85. posiedzenie Prezydium NRA 9 marca 2023

85. posiedzenie Prezydium NRA odbyło się 9 marca w formie zdalnej.

Prezes NRA, adw. Przemysław Rosati, zreferował sprawy bieżące.

Poinformował o przygotowaniu i przesłaniu na ręce Pana Thierrego Bretona, Komisarza ds. rynku wewnętrznego Komisji Europejskiej oraz – w osobnym piśmie - ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, stanowiska NRA odnośnie skargi Komisji Europejskiej do TSUE przeciw Polsce, Malcie i Słowenii za niewdrożenie dyrektywy usługowej.

Stanowisko zawiera chronologię działań, jakie podejmowano w sprawie wprowadzenia zmian w Kodeksie Etyki Adwokackiej w zakresie korzystania przez adwokatów z informacji handlowej, od początku 2021 r., kiedy weszła w życie ustawa z dnia 19 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Ze stanowiskiem można zapoznać się na stronie adwokatura.pl. (przejdź do stanowiska)

Adw. Rosati poinformował także, że Naczelna Rada Adwokacka przesłała sejmowej Komisji Ustawodawczej punktowe uwagi i postulaty do zmian w prawie karnym (kodeks postępowania karnego). Uwagi opracował Instytut Legislacji i Prac Parlamentarnych NRA po zebraniu opinii w środowisku adwokackim. Postulaty dotyczą m.in. ochrony tajemnicy adwokackiej i prawa zatrzymanego do kontaktu z adwokatem lub obrońcą z urzędu.  

Z uwagami można się zapoznać na stronie adwokatura.pl. (przejdź do uwag)


Adw. Przemysław Rosati w imieniu NRA podpisał porozumienie o współpracy z Urzędem Patentowym RP. Ze strony urzędu porozumienie podpisała Edyta Demby-Siwek, prezes Urzędu Patentowego. Strony zobowiązują się do współdziałania przy edukacji i świadomości prawnej, a także przy tworzeniu spójnych i przemyślanych przepisów z zakresu prawa własności przemysłowej. Celem porozumienia jest także szkolenie profesjonalistów świadczących usługi z tego zakresu, w tym adwokatów i aplikantów adwokackich. Porozumienie poszerzy też ofertę szkoleniową dla członków Adwokatury.

Prezes NRA, który pełni obowiązki redaktora naczelnego „Palestry”, wziął udział 3 marca w kolegium redakcyjnym czasopisma i zrelacjonował przebieg tego posiedzenia.

Adw. Przemysław Rosati spotkał się także z przedstawicielami Microsoftu w sprawie kont pocztowych dla adwokatów w domenie prowadzonej przez Microsoft.

Prezes NRA wziął udział w spotkaniu Rady Programowej kierunku prawo Uniwersytetu Gdańskiego. Poinformował Prezydium o sukcesach dydaktycznych tej uczelni w zakresie kształcenia adeptów prawa.

8 marca w siedzibie NRA finał konkursu na Adwokatkę Roku 2022, została nią adw. dr Anna Wilińska-Zelek.
Pani Mecenas została wyróżniona za swoją działalność dydaktyczną oraz działalność społeczną, ukierunkowaną na pomoc dzieciom i przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. W 2022 r. Pani Mecenas aktywnie zaangażowała się też w organizacje wsparcia dla obywatelek i obywateli z Ukrainy, m.in. szkoląc adwokatki i adwokatów w zakresie prawa migracyjnego oraz udzielania najpotrzebniejszej pomocy prawnej.
Kapituła Konkursu przyznała też wyróżnienia: dla adw. Alicji Zielińskiej-Eisen,  dla adw. Aleksandry Kursy i dla adw. Anny Wojniusz.
Nagroda specjalna od Prezesa NRA trafiła do adw. dr hab. Lucyny Staniszewskiej.
Prezes NRA podziękował adw. Darii Skrzypczak-Kozikowskiej, przewodniczącej Zespołu ds. Kobiet przy NRA, za przeprowadzenie uroczystości.

Adw. Jarosław Szczepaniak poinformował o przebiegu uroczystości związanych z mszą katyńską w Warszawie w dniu 5 marca, podczas których reprezentował Adwokaturę.

Adw. Bartosz Grohman wskazał na poszukiwania siedziby NRA. Wpływają nowe oferty, które jednak nie spełniają oczekiwań NRA. Trwają dalsze poszukiwania.

W poniedziałek, 13 marca, zaplanowane jest spotkanie adw. Grohmana i mec. Wojciecha Bagińskiego z Komisją Monitoringową Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Z kolei w dniu 15 marca planowane jest spotkanie z przedstawicielami Komisji Europejskiej w sprawie przygotowania raportu Rule of Law. W spotkaniu udział weźmie adw. Grohman oraz adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

Adw. Grohman poinformował także, że 9 marca spotka się z wiceprezesem KIRP r.pr. Michałem Korwkiem w sprawie podziału zadań związanych z organizacją posiedzenia Standing Committee CCBE, zaplanowanego na wrzesień 2023 r. w Warszawie.

W sobotę, 4 marca, odbył się  Harcerski Turniej Debat Oksfordzkich, któremu patronuje Naczelna Rada Adwokacka. Wydarzenie prowadził adw. Bartosz Grohman, który podziękował adw. dr. Andrzejowi Malickiemu, jurorowi. Celem turnieju jest rozwój umiejętności dialogu i promowanie wśród młodych ludzi kultury debaty opartej na wzajemnym szacunku oraz sile argumentu, a nie na argumencie siły. Podczas tej imprezy młodzież uczy się wyrażania swoich poglądów w sposób umożliwiający porozumienie, dbając o kulturę wypowiedzi i poprawność językową.

Adw. Justyna Mazur, sekretarz NRA, zreferowała sprawę przygotowań do Tour de Konstytucja i zaangażowania NRA oraz izb adwokackich.

Gościem Prezydium była adw. Małgorzata Tyszka-Hebda, wiceprezes WSD, która zreferowała sprawy bieżące pionu dyscyplinarnego. Przedstawiła także sprawy organizacyjne szkolenia sędziów Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Adwokatury i prezesów sądów dyscyplinarnych izb adwokackich.

Prezydium NRA rozpatrzyło także sprawy finansowe.

Adw. Justyna Mazur, sekretarz NRA, zreferowała sprawy izbowe.

Adw. Jarosław Szczepaniak, zastępca sekretarza NRA, adw. Justyna Mazur, sekretarz NRA oraz adw. Andrzej Zwara, członek Prezydium NRA, zreferowali sprawę organizacji pracy referatu spraw osobowych NRA i jej cyfryzacji. Dyskusja będzie kontynuowana na kolejnym posiedzeniu Prezydium NRA.

Adw. Justyna Mazur, sekretarz NRA, omówiła sprawę organizacji pracy referatu skarg NRA.

Prezydium postanowiło przystąpić do sporządzenia projektu sprawozdania z działalności adwokatury wraz z informacjami problemowymi składanego Prezydentowi RP za rok 2022.

Gośćmi Prezydium NRA byli: adw. Małgorzata Tyszka-Hebda, wiceprezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, adw. Mirosława Pietkiewicz, przewodnicząca Centralnego Zespołu Wizytatorów.

Kolejne posiedzenie Prezydium odbędzie się 16 marca.



Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski