111. posiedzenie Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej

  • 111. posiedzenie Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej odbyło się 9 listopada w formie zdalnej.
  • Prezydium omówiło projekt regulaminu wewnętrznego urzędowania sądów dyscyplinarnych
  • Prezydium omówiło projekt kampanii promującej zawód adwokata w social mediach.
  • Prezydium zapoznało się z projektem Komisji ds. Równego Traktowania dotyczącym stosowania feminatyw i neutratyw w legitymacji adwokackiej i aplikanckiej.
  • Prezydium omówiło sprawy związane z cyfryzacją Adwokatury.
  • Prezydium omówiło wstępne projekty statutu i regulaminu Centrum Mediacji NRA oraz wstępne projekty statutu i regulaminu sądu arbitrażowego przy NRA
  • Prezydium NRA przyjęło uchwałę, w której oddaje cześć Polakom walczącym o odzyskanie niepodległości Ojczyzny spod zaborów oraz adwokatom, którzy na drodze prawnej walczyli o godność obywateli pozbawionych Ojczyzny, a po 1918 roku włączyli się w budowanie niepodległego Państwa Polskiego.

 

Prezes NRA, adw. Przemysław Rosati,  zreferował sprawy bieżące.

Poinformował o swoim udziale w Spotkaniu Liderów Adwokatur Europy Środkowej i Wschodniej (Bar Leaders Meeting of Central and Eastern Europe), które odbyło się 3 – 5 listopada  w Dubrowniku. Jednym z głównych tematów było dostarczanie adwokatom przez samorządy zawodowe nowych technologii wspierających praktykę adwokacką. W ocenie Prezesa NRA Adwokatura Polska jest w tym zakresie wiodącym samorządem,  dzięki takim inicjatywom jak aplikacja Cyfrowa Kancelaria, mLegitymacja, a także w zakresie prac nad zmianami w Kodeksie Etyki dot. informacji i reklamy oraz stosowania sztucznej inteligencji.

Prezes NRA zreferował także przebieg szkolenia opolskiej Izby adwokackiej w Zakopanem, w którym wziął udział.

Prezes NRA poinformował o sukcesie konferencji „Między postępowaniem rozpoznawczym a egzekucyjnym”, zorganizowanej przez Naczelną Radę Adwokacką, Instytut Legislacji i Prac parlamentarnych, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Izbę Komorniczą w Warszawie. W konferencji w formie online brało udział ok. 1,5 tys. osób. Do dziś nagranie na platformie YouTube obejrzało 4,2 tys. osób.

Prezes NRA poinformował także o akcji „Adwokaci rozjaśniają prawo”, którą zorganizowała po raz drugi Naczelna Rada Adwokacka i Komisja Edukacji Prawnej. Akcja trwała przez cały październik, ale lekcje w szkołach są nadal prowadzone. Podsumowanie akcji spodziewane jest pod koniec listopada. Akcja polega na prowadzeniu przez adwokatów i aplikantów adwokackich lekcji w szkołach na temat bezpieczeństwa w internecie. Koordynatorką akcji jest adw. Maria Janik, przewodnicząca Komisji Edukacji Prawnej.

Prezes NRA zachęcił do udziału w nadchodzącej akcji „Adwokatura przeciwko przemocy”, organizowanej przez Komisje: Praw Człowieka, Wizerunku, Edukacji Prawnej, ds. Równego Traktowania oraz Zespół do spraw Kobiet. Akcja będzie polegała na prowadzeniu lekcji w szkołach na temat przemocy w rodzinie, przemocy rówieśniczej, dyskryminacji, materiały do zajęć dostarczy NRA. Prezes NRA poinformował, że adw. Monika Horna-Cieślak podejmuje starania o to, by partnerem akcji był UNICEF. Akcja będzie trwała od 25 listopada (Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet) do 10 grudnia (Dzień Praw Człowieka).

Prezes NRA przypomniał, że na stronie e-Palestry są nowe nagrania szkoleń, udostępnionych Adwokaturze przez wydawnictwo Wolters Kluwer.

Prezes NRA zachęcił także do zapoznania się z Raportem Wolters Kluwer „Future Ready Lawyer”. Piąta już edycja raportu pokazuje jakie znaczenie dla rynku prawniczego ma stosowanie nowych technologii. Raport wskazuje także na widoczne w branży prawniczej trendy.

Prezes NRA zaprosił także do zapoznania się z najnowszym numerem „Palestry”.

Prezes NRA poinformował o publikacji wywiadów z nim na portalach Onet.pl oraz Wirtualna Polska, a dotyczących sposobów przywracania praworządności w Polsce.

Prezes NRA przekazał wiadomości o zarejestrowaniu słownego znaku towarowego „Adwokatura” oraz „Adwokatura Polska”

Adw. Bartosz Grohman, wiceprezes NRA, poinformował, że kolejna prezes Stowarzyszenia Studentów Prawa „ELSA Poland” zdała na aplikację adwokacką.

Wiceprezes NRA poinformował także, że trwają przygotowania do posiedzenia sesji plenarnej CCBE (Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy) w Atenach. Delegacja grecka do CCBE zaprosiła adw. Bartosza Grohmana do udziału w grupie roboczej organizacji tego wydarzenia. Mec. Grohman został też poproszony przez litewski periodyk "Advokatas" o artykuł na temat praworządności w Polsce.

Adw. Andrzej Zwara, członek Prezydium NRA, przypomniał o swoim udziale w wydarzeniu Legal Innovation Day, organizowanym przez Wolters Kluwer Rumunia w Bukareszcie. To spotkanie pokazało, jak wiele Adwokatura Polska zrobiła na rzecz cyfryzacji pracy adwokatów.

Poinformował także, że w ubiegłym tygodniu wziął udział w Konferencji Prawników Europejskich w Berlinie. Padła tam propozycja zbudowania platformy gromadzącej bazę adwokatów niemieckich i polskich, którzy mogą świadczyć pomoc prawną dla Niemców mieszkających w Polsce i Polaków mieszkających w Niemczech.

Adw. Andrzej Zwara, jako prezes Biblioteki Palestry, poinformował Prezydium o planach zmian związanych ze stroną Biblioteka Palestry.

Adw. Sławomir Ciemny, przewodniczący Wyższej Komisji Rewizyjnej, poinformował o swoim udziale w 67. Kongresie UIA (Union Internationale des Avocats) w Rzymie.

Adw. Henryk Stabla, skarbnik NRA, zreferował sprawy finansowe. Prezydium podjęło decyzje w tych sprawach.

Gościem Prezydium była adw. dr Katarzyna Golusińska, przewodnicząca Komisji do spraw Równego Traktowania NRA. Zreferowała sprawę dotyczącą wprowadzenia feminatyw (adwokatka) i neutratyw (osoba adwokacka, osoba aplikancka). Prezydium przedyskutowało sprawę, a dyskusja będzie kontynuowana na posiedzeniu Prezydium za dwa tygodnie.

Adw. Mirosława Pietkiewicz, przewodnicząca Centralnego Zespołu Wizytatorów, omówiła wyniki wizytacji Okręgowej Rady Adwokackiej w Olsztynie oraz Okręgowej Rady Adwokackiej w Rzeszowie.

Gość Prezydium, adw. Dariusz Lipski, przewodniczący Komisji Wizerunku NRA, omówił projekt kampanii promującej zawód adwokata w mediach społecznościowych. Prezydium przedyskutowało projekt i zakres tematyczny kampanii.

Prezydium poruszyło także temat ankiety dotyczącej wyboru terminu obchodów Dnia Adwokata. Komisja Wizerunku przesłała swoją opinię, ankieta zostanie rozesłana jeszcze w listopadzie. Proponowane terminy to: 24 grudnia - Naczelnik Państwa Józef Piłsudski podpisał dekret w przedmiocie Statutu Tymczasowego Palestry Państwa Polskiego, 26 maja - rocznica uchwalenia ustawy Prawo o adwokaturze, 25 października – Europejski Dzień Prawnika. Uczestnicy ankiety będą mogli także w ramach pytania otwartego wskazać inny dzień.

Prezydium zapoznało się z informacją o bieżącej pracy pionu dyscyplinarnego przekazaną przez adw. Ewę Krasowską, Rzecznik Dyscyplinarną Adwokatury.

Adw. Jacek Ziobrowski, prezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, poinformował o spotkaniu sędziów dyscyplinarnych, które zwołał na koniec października br. Sędziowie omawiali sposoby usprawnienia pracy sądów dyscyplinarnych i Wyższego Sądu Dyscyplinarnego.
Adw. Ziobrowski omówił także sprawy organizacji pracy sądów dyscyplinarnych oraz sprawy organizacyjne związane z pracą kancelarii Wyższego Sądu Dyscyplinarnego.

Adw. Justyna Mazur, sekretarz NRA, adw. Bartosz Tiutiunik, wiceprezes NRA i adw. Jacek Ziobrowski omówili projekt regulaminu wewnętrznego urzędowania sądów dyscyplinarnych. Prezydium zapoznało się z projektem. Dyskusja będzie kontynuowana.

Kolejny gość Prezydium, adw. Michał Szpakowski, przewodniczący Komisji ds. Informatyzacji, zreferował stan prac nad rozwojem elektronicznego systemu obsługi Adwokatury (eSOA).

Prezydium przedyskutowało wstępne projekty statutu i regulaminu Centrum Mediacji NRA oraz wstępne projekty statutu i regulaminu sądu arbitrażowego przy NRA. Sprawę referował adw. Henryk Stabla, skarbnik NRA oraz adw. Bartosz Grohman, wiceprezes NRA.

Prezes NRA przedstawił stan prac nad projektem uchwały określającej zasady prenumeraty i kolportażu Pisma Adwokatury Polskiej „Palestra”. Sprawa będzie omawiana na kolejnym posiedzeniu Prezydium NRA.

Prezydium zapoznało się ze sprawami izbowymi.

Prezes NRA omówił wstępny projekt zmian Regulaminu organizacji i funkcjonowania okręgowych rad adwokackich (postępowanie skargowe). Temat będzie kontynuowany na kolejnym posiedzeniu Prezydium.

Na wniosek adw. Bartosz Grohmana, wiceprezesa NRA, Prezydium NRA przyjęło uchwałę, w której oddaje cześć Polakom walczącym o odzyskanie niepodległości Ojczyzny spod zaborów oraz adwokatom, którzy na drodze prawnej walczyli o godność obywateli pozbawionych Ojczyzny, a po 1918 roku włączyli się w budowanie niepodległego Państwa Polskiego.

Uchwała przyjęta została z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości, obchodzonego 11 listopada.

„Z okazji 105-tej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej oddaje hołd wszystkim Polakom, którzy w dobie zaborów niejednokrotnie narażając się na represje, walczyli o utrzymanie polskości, ducha Narodu i poszanowanie praw  obywatelskich.

W szczególności Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej pragnie przywołać polskich prawników, w tym adwokatów, którzy swoją patriotyczną postawą walczyli na drodze prawnej o godność obywateli pozbawionych Ojczyzny, a którzy niezwłocznie po odzyskaniu niepodległości czynnie włączyli się w budowanie podwalin niepodległego Państwa Polskiego.”

Adw. Jarosław Szczepaniak, zastępca sekretarza NRA, zreferował sprawy osobowe. Prezydium podjęło decyzje w tych sprawach.

Gośćmi Prezydium byli: Adw. Mirosława Pietkiewicz, przewodnicząca Centralnego Zespołu Wizytatorów, adw. Jacek Ziobrowski, prezes WSD, adw. Sławomir ciemny, przewodniczący WKR, adw. dr Katarzyna Golusińska, przewodnicząca Komisji do spraw Równego Traktowania NRA, adw. Dariusz Lipski, przewodniczący Komisji Wizerunku NRA, adw. Michał Szpakowski, przewodniczący Komisji ds. Informatyzacji. 

 

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski