- Prezydium NRA postanowiło złożyć petycję dotyczącą zmian w Kodeksie karnym wykonawczym do Rady Ministrów, Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.
- W petycji chodzi o zmiany, dotyczące prawa skazanego do skargi, zasad kontaktów telefoniczny osadzonych z obrońcami i pełnomocnikami, możliwości telefonicznego kontaktu osadzonych z bliskimi, możliwości dobrowolnego stawiennictwa w zakładzie karnym osób skazanych na karę pozbawienia wolności, zmian w procedurze wstrzymania wykonania orzeczenia, zasad możliwość zmiany przez skazanego typu jednostki penitencjarnej, zasad rozliczania za zużycie energii elektrycznej osadzonych w celach.
- Prezydium omówiło inicjatywę „Adwokat na Uczelni”.
- Prezydium omówiło sprawy organizacji spotkania Prezydentów Adwokatur Europy Centralnej i Wschodniej w Gdańsku.
- Prezydium omówiło sprawy dotyczące informatyzacji Adwokatury oraz stan wdrożenia systemu EZD RP w ramach projektu transformacji cyfrowej biur NRA i okręgowych rad adwokackich.
Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej zreferował sprawy bieżące.
Prezes NRA poinformował o swoim udziale w Zgromadzeniu Izby Kujawsko-Pomorskiej w Bydgoszczy, w którym wziął udział. Podczas Zgromadzenia odbyła się premiera filmu o adw. Janie Junku, nestorze Adwokatury, który w tym roku kończy 104 lata. Prezes NRA z uznaniem wyraził się o filmie i o przebiegu Zgromadzenia.
Adw. Justyna Mazur, sekretarz NRA, poinformowała o uroczystościach związanych z jubileuszem 50-lecia pracy zawodowej adw. Konrada Kulpy, która także odbyła się w ramach Zgromadzenia Izby Pomorsko-Kujawskiej w Bydgoszczy.
Prezes NRA poinformował o spotkaniu z panią Moniką Horną-Cieślak, tematem spotkania była współpraca NRA z biurem Rzecznika Praw Dziecka. Chodzi o wspólne inicjatywy w ramach podnoszenia standardu ochrony praw dziecka, szkoleń z tego zakresu dla adwokatów i aplikantów adwokackich i współpracy przy akcjach edukacyjnych, przede wszystkim akcji „Bajeczni Adwokaci”.
Prezes NRA poinformował, że dzięki działaniom swoim i przedstawicieli NRA, zmiany w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa zapewniają Naczelnej Radzie Adwokackiej prawo zgłoszenia kandydata w ramach wyborów członków KRS.
Prezes NRA poinformował także o zakończeniu procedury rejestracji znaku towarowego słownego i słowno-graficznego Adwokatura Polska w Urzędzie Patentowym Unii Europejskiej.
Adw. Sławomir Ciemny, przewodniczący Wyższej Komisji Rewizyjnej, zreferował przebieg Zgromadzenia Izby adwokackiej w Łodzi, w którym wziął udział. W Zgromadzeniu brali udział adw. Bartosz Tiutiunik, wiceprezes NRA i adw. Jarosław Szczepaniak, zastępca sekretarza NRA.
Adw. Andrzej Zwara, członek Prezydium NRA, zreferował przebieg spotkania przedstawicieli Adwokatury ze studentami prawa Uniwersytetu Gdańskiego w ramach inicjatywy „Adwokat na Uczelni”. Spotkanie cieszyło się dużą frekwencją i zainteresowaniem ze strony studentów. Adw. Zwara omówił też spotkanie przedstawicieli Adwokatury – w którym uczestniczył także adw. Marcin Derlacz, przewodniczący Komisji ds. Aplikacji Adwokackiej – z licealistami w Gdańsku.
Adw. Henryk Stabla, skarbnik, zreferował przebieg Konferencji szkoleniowej pionu dyscyplinarnego w Kielcach, która odbyła się 12-13 kwietnia.
Adw. Henryk Stabla, skarbnik NRA, zreferował sprawy finansowe. Prezydium podjęło decyzje.
Adw. Ewa Krasowska, Rzecznik Dyscyplinarny Adwokatury i adw. Piotr Zięba, wiceprezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego zreferowali sprawy bieżące pionu dyscyplinarnego.
W referacie dużo miejsca poświecono konferencji szkoleniowej, w której wzięli udział sędziowie sądów dyscyplinarnych i rzecznicy dyscyplinarni, 12-13 kwietnia w Kielcach.
Prezes NRA oraz Łukasz Możejko, z biura NRA, zreferowali sprawy dotyczące informatyzacji Adwokatury oraz stan wdrożenia systemu EZD RP w ramach projektu transformacji cyfrowej biur NRA i okręgowych rad adwokackich.
Prezes NRA zreferował sprawę zakupu nieruchomości na potrzeby nowej siedziby biura NRA.
Prezes NRA zreferował projekt uchwały w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej mającej na celu zmianę przepisów prawa, tj. ustawy z dnia 6 czerwca 1997 roku – Kodeks karny wykonawczy. Prezydium przyjęło uchwałę, w której postanawia wystąpić do Rady Ministrów, Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z tą petycją, upoważniając do tego adw. Przemysława Rosatiego.
W petycji chodzi o zmiany dotyczące: prawa skazanego do skargi, zasad kontaktów telefoniczny osadzonych z obrońcami i pełnomocnikami, możliwości telefonicznego kontaktu osadzonych z bliskimi, możliwości dobrowolnego stawiennictwa w zakładzie karnym osób skazanych na karę pozbawienia wolności, zmian w procedurze wstrzymania wykonania orzeczenia, zasad możliwość zmiany przez skazanego typu jednostki penitencjarnej, zasad rozliczania za zużycie energii elektrycznej osadzonych w celach.
Adw. Justyna Mazur, sekretarz NRA, przedstawiła sprawy izbowe.
Prezes NRA zreferował sprawę zbliżającego się spotkania Prezydentów Adwokatur Europy Centralnej i Wschodnie w Gdańsku. Prezydium omówiło sprawy organizacyjne tego wydarzenia.
Prezes NRA omówił sprawę sporządzenia projektu sprawozdania z działalności Adwokatury wraz z informacjami problemowymi składanego Prezydentowi RP.
Łukasz Tkacz, dyrektor biura NRA, zreferował sprawy dotyczące naruszania znaków towarowych NRA.
Gośćmi Prezydium byli: adw. Ewa Krasowska, rzecznik Dyscyplinarny Adwokatury, adw. Mirosława Pietkiewicz, przewodnicząca Centralnego Zespołu Wizytatorów, adw. Piotr Zięba, wiceprezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, adw. Sławomir Ciemny, przewodniczący Wyższej Komisji Rewizyjnej.