100. posiedzenie Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej

  • 100. posiedzenie Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej odbyło się 3 sierpnia w formie hybrydowej.
  • Prezydium omówiło sprawy dotyczące informatyzacji Adwokatury oraz wdrażania e-doręczeń.
  • Prezydium przyjęło projekt uchwały „Regulamin doskonalenia zawodowego adwokatów” i skierowało ten projekt pod obrady najbliższego posiedzenia plenarnego NRA.
  • Omówiono także planowane projekty Prezydium NRA, stan obecny i zadania na najbliższy czas.

Prezes NRA adw. Przemysław Rosati zreferował sprawy bieżące:

Przypomniał swoje stanowisko w kontekście ataków jednej ze stacji telewizyjnej na adwokat Kamilę Ferenc. Zwrócił uwagę, że nieakceptowalne jest atakowanie adwokata z tego powodu, że podjął się udzielenia pomocy prawnej, w sprawie budzącej zainteresowanie opinii publiczne.

Poinformował, że NRA zgłosiła opinię do zmian w ustawie o biegłych rewidentach, zwracając uwagę, że projektowane zmiany mogą być źródłem naruszania tajemnicy adwokackiej, ale także radcowskiej, bankowej, ubezpieczeniowej, czy tajemnicy przedsiębiorstwa. Projektowane zmiany stanowią zagrożenie interesów  przedsiębiorstw, ale również zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju.

(przejdź do informacji na stronie adwokatura.pl)

Prezes NRA w imieniu Prezydium podziękował wszystkim adwokatom i aplikantom adwokackim, którzy wzięli udział w uroczystościach pogrzebowych adw. Jerzego Zięby, dziekana ORA w Kielcach. Poinformował, że grupa adwokatów izby kieleckiej, adw. Bartosz Tiutiunik, wiceprezes NRA i sam Prezes NRA, pobiegli dla uczczenia pamięci dziekana Jerzego Zięby w 32. Biegu Powstania Warszawskiego. Adw. Jerzy Zięba planował wziąć udział w tym wydarzeniu.

Zrelacjonował udział we wspólnym posiedzeniu Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji w Senacie. Tematem spotkania było: rozpatrzenie ustawy o zm. ust. kpc, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, ust. kpk oraz niektórych innych ustaw  oraz rozpatrzenie ust. o zm. ust. Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw. Prezes NRA przypomniał m.in., że Naczelna Rada Adwokacka negatywnie zaopiniowała projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego w zakresie składu sądu, który ogranicza liczebność tego składu z trzech do jednego sędziego w postępowaniach odwoławczych, w sprawach małżeńskich oraz w sprawach o ubezwłasnowolnienie.

(czytaj opinię)

Dodatkowo Prezes zwrócił uwagę, że w nowelizacji k.p.k. po raz kolejny wprowadzane są rozwiązania, które wzmacniają role prokuratora w postępowaniu karnym.

Po dyskusji komisje senackie opowiedziały się za odrzuceniem nowelizacji odnoszącej się m.in. do procedur cywilnych, liczebności składów sędziowskich oraz zakresu kompetencji Prokuratora Generalnego.

Prezes NRA poinformował o udziale w spotkaniu z przedstawicielami Poczty Polskiej w sprawie przygotowania adwokatów na wdrożenie e-doręczeń na postawie ustawy o doręczeniach elektronicznych.

Przekazał informację, że adw. dr Mariusz Hassa, przewodniczący Zespołu ds. reformy zasad świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej ILiPP przy NRA wziął udział w posiedzeniu Rady Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego oraz Edukacji Prawnej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Spotkanie prowadził wiceminister Marcin Romanowski, obecni byli przedstawiciele: prezydenta, Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, Krajowej Rady Radców Prawnych, a także organizacji pozarządowych oraz administracji rządowej. Rada przychyliła się do postulatów zmian w systemie nieodpłatnej pomocy prawnej zgłoszonych przez adw. dr. Hassę .
Szczegóły na stronie: (link do relacji)

Adw. Przemysław Rosati przedstawił przebieg spotkania z wiceministrem finansów Sebastianem Skuzą. Z Ministerstwa Finansów przyszła także odpowiedź na pismo Prezesa NRA dotyczące zabezpieczenia środków na pomoc prawną dla obywateli korzystających z  tej pomocy w sprawach z urzędu.

Prezes NRA zreferował także spotkanie z przedstawicielami Departamentu Porządku i Bezpieczeństwa Wewnętrznego Najwyższej Izby Kontroli oraz z Marianem Banasiem, prezesem NIK. Przedmiotem rozmów był projekt cywilnego nadzoru nad służbami specjalnymi w Polsce oraz kwestie dochodzenia praw obywateli naruszonych przez działania służb specjalnych.

3 sierpnia adw. Przemysław Rosati podpisał w imieniu Naczelnej Rady Adwokackiej porozumienia z Rzecznikiem Finansowym dr. Bohdanem Zbigniewem Pretkielem. Współpraca obejmować będzie inicjatywy dotyczące ochrony praw konsumenta na rynku finansowym, opiniowanie projektów aktów prawnych, postępowania mediacyjne oraz kwestie dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.

Adw. Henryk Stabla, skarbnik NRA, przedstawił sprawy finansowe, Prezydium podjęło decyzje.

Gościem Prezydium był adw. Michał Szpakowski, przewodniczący Komisji Informatyzacji NRA, który przedstawił stan prac nad procesem cyfryzacji Adwokatury, rozwojem elektronicznego Systemu Obsługi Adwokatury (eSOA).

Adw. Ewa Krasowska, Rzecznik Dyscyplinarny Adwokatury i adw. Jacek Ziobrowski, prezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, omówili bieżące sprawy pionu dyscyplinarnego.

Prezydium zapoznało się także i omówiło sprawę organizacji pracy sądów dyscyplinarnych oraz spraw organizacyjnych związanych z pracą kancelarii Wyższego Sądu Dyscyplinarnego.

Prezydium omówiło sprawę dotyczącą wprowadzenia polityki prywatności w kancelarii Rzecznika Dyscyplinarnego Adwokatury i w kancelarii Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Adwokatury.

Prezydium omówiło i podjęło decyzje w sprawach osobowych, które zreferował adw. Jarosław Szczepaniak, zastępca sekretarza NRA.

Adw. Przemysław Rosati, prezes NRA, przedstawił podsumowanie planowanych projektów Prezydium NRA, stan obecny i zadania na najbliższy czas.

Prezes NRA poinformował Prezydium o nawiązaniu współpracy z Pocztą Polską w sprawie przygotowania adwokatów do wdrożenia eDoręczeń, a także upowszechniania wiedzy na temat wdrażania e-doręczeń w środowisku adwokackim. Zaplanowane są szkolenia oraz kampania informacyjna w social mediach.

Adw. Rosati poinformował o korespondencji oraz osobistych rozmowach z Ministerstwem Finansów w sprawie zabezpieczenia w ustawie budżetowej środków na pomoc prawną z urzędu.

Prezes NRA zreferował także stan poszukiwań nieruchomości na potrzeby nowej siedziby NRA.

Prezydium zapoznało się z projektem zmiany statutu Centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.

Prezes NRA zreferował projekt uchwały „Regulamin doskonalenia zawodowego adwokatów”, który miałby zastąpić dotychczasową uchwałę w tym przedmiocie. Zasadnicza zmiana w projektowanym rozwiązaniu polega na tym, że przy zachowaniu obowiązku doskonalenia zawodowego adwokatów zniesiony miałby być obowiązek gromadzenia punktów szkoleniowych. Prezydium po dyskusji postanowiło przyjąć projekt i skierować go na najbliższe posiedzenie plenarne NRA.

Prezes NRA przedstawił także stan prac nad projektem zmiany regulaminu korzystania ze znaku „Adwokatura Polska”.

Prezydium wyraziło zgodę na złożenie amicus curiae do sprawy przed ETPCz: Mikołajczyk przeciwko Polsce (application no. 13951/17). Sprawę referował adw. Bartosz Tiutiunik, wiceprezes NRA.

Gośćmi Prezydium byli: adw. Ewa Krasowska, Rzecznik Dyscyplinarny Adwokatury, adw. Jacek Ziobrowski, prezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, adw. Sławomir Ciemny, przewodniczący Wyższej Komisji Rewizyjnej, adw. Michał Szpakowski, przewodniczący Komisji Informatyzacji NRA.

 

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski