- 107. posiedzenie Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej odbyło się 5 października w formie zdalnej.
- Prezydium omówiło wstępny porządek obrad i organizację posiedzenia plenarnego NRA.
- Prezydium omówiło projekt zmian Regulaminu działania rzeczników dyscyplinarnych i zastępców rzeczników dyscyplinarnych oraz trybu i sposobu ich wyboru.
- Prezydium podsumowało także organizację posiedzenia Standing Committee CCBE w Warszawie.
Adw. Przemysław Rosati, prezes NRA, zreferował sprawy bieżące.
Prezes NRA poinformował, że razem z adw. Dorotą Kulińską, dyrektor Instytutu Legislacji i Prac Parlamentarnych NRA, wziął udział w otwarciu roku akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego.
Prezes NRA wziął także udział w wydarzeniach związanych z dwudniowym spotkaniem delegacji Rady Adwokatury i Stowarzyszeń Prawniczych Europy CCBE w Warszawie, w tym w otwarciu Standing Committee CCBE 29 września na Zamku Królewskim w Warszawie.
Prezes NRA zrelacjonował przebieg ślubowania adwokackiego w Izbie adwokackiej w Kielcach, które miało miejsce 29 września.
Prezes NRA oraz adw. Justyna Mazur, sekretarz NRA, poinformowali o udziale w finale Tour de Konstytucja w Warszawie 30 września. Sekretarz NRA poinformowała, że podczas wydarzenia aktorka Maja Ostaszewska podziękowała Prezesowi NRA za oświadczenie z 28 września w sprawie publicznych wypowiedzi Ministra Sprawiedliwości, które nawiązywały do filmu „Zielona Granica”.
(czytaj oświadczenie Prezesa NRA )
Prezes NRA poinformował także o swoim spotkaniu z minister Małgorzatą Paprocką z Kancelarii Prezydenta RP. Rozmowa dotyczyła ewentualnej nowelizacji ustawy Prawo o Adwokaturze.
Prezes NRA poinformował także o podpisanym i złożonym przez siebie stanowisku do Trybunału Konstytucyjnego o dopuszczenie Naczelnej Rady Adwokackiej do udziału w charakterze uczestnika w postępowaniu w sprawie skargi obywatela, który zaskarżył przepisy uniemożliwiające mu otrzymanie zwrotu pełnych kosztów poniesionych na obronę w swojej sprawie, którą umorzono. Trybunał uznał 4 października zaskarżone przepisy za niekonstytucyjne. Niesłusznie oskarżony obywatel, którego sprawa zakończy umorzeniem, powinien otrzymać pełny zwrot kosztów poniesionych na obronę.
Prezes NRA poinformował także o udziale w debacie „Przyszłość wymiaru sprawiedliwości w kontekście zadań adwokatury – część II”. W debacie uczestniczyli SSO Beata Morawiec, prokurator Ewa Wrzosek, adw. prof. Artur Nowak-Far, adw. Paweł Gieras, prezes OBA. Debatę zorganizowali: Ośrodek Badawczy Adwokatury i ORA w Krakowie.
Prezes NRA przekazał również informację o tym, że Rada Ministrów przyjęła projekt budżetu państwa na 2024 rok, w którym są dodatkowe środki na pomoc prawną z urzędu w wysokości 120 mln zł - czyli łącznie 240 mln. To efekt konsekwentnego działania i szeregu interwencji podjętych przez Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej adw. Przemysława Rosatiego w trakcie tej kadencji Naczelnej Rady Adwokackiej. Zabezpieczenie tych środków umożliwi zmianę rozporządzenia poprzez podwojenie stawek z urzędu i ustalenie ich wysokości na poziomie stawek z wyboru. To ważny krok w rozwiązywaniu problemu niskich stawek za urzędówki.
Adw. Henryk Stabla, skarbnik NRA, zreferował sprawy finansowe, Prezydium podjęło decyzje w tych sprawach.
Adw. Jarosław Szczepaniak, zastępca sekretarza NRA, przedstawił sprawę postanowienia Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku nr 2201-ICR.4020.4.5.2020 z dnia 7 kwietnia 2020 r. dotyczącego przekazania do Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku danych adwokatów oraz prawników zagranicznych znajdujących się w prowadzonym systemie teleinformatycznym, o którym mowa w art. 58a ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze. Sprawa będzie omawiana podczas posiedzenia plenarnego Naczelnej Rady Adwokackiej.
Adw. Jarosław Szczepaniak, zastępca sekretarza NRA, przedstawił także sprawy osobowe, Prezydium podjęło decyzje w przedstawionych sprawach.
Gość Prezydium, adw. Ewa Krasowska, Rzecznik Dyscyplinarny Adwokatury, zreferowała sprawy bieżące pionu dyscyplinarnego.
Adw. Bartosz Grohman, wiceprezes NRA, zreferował współpracę zagraniczną Adwokatury.
W dniach 28-29 września w Warszawie odbyło się posiedzenie Standing Committee CCBE – Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy. Efektem spotkania było stanowisko CCBE wspierające samorządy adwokacki i radcowski w wysiłkach na rzecz utrzymania niezależności i samoregulacji zawodów prawniczych oraz ochrony praworządności.
W stanowisku CCBE wyraziło zaniepokojenie propozycjami omawianymi w okresie poprzedzającym nadchodzące wybory w Polsce, które mogą znacząco podważyć te podstawowe zasady.
CCBE wezwało wszystkie władze państwowe do przestrzegania wartości demokratycznych, w tym niezależności i samoregulacji zawodów prawniczych, które są niezbędne do zapewnienia ochrony praw i interesów wszystkich obywateli.
W ramach spotkania delegacji do CCBE odbyła się także wizyta w Senacie, panel o praworządności w Polsce, spotkanie w Muzeum Polin. Były prezes CCBE James MacGuill został uhonorowany przez Prezydium NRA odznaką „Adwokatura Zasłużonym”. Gościem specjalnym posiedzenia Standing Committee CCBE była Ołeksandra Matwiejczuk, Ukrainka, laureatka pokojowej Nagrody Nobla za 2022 r. , która miała wzruszające wystąpienie o sytuacji Ukrainy.
Adw. Grohman podziękował p. Annie Paciorek i p. Agnieszce Sulińskiej oraz pracownikom biura NRA za pracę przy organizacji wydarzenia.
1 października adw. Bartosz Grohman, wiceprezes NRA, wziął udział w uroczystym otwarciu Roku Prawniczego w Londynie, gdzie odbyło się także spotkanie prezesów rad adwokackich z całego świata, tematem spotkania była niezależność zawodu prawnika.
Adw. Grohman spotkał się także z przedstawicielami Public International Law & Policy Group - międzynarodową kancelarią prawną, która pro bono świadczy pomoc w zakresie m.in. wyjaśniania zbrodni wojennych. Tematem rozmowy była współpraca NRA w gromadzeniu dowodów zbrodni wojennych popełnianych przez rosyjskich żołnierzy w Ukrainie.
Prezes NRA adw. Przemysław Rosati podziękował za organizację spotkania Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy CCBE.
Adw. Ewa Krasowska, Rzecznik Dyscyplinarny Adwokatury, omówiła projekt zmian Regulaminu działania rzeczników dyscyplinarnych i zastępców rzeczników dyscyplinarnych oraz trybu i sposobu ich wyboru. Prezydium zapoznało się z założeniami projektu.
Adw. Przemysław Rosati omówił projekt uchwały dotyczącej udziału poszczególnych Izb Adwokackich w pokrywaniu wydatków budżetowych Naczelnej Rady Adwokackiej w 2024 roku w formie składek tworzących Fundusz Administracyjny. Projekt zakłada pozostawienie wysokości składki bez zmian. Prezydium postanowiło przyjąć projekt uchwały i przedstawi ten projekt NRA na najbliższym posiedzeniu plenarnym w Katowicach.
Prezydium omówiło wstępny porządek obrad posiedzenia plenarnego NRA 20-21 października w Katowicach. Porządek zreferował Prezes NRA. Omówiono także sprawy organizacyjne tego posiedzenia.
Gośćmi Prezydium byli: adw. Ewa Krasowska, Rzecznik Dyscyplinarny Adwokatury i adw. Sławomir Ciemny, przewodniczący Wyższej Komisji Rewizyjnej.