84. posiedzenie Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej odbyło się 2 marca w formie stacjonarnej.
Adw. Przemysław Rosati, prezes NRA zreferował sprawy bieżące.
Poinformował o wpłynięciu pisma z Ministerstwa Sprawiedliwości z prośbą o zajęcie stanowiska wobec skargi Komisji Europejskiej do TSUE przeciw Polsce, Malcie i Słowenii za niewdrożenie dyrektywy usługowej. Stanowisko NRA zostało już opracowane i zostanie wysłane 3 marca do Komisji Europejskiej i do Ministerstwa Sprawiedliwości.
Prezes zaznaczył, że prace Naczelnej Rady Adwokackiej dotyczące zmiany w odniesieniu do informacji handlowej i reklamy przebiegają zgodnie z planem i zostaną zakończone zmianą w Zbiorze Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu na posiedzeniu plenarnym NRA w maju br. Zespół powołany do opracowania tych zmian, pracujący pod kierunkiem adw. Przemysława Stęchłego, pracuje intensywnie, by dotrzymać narzuconych terminów.
Prezes NRA poinformował o swoim udziale, razem z adw. Wojciechem Bagińskim, przewodniczącym Komisji ds. Zagranicznych NRA w 51. Konferencji Prezydentów Adwokatur Europejskich w Wiedniu.
Z kolei adwokat Agata Koschel-Sturzbecher, wicedyrektor Instytutu Legislacji i Prac Parlamentarnych przy NRA, reprezentowała Naczelną Radę Adwokacką we wspólnym posiedzeniu Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, które odbyło się w Senacie RP 17 lutego 2023 r. Przedmiotem posiedzenia było rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw.
Zakończył się już Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Większość okręgowych rad adwokackich wzięła udział w tej inicjatywie Ministerstwa Sprawiedliwości.
Prezes NRA zaprosił także na konferencję „Dziecko to nie procedura - podmiotowość dziecka w postępowaniach prawnych”. Konferencja odbędzie się w dniach 10-11 marca 2023 r. w Lublinie.
W marcu rozpocznie się cykl zdalnych wykładów szkoleniowych dla aplikantów adwokackich w zakresie Dobrych praktyk dotyczących cyberbezpieczeństwa w działalności kancelarii adwokackich i pracy adwokata.
Prezes Rosati zreferował także stan prac nad akcją „Bajeczni Adwokaci”, która rozpocznie się w kwietniu. W jej ramach adwokaci i aplikanci adwokaccy w przedszkolach i szkołach, które wyrażą zgodę i wolę udziału, będą czytać dzieciom książeczkę „Leśne sprawy Misia Adwokata” autorstwa Ewy Ruszkiewicz oraz opowiadać o zawodzie adwokata. Według obecnych zgłoszeń, można na dziś oszacować, że adwokaci i aplikanci adwokaccy spotkają się z ponad 100 tys. dzieci.
Adw. Bartosz Grohman, wiceprezes NRA, poinformował o kontaktach z delegacjami w CCBE odnośnie do głosowania w dniu 16 lutego w przedmiocie wykluczenia Rosji z CCBE. W toku prowadzonych już po głosowaniu rozmów ustalił, że mimo iż niektóre delegacje głosowały przeciwko, to było to efektem wewnętrznych głosowań, a całkiem znacząca liczba członków delegacji krajowych popierała wniosek polskiej delegacji.
W związku ze wszczęciem postępowania przez KE w przedmiocie obowiązującego w ZZEiGA zakazu reklamy adw. Grohman jest w kontakcie z przedstawicielami Słoweńskiej Izby Adwokackiej. Planowane są konsultacje w zakresie działań jakie Słowenia zamierza podjąć.
Wiceprezes NRA omówił stan przygotowań do III Harcerskiego Finału Turnieju Debat Oksfordzkich, któremu od początku NRA patronuje i podziękował mec. dr Andrzejowi Malickiemu za wsparcie inicjatywy i zaangażowanie się w przygotowanie turnieju. Finał odbędzie się w sobotę 4 marca w Centrum Kultury w Izabelinie. Prezydium NRA po raz kolejny zdecydowało o objęciu patronatem III Harcerskiego Finału Turnieju Debat Oksfordzkich oraz delegowało adw. dr Andrzeja Malickiego w skład jury.
Celem turnieju jest rozwój umiejętności dialogu i promowanie wśród młodych ludzi kultury debaty opartej na wzajemnym szacunku oraz sile argumentu, a nie na argumencie siły. Podczas tej imprezy młodzież uczy się wyrażania swoich poglądów w sposób umożliwiający porozumienie, dbając o kulturę wypowiedzi i poprawność językową.
Adw. Bartosz Grohman omówił też swoją wizytę w Krakowie 23 lutego 2023 i spotkanie z Konsulem Generalnym Ukrainy Panem Wiaczesławem Wojnarowskyim, któremu w imieniu NRA przekazał szczegółowe informacje dotyczące zaangażowania Adwokatury Polskiej we wspieranie Ukrainy i jej obywateli. Na ręce wiceprezesa Bartosza Grohmana Pan Konsul skierował serdeczne podziękowania za podejmowane inicjatywy dla wszystkich adwokatek i adwokatów oraz władz samorządowych.
Adw. Justyna Mazur, sekretarz NRA, poinformowała o kolejnym roboczym spotkaniu Zespołu do spraw projektu „Młode Głowy” Fundacji UNAWEZA. W spotkaniu NRA reprezentowali adw. Agnieszka Aleksandruk-Dutkiewicz oraz adw. Jan Suchanek – koordynatorzy izbowi Komisji Wizerunku NRA. 17 kwietnia zostaną ogłoszone wyniki badań przeprowadzonych w placówkach edukacyjnych, dotyczące zdrowia psychicznego młodzieży. Projekt oparty na tych badaniach ruszy we wrześniu br.
Adw. Ewa Krasowska, Rzecznik Dyscyplinarny Adwokatury oraz adw. Jacek Ziobrowski, prezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego poinformowali o sprawach bieżących pionu dyscyplinarnego.
Prezydium przyjęło uchwałę wybierając adw. Przemysława Rosatiego, Prezesa NRA, na pełniącego obowiązki redaktora naczelnego „Palestry”.
Adw. Henryk Stabla, skarbnik NRA, zreferował sprawy finansowe, Prezydium podjęło decyzje w tych sprawach.
Gościem Prezydium był adw. Michał Szpakowski, przewodniczący Komisji ds. Informatyzacji NRA. Zreferował sprawy dotyczące procesu informatyzacji Adwokatury, w tym rozwoju elektronicznego Systemu Obsługi Adwokatury e-SOA, postępu prac nad „cyfrową kancelarią” oraz elektronicznej wersji „Palestry”.
Adw. Marcin Derlacz, przewodniczący Komisji Aplikacji Adwokackiej oraz adw. Olga Tymczyna i adw. Maria Kozłowska, goście Prezydium, przedstawili propozycję organizacji Forum Aplikantów Adwokackich. Na forum składać się mają konferencja oraz forum aplikantów, podczas którego aplikanci mogliby rozmawiać o problemach, z jakimi się spotykają w czasie aplikacji i zaproponować sposoby rozwiązań. Organizatorzy chcą też zachęcić aplikantów do napisania artykułów związanych z tematem konferencji, które potem mogłyby się ukazać na łamach „Młodej Palestry”. Adw. Derlacz przytoczył ostatnie dane statystyczne, mówiące, że zwiększa się zainteresowanie aplikacją adwokacką. Prezydium zapoznało się z projektem.
Adw. Justyna Mazur, sekretarz NRA oraz adw. Kinga Siadlak, przewodnicząca Komisji Wizerunku NRA, omówiły szczegóły akcji edukacyjnej „Bajeczni Adwokaci” w oparciu o książkę „Leśne sprawy Misia Adwokata”.
Adw. Kinga Siadlak przedstawiła także propozycje związane z promocją zawodu adwokata. Prezydium zapoznało się z projektem i przedyskutowało propozycje. Rozmowa będzie kontynuowana na następnym posiedzeniu.
Adw. Justyna Mazur, sekretarz NRA, przedstawiła sprawy organizacji pracy referatu spraw osobowych NRA oraz referatu skarg NRA.
Prezydium przyjęło uchwałę o uzupełnienie składu Instytutu Legislacji i Prac Parlamentarnych o adw. Filipa Tohla.
Adw. Jarosław Szczepaniak, zastępca sekretarza NRA, przedstawił sprawy osobowe, Prezydium podjęło decyzje w tych sprawach.
Prezydium zatwierdziło porozumienie o współpracy pomiędzy NRA a Urzędem Patentowym RP.
Prezydium objęło patronatem LegalTech Forum 2023.
Prezydium NRA na wniosek adw. Bartosza Grohmana, przewodniczącego delegacji Adwokatury do CCBE, przedłużyło powołanie w skład komitetów problematycznych w CCBE ich dotychczasowych członków na kolejny rok.
Prezydium NRA przez aklamację przyjęło uchwałę, w której wyraża stanowczy sprzeciw wobec stanowiska polskiego Rządu o niewykonaniu postanowienia o zastosowaniu środków tymczasowych wydanego przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w dniu 6 grudnia 2022 r. na podstawie Reguły 39 Regulaminu Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawach Leszczyńska-Furtak p. Polsce (skarga nr 39471/22), Gregajtys p. Polsce (skarga nr 39477/22), Piekarska-Drążek p. Polsce (skarga nr 44068/22).
Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej wzywa polski rząd do zaprzestania naruszania wiążących zobowiązań konwencyjnych i do niezwłocznego wykonania środków tymczasowych wynikających z postanowienia ETPCz z dnia 6 grudnia 2022 r.
Gośćmi Prezydium byli: adw. Ewa Krasowska, Rzecznik Dyscyplinarny Adwokatury, adw. Jacek Ziobrowski, prezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, adw. Piotr Zięba, wiceprezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, adw. Mirosława Pietkiewicz, przewodniczące Centralnego Zespołu Wizytatorów, adw. Sławomir Ciemny, przewodniczący Wyższej Komisji Rewizyjnej, adw. Michał Szpakowski, przewodniczący Komisji ds. Informatyzacji NRA, Adw. Marcin Derlacz, przewodniczący Komisji Aplikacji Adwokackiej oraz adw. Olga Tymczyna i adw. Maria Kozłowska, adw. Kinga Siadlak, przewodnicząca Komisji Wizerunku NRA.