategii rozmów trójstronnych. Przedstawiono nowe informacje na temat prac nad Konwencją o sztucznej inteligencji (Rada Europy). Przedstawiono raport na temat nowych uprawnień francuskiego organu ochrony danych (CNIL) do kontroli algorytmów (raport Valerie Hayek) Parlament UE właśnie przegłosował swoją wersję ustawy o sztucznej inteligencji. Wniosek będzie teraz omawiany w ramach negocjacji trójstronnych. Oczekuje się, że negocjacje zostaną zakończone do końca 2023 roku.
Przedstawiono analizy i projekty zamian dotyczące Rozporządzenia w sprawie europejskich nakazów wydania i zabezpieczenia dowodów elektronicznych w sprawach karnych (e-dowody). Rozporządzenie zostało zatwierdzone przez Parlament UE i ma zostać zatwierdzone przez Radę (27 czerwca).
Dyskutowano nad wnioskiem dotyczącym rozporządzenia w sprawie przeciwdziałania niegodziwemu traktowaniu dzieci w celach seksualnych. Wniosek jest obecnie omawiany przez Parlament i Radę. Główna komisja LIBE Parlamentu UE będzie rozpatrywać poprawki przez całe lato i oczekuje się, że zagłosuje we wrześniu. Członkowie CCBE są proszeni o zasugerowanie dalszych argumentów, które można by przedstawić w trakcie prac LIBE.
Omawiano projekt listu CCBE wspierającego Juliana Assange'a. CCBE wysłało list otwarty w lutym 2020 r. do ministra spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii. Pismo, o którym mowa, jest drugim w tej samej sprawie i powtarza kwestie poruszone wcześniej. Członkowie CCBE są proszeni o skomentowanie listu.
Dyskutowane nad dokumentami CCBE dotyczącymi rozpoznawania biometrycznego. Grupa robocza ds. inwigilacji przeprowadziła ankietę na temat rozpoznawania biometrycznego w celu opracowania dokumentu na ten temat. Członkowie CCBE są proszeni o skomentowanie propozycji sekretariatu dotyczącej kolejnych kroków w odniesieniu do tego dokumentu.
Przedstawiono też wstępne założenia dotyczące zarządzania tożsamością prawników. Przedstawiciele belgijskiej palestry badają możliwość opracowania mobilnej tożsamości dla prawników i wprowadzenia rozwiązań w zakresie podpisu elektronicznego dla prawników. CCBE planuje zorganizować w przyszłości wymianę poglądów z adwokaturami i stowarzyszeniami prawniczymi. Zanim to nastąpi, członkowie Komisji Prawa IT proszeni są o zastanowienie się nad kwestiami, które mogą zostać poruszone w rozmowach z izbami adwokackimi i stowarzyszeniami prawniczymi.
Wydaje się, że omawiane zagadnienie jest zbliżone do rozwiązania dostępnego w Polsce w ramach aplikacji mObywatel i systemów współpracujących. Jednak omawiane rozwiązanie ma zapewniać wyższy poziom bezpieczeństwa, bazujący na wymaganiach dla certyfikatów kwalifikowanych.
Komitet i WG zostaną poproszone o przygotowanie projektów planów pracy do końca roku i przedłożenie ostatecznych planów pracy Stałemu Komitetowi w Wiedniu. Członkowie proszeni są o przedyskutowanie pomysłów na przyszłe działania Komitetu i Grupy Roboczej.
Spotkanie miało miejsce 29 czerwca br.