132. posiedzenie Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej

  • Prezydium NRA postanowiło złożyć petycję dotyczącą zmian w Kodeksie karnym wykonawczym do Rady Ministrów, Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.
  • W petycji chodzi o zmiany, dotyczące prawa skazanego do skargi, zasad kontaktów telefoniczny osadzonych z obrońcami i pełnomocnikami,  możliwości telefonicznego kontaktu osadzonych z bliskimi, możliwości dobrowolnego stawiennictwa w zakładzie karnym osób skazanych na karę pozbawienia wolności, zmian w procedurze wstrzymania wykonania orzeczenia, zasad możliwość zmiany przez skazanego typu jednostki penitencjarnej, zasad rozliczania za zużycie energii elektrycznej osadzonych w celach.
  • Prezydium omówiło inicjatywę „Adwokat na Uczelni”.
  • Prezydium omówiło sprawy organizacji spotkania Prezydentów Adwokatur Europy Centralnej i Wschodniej w Gdańsku.
  • Prezydium omówiło sprawy dotyczące informatyzacji Adwokatury oraz stan wdrożenia systemu EZD RP w ramach projektu transformacji cyfrowej biur NRA i okręgowych rad adwokackich.

 

Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej zreferował sprawy bieżące.

Prezes NRA poinformował o swoim udziale w Zgromadzeniu Izby Kujawsko-Pomorskiej w Bydgoszczy, w którym wziął udział. Podczas Zgromadzenia odbyła się premiera filmu o adw. Janie Junku, nestorze Adwokatury, który w tym roku kończy 104 lata. Prezes NRA z uznaniem wyraził się o filmie i o przebiegu Zgromadzenia.

Adw. Justyna Mazur, sekretarz NRA, poinformowała o uroczystościach związanych z jubileuszem 50-lecia pracy zawodowej adw. Konrada Kulpy, która także odbyła się w ramach Zgromadzenia Izby Pomorsko-Kujawskiej w Bydgoszczy.

Prezes NRA poinformował o spotkaniu z panią Moniką Horną-Cieślak, tematem spotkania była współpraca NRA z biurem Rzecznika Praw Dziecka. Chodzi o wspólne inicjatywy w ramach podnoszenia standardu ochrony praw dziecka, szkoleń z tego zakresu dla adwokatów i aplikantów adwokackich i współpracy przy akcjach edukacyjnych, przede wszystkim akcji „Bajeczni Adwokaci”.

Prezes NRA poinformował, że dzięki działaniom swoim i przedstawicieli NRA, zmiany w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa zapewniają Naczelnej Radzie Adwokackiej prawo zgłoszenia kandydata w ramach wyborów członków KRS.

Prezes NRA poinformował także o zakończeniu procedury rejestracji znaku towarowego słownego i słowno-graficznego Adwokatura Polska w Urzędzie Patentowym Unii Europejskiej.

Adw. Sławomir Ciemny, przewodniczący Wyższej Komisji Rewizyjnej, zreferował przebieg Zgromadzenia Izby adwokackiej w Łodzi, w którym wziął udział. W Zgromadzeniu brali udział adw. Bartosz Tiutiunik, wiceprezes NRA i adw. Jarosław Szczepaniak, zastępca sekretarza NRA.

Adw. Andrzej Zwara, członek Prezydium NRA, zreferował przebieg spotkania przedstawicieli Adwokatury ze studentami prawa Uniwersytetu Gdańskiego w ramach inicjatywy „Adwokat na Uczelni”. Spotkanie cieszyło się dużą frekwencją i zainteresowaniem ze strony studentów. Adw. Zwara omówił też spotkanie przedstawicieli Adwokatury – w którym uczestniczył także adw. Marcin Derlacz, przewodniczący Komisji ds. Aplikacji Adwokackiej – z licealistami w Gdańsku.

Adw. Henryk Stabla, skarbnik, zreferował przebieg Konferencji szkoleniowej pionu dyscyplinarnego w Kielcach, która odbyła się 12-13 kwietnia.

Adw. Henryk Stabla, skarbnik NRA, zreferował sprawy finansowe. Prezydium podjęło decyzje.

Adw. Ewa Krasowska, Rzecznik Dyscyplinarny Adwokatury i adw. Piotr Zięba, wiceprezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego zreferowali sprawy bieżące pionu dyscyplinarnego.

W referacie dużo miejsca poświecono konferencji szkoleniowej, w której wzięli udział sędziowie sądów dyscyplinarnych i rzecznicy dyscyplinarni, 12-13 kwietnia w Kielcach.

Prezes NRA oraz Łukasz Możejko, z biura NRA, zreferowali sprawy dotyczące informatyzacji Adwokatury oraz stan wdrożenia systemu EZD RP w ramach projektu transformacji cyfrowej biur NRA i okręgowych rad adwokackich.

Prezes NRA zreferował sprawę zakupu nieruchomości na potrzeby nowej siedziby biura NRA.

Prezes NRA zreferował projekt uchwały w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej mającej na celu zmianę przepisów prawa, tj. ustawy z dnia 6 czerwca 1997 roku – Kodeks karny wykonawczy. Prezydium przyjęło uchwałę, w której postanawia wystąpić do Rady Ministrów, Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z tą petycją, upoważniając do tego adw. Przemysława Rosatiego.

W petycji chodzi o zmiany dotyczące: prawa skazanego do skargi, zasad kontaktów telefoniczny osadzonych z obrońcami i pełnomocnikami,  możliwości telefonicznego kontaktu osadzonych z bliskimi, możliwości dobrowolnego stawiennictwa w zakładzie karnym osób skazanych na karę pozbawienia wolności, zmian w procedurze wstrzymania wykonania orzeczenia, zasad możliwość zmiany przez skazanego typu jednostki penitencjarnej, zasad rozliczania za zużycie energii elektrycznej osadzonych w celach.

Adw. Justyna Mazur, sekretarz NRA, przedstawiła sprawy izbowe.

Prezes NRA zreferował sprawę zbliżającego się spotkania Prezydentów Adwokatur Europy Centralnej i Wschodnie w Gdańsku. Prezydium omówiło sprawy organizacyjne tego wydarzenia.

Prezes NRA omówił sprawę sporządzenia projektu sprawozdania z działalności Adwokatury wraz z informacjami problemowymi składanego Prezydentowi RP.

Łukasz Tkacz, dyrektor biura NRA, zreferował sprawy dotyczące naruszania znaków towarowych NRA.

Gośćmi Prezydium byli: adw. Ewa Krasowska, rzecznik Dyscyplinarny Adwokatury, adw. Mirosława Pietkiewicz, przewodnicząca Centralnego Zespołu Wizytatorów, adw. Piotr Zięba, wiceprezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, adw. Sławomir Ciemny, przewodniczący Wyższej Komisji Rewizyjnej.

 

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski