- 102. posiedzenie Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej odbyło się 30 sierpnia w formie zdalnej.
- Prezydium omówiło i przyjęło porządek obrad posiedzenia plenarnego NRA, które odbędzie się 8 i 9 września.
- Omówiono też sprawę organizacji pracy Prezydium NRA w sprawach bieżących.
Adw. Przemysław Rosati zreferował sprawy bieżące.
Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej poinformował o przebiegu ślubowań adwokackich w Wałbrzychu, Opolu i Zielonej Górze, w których wziął udział. Podziękował dziekanom izb za przygotowanie tych uroczystości w godnej oprawie.
Prezes NRA poinformował, że zwrócił się 28 sierpnia do Ministra Cyfryzacji o wyjaśnienia dotyczące medialnych doniesień o jego wypowiedzi, że złożył zawiadomienie do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego o wywieraniu nielegalnego wpływu na proces legislacyjny, obejmujący rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem e-administracji.
Wśród głosów krytycznych do tego projektu nowelizacji znalazła się opinia Naczelnej Rady Adwokackiej, która wystosowała 20 lipca br. stanowisko odnośnie zmiany ustawy o biegłych rewidentach (art. 39 projektu).
Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej poinformował także o wyjaśnieniach otrzymanych od Ministra Cyfryzacji. W przesłanej odpowiedzi Minister Cyfryzacji wyjaśnił, że jego wypowiedź była nieautoryzowana i przeinaczona, a jego zawiadomienie do ABW nie dotyczyło działań NRA.
Prezes NRA przypomniał, ze w mijającym tygodniu Naczelna Rada Adwokacka zawarła umowę o współpracy z Pracodawcami RP. Umowę w imieniu NRA podpisał adw. Przemysław Rosati, ze strony Pracodawców dokument sygnował prezes Rafał Dutkiewicz. Współpraca będzie dotyczyć inicjatyw w zakresie działalności eksperckiej, szkoleniowej oraz doradczej.
Prezes zreferował odpowiedź na interwencję, którą podjął 18 lipca 2023 r. przesyłając do Prezesów Sądów Apelacyjnych apel o wprowadzenie powiadomień o opóźnieniach w rozpoczęciu rozpraw online. Prezes Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu s. Jacek Saramaga poinformował, że w IV kwartale 2023 r. w sądach powszechnych zostaną wprowadzone zmiany: powiadomienia emailem o opóźnieniu w rozpoczęciu rozprawy zdalnej, zmiany terminu lub o jej odwołaniu; komunikaty o opóźnieniu na planszy przed rozpoczęciem rozprawy zdalnej; wirtualna poczekalnia dla uczestników rozprawy online.
Adw. Bartosz Grohman, wiceprezes NRA i opiekun stowarzyszenia ELSA Poland z ramienia NRA, poinformował o zmianie prezesa tego stowarzyszenia studentów prawa, którym został Sebastian Kowalski. Zreferował spotkanie z ustępującą prezes Katarzyną Kasińską oraz nowym prezesem.
Relacja na stronie adwokatura.pl
Adw. Grohman zreferował też stan przygotowań do posiedzenia Standing Committee CCBE w Warszawie.
Adw. Henryk Stabla, skarbnik NRA, zreferował sprawy finansowe. Prezydium podjęło decyzje w tych sprawach.
Adw. Ewa Krasowska, Rzecznik Dyscyplinarny Adwokatury i adw. Jacek Ziobrowski, prezes WSD, zreferowali sprawy bieżące pionu dyscyplinarnego.
Prezydium omówiło stan wykonania budżetu NRA oraz przewidywany w roku 2024 udział poszczególnych Izb Adwokackich w pokrywaniu wydatków budżetowych Naczelnej Rady Adwokackiej w formie składek tworzących Fundusz Administracyjny.
Omówiono też sprawę organizacji pracy Prezydium NRA w sprawach bieżących.
Adw. Justyna Mazur, sekretarz NRA, zreferowała sprawy izbowe.
Prezydium omówiło i przyjęło porządek obrad posiedzenia plenarnego NRA, które odbędzie się 8 i 9 września.
Adw. Jarosław Szczepaniak, zastępca sekretarza NRA, zreferował sprawy osobowe, Prezydium podjęło decyzje w tych sprawach.
Gośćmi Prezydium byli: adw. Mirosława Pietkiewicz, przewodnicząca Centralnego Zespołu Wizytatorów, adw. Ewa Krasowska, Rzecznik Dyscyplinarny Adwokatury, adw. Jacek Ziobrowski, prezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, adw. Sławomir Ciemny, przewodniczący Wyższej Komisji Rewizyjnej.