118. posiedzenie Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej

118. posiedzenie Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej odbyło się 11 stycznia 2024 r. w formie zdalnej.

Prezes NRA zreferował sprawy bieżące.

Prezes NRA poinformował, że opinia Prezydium z 8 stycznia 2024 r.  do projektu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu oraz projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie opłat za czynności adwokackie została złożona. Prezydium NRA pozytywnie opiniuje zrównanie wysokości wynagrodzenia za pomoc prawną wykonywaną z urzędu do poziomu wskazanego w rozporządzeniu o opłatach za czynności adwokackie, jednak wskazuje, że wysokość stawek nadal pozostaje na poziomie nieadekwatnym do obecnych warunków ekonomicznych oraz stale rosnących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej i świadczenia pomocy prawnej, co jest wynikiem braku zabezpieczenia w ustawie budżetowej należytej wysokości środków na rzecz obywateli celem realizacji przez nich tzw. prawa ubogich. Prezydium NRA negatywnie opiniuje projekt także w zakresie w jakim Minister Sprawiedliwości nie przewidział sposobu ustalania wysokości wynagrodzenia za konieczność pełnienie przez adwokatów dyżurów w postępowaniu przyspieszonym, który to obowiązek nakłada na adwokatów ustawa.

Prezes NRA podziękował adw. Dorocie Kulińskiej, dyrektor Instytutu Legislacji i Prac Parlamentarnych NRA oraz adw. Magdalenie Grabarczyk, wicedyrektor tego Instytutu za pracę przy przygotowaniu dokumentu.

(czytaj opinię)

Prezes NRA poinformował, że Komisja Praw Człowieka przygotowała opinię amicus curiae dotyczącą sprawy Mikołajczyk przeciwko Polsce, którą NRA złożyła do sprawy przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Chodzi o sprawę mężczyzny z niepełnosprawnością intelektualną, który wskazuje, że podczas przesłuchiwania go w charakterze świadka, wymuszono na nim przyznanie się do przestępstwa, którego nie popełnił.

(czytaj amicus curiae)

Prezes NRA poinformował o przebieg ślubowania aplikantów adwokackich Wielkopolskiej Izby Adwokackiej, w którym wziął udział, a które odbyło się 8 stycznia w Poznaniu.

Adw. Henryk Stabla, skarbnik NRA, zreferował sprawy finansowe. Prezydium podjęło decyzje.

Gość Prezydium NRA adw. Michał Szpakowski, przewodniczący Komisji ds. Informatyzacji NRA, zreferował sprawy bieżące dotyczące informatyzacji Adwokatury, rozwoju eSOA (elektroniczny system obsługi Adwokatury) oraz strony www.palestra.pl.

Adw. Justyna Mazur, sekretarz NRA, przedstawiła stan prac nad projektem regulaminu wewnętrznego urzędowania sądów dyscyplinarnych.

Prezydium NRA przyjęło uchwałę, w której w związku ze złożoną rezygnacją, odwołuje adw. Michała Harę ze składu Instytutu Legislacji i Prac Parlamentarnych.

Prezes NRA poinformował o wynikach ankiety przeprowadzonej w środowisku adwokackich dotyczącej wyboru daty obchodów Dnia Adwokata. Temat będzie kontynuowany.

Gośćmi Prezydium byli: adw. Ewa Krasowska, rzecznik Dyscyplinarny Adwokatury, adw. Michał Szpakowski, przewodniczący Komisji ds. Informatyzacji NRA.

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski