116. posiedzenie Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej odbyło się 21 grudnia 2023r.
Prezes NRA adw. Przemysław Rosati w ramach informacji o sprawach bieżących poinformował o:
- korespondencji przesłanej do nowego Ministra Sprawiedliwości, w której przekazał gratulacje w związku z objęciem stanowiska, a także wskazał także, że samorząd adwokacki liczy na wznowienie należytych relacji z Ministerstwem Sprawiedliwości i współpracę przy realizacji naszych wspólnych celów, jakimi są dbałość o wysoki standard obsługi prawnej obywateli oraz sprawnie funkcjonujący wymiar sprawiedliwości.
Jednocześnie Prezes NRA określił obszary, w których w opinii Adwokatury Polskiej konieczne jest podjęcie pilnych działań naprawczych.
Obok priorytetowego zadania, czyli niezwłocznego przeprowadzenia procesu przywracania praworządności są to między innymi: wznowienie działalności komisji kodyfikacyjnych – prawa cywilnego, karnego, handlowego ‒ z istotnym udziałem praktyków prawa, należyte określenie wynagrodzenia za świadczenie pomocy prawnej z urzędu celem zapewnienia obywatelom rzeczywistej realizacji prawa do sądu, reforma procedury cywilnej, jej uproszczenie i odformalizowanie, eliminacja instytucji sprzeciwu prokuratora z postępowania karnego (areszt warunkowy, list żelazny, wyłączenie jawności i inne rozwiązania wprowadzone w ostatnim czasie, które w sposób nieuzasadniony wzmacniają pozycję prokuratury w stosunku do sądu i innych uczestników postępowania), zmiana przepisów dotyczących stosowania i przedłużenia stosowania tymczasowego aresztowania, uchylenie art. 168a k.p.k. (przepis dopuszczający możliwość wykorzystywania dowodów uzyskanych nielegalnie) i 168b k.p.k. (przepis pozwalający na wykorzystanie jako dowodu materiałów uzyskanych w ramach kontroli operacyjnej poza tak zwaną zgodą pierwotną), uchylenie art. 99a § 1 k.p.k. (formularze uzasadnień), pełna implementacja tzw. dyrektywy obrończej, poprzez zapewnienie każdemu zatrzymanemu prawa do obrońcy bezpośrednio po zatrzymaniu a przed pierwszą czynnością procesową, wprowadzenie kontradyktoryjnego procesu karnego (równość broni prokurator/pokrzywdzony versus oskarżony), cofnięcie populistycznych zmian prawa karnego materialnego, przede wszystkim wprowadzonych na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 2022 r o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, regulacja rynku świadczenia pomocy prawnej, tak aby należycie zabezpieczyć interesy obywateli, obniżenie kosztów sądowych w sprawach cywilnych i gospodarczych, wprowadzenie rzeczywistego nadzoru nad służbami specjalnymi w Polsce, rozdzielenie funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości, zapewnienie uczciwych, przejrzystych i niedyskryminacyjnych procedur przyznawania licencji na nadawanie podmiotom medialnym, realizowanie działań następczych w związku z ustaleniami Najwyższej Izby Kontroli.
- o wystąpieniu do Ministra Sprawiedliwości z wnioskiem o zabezpieczenia w ustawie budżetowej środków finansowych na pokrycie kosztów nieopłaconej pomocy prawnej świadczonej przez adwokatów z urzędu, tak aby obywatele, których nie stać na pokrycie tych kosztów, mieli zabezpieczone prawo do rzetelnego procesu sądowego, w tym dostęp do adwokata, któremu wynagrodzenie zostanie wypłacone przez Skarb Państwa. Prezes NRA – zwrócił się do Pana Ministra Sprawiedliwości, aby w oparciu o art. 139 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, przedstawił Ministrowi Finansów, celem włączenia do projektu ustawy budżetowej po stronie dochodów i wydatków sądownictwa powszechnego zdecydowanie zwiększoną kwotę, niż kwota przedstawiona przez poprzedniego Ministra Sprawiedliwości w ustawie budżetowej skierowanej przez poprzednią Radę Ministrów do Sejmu RP (240.000.000 zł.).
- o przebiegu spotkania z kierownictwem Ministerstwa Sprawiedliwości – Pana ministra Adama Bodnara oraz wiceministrów: Marii Ejchart, Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, Arkadiusza Myrchy i Krzysztofa Śmiszka z przedstawicielami organizacji pozarządowych, podczas którego Minister Sprawiedliwości Pan Adam Bodnar przedstawił plany ministerstwa na najbliższa przyszłość, w tym najważniejsze problemy i wyzwania na najbliższą przyszłość, w tym najważniejsze problemy i wyzwania na nadchodzący czas.
- o przebiegu spotkania z Panią Marszałek Senatu RP Panią Małgorzatą Kidawą-Błońską oraz z Marszałkiem Sejmu RP Panem Szymonem Hołownią.
- zakończonym finale Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Aplikantów Adwokackich im. Stanisława Mikke w Łodzi,
- wynikach i przebiegu konferencji Wymiar sprawiedliwości w Polsce - Perspektywa na najbliższą przyszłość, część III,
Prezydium omówiło sprawy dotyczące pracy redakcji „Palestry”, które przedstawił redaktor naczelny adw. Michał Bieniak i sekretarz redakcji apl. adw. Adam Kozień
Adw. Michał Szpakowski omówił sprawy informatyzacji Adwokatury.
Adw. Bartosz Tiutiunik, wiceprezes NRA omówił sprawę dotyczącą zasad wykonywania orzeczenia o wydaleniu z Adwokatury.
Prezydium NRA omówiło projekt sprawozdania z pracy Naczelnej Rady Adwokackiej za rok 2023 wraz z informacją o wykonaniu planu pracy Naczelnej Rady Adwokackiej za rok 2023 (uchwała nr 88/2023 Naczelnej Rady Adwokackiej z dnia 14 stycznia 2023 r.) oraz projekt ramowego planu pracy Naczelnej Rady Adwokackiej na rok 2024.
Prezydium NRA podjęło uchwałę w sprawie przyjęcia obwieszczenia o wysokość wpłat miesięcznych każdej z izb adwokackich, o których mowa w pkt 1 uchwały nr 133/2023 Naczelnej Rady Adwokackiej z dnia 20 października 2023 r.
Prezes NRA przedstawił i omówił, a Prezydium przyjęło projektu budżetu Naczelnej Rady Adwokackiej na rok 2024 wraz z projektem uchwały budżetowej.
Prezydium NRA podjęło także uchwały w sprawach osobowych i finansowych.