- 89. posiedzenie Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej odbyło się 13 kwietnia w formie zdalnej.
- Wśród tematów były sprawy organizacyjne dotyczące III Kongresu Prawników Polskich w Gdańsku oraz posiedzenia Standing Committee CCBE w Warszawie.
- Prezydium omówiło i zatwierdziło sprawy związane z programem „cyfrowej kancelarii”.
- Prezydium przyjęło uchwałę przyznając odznakę Adwokatura Zasłużonym.
Adw. Przemysław Rosati, prezes NRA, zreferował sprawy bieżące.
Przypomniał, że trwają konsultacje wewnętrzne i zewnętrzne projektu zmian w Kodeksie Etyki Adwokackiej w zakresie korzystania przez adwokatów z informacji handlowej. Uwagi adwokaci mogą przesyłać na adres mailowy konsultacje@nra.pl.
Prezes NRA poinformował pismem Komisję Europejską o kolejnym etapie prac nad zmianami w Zbiorze Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu.
Z okazji rocznicy katastrofy smoleńskiej, przedstawiciele Prezydium odwiedzili 10 kwietnia groby adwokatów, którzy zginęli w tej katastrofie. Adw. Przemysław Rosati, prezes NRA, zapalił znicze w warszawskich miejscach pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej i na grobach adw. Stanisława Mikkego oraz Jolanty Szymanek-Deresz.
Grób adw. Joanny Agackiej-Indeckiej odwiedził adw. Bartosz Tiutiunik, wiceprezes NRA, zaś grób Stanisława Zająca - adw. Dariusz Lipski, wiceprzewodniczący Komisji Wizerunku NRA.
Prezes NRA poinformował, że ukazał się kolejny numer pisma Adwokatury Polskiej „Palestra”, a także zrelacjonował odbyte 12 kwietnia spotkanie kolegium redakcyjnego Palestry z nowym redaktorem naczelnym adw. dr. Michałem Bieniakiem oraz sekretarzem redakcji mec. Adamem Kozieniem.
12 kwietnia Prezes NRA spotkał się z wiceministrem edukacji i nauki Włodzimierzem Bernackim w sprawie punktów dla autorów publikujących na łamach „Palestry” – obecnie jest to 40 punktów, Adwokatura wnioskuje o 100.
Prezes NRA poinformował, że 3 kwietnia przesłał do sądów penitencjarnych w całym kraju pisma z wnioskami o dokonanie kontroli w sprawie realizacji praw osadzonych do korzystania z telefonu w celu kontaktów m.in. z obrońcami i pełnomocnikami. Wewnętrzne porządki zakładów karnych i praktyka stosowana w jednostkach penitencjarnych ograniczają bowiem prawa osadzonych do skorzystania z telefonu do jednego połączenia w tygodniu. Jest to sprzeczne z obowiązującymi przepisami – rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości oraz Kodeksem karnym wykonawczym.
Prezes NRA przypomniał, że 14 kwietnia br. odbędzie się coroczne spotkanie sędziów sądów dyscyplinarnych, w którym weźmie udział.
12 kwietnia adw. Przemysław Rosati, prof. Krystian Markiewicz, r.pr. Włodzimierz Chróścik spotkali w ramach Komitetu Sterującego Społecznej Komisji Kodyfikacyjnej, by omówić sprawy organizacyjne III Kongresu Prawników Polskich.
Adw. Przemysław Rosati, prezes NRA, poinformował o sukcesie akcji #BajeczniAdwokaci i książeczki „Leśne sprawy Misia Adwokata”. Akcja cieszy się zainteresowaniem mediów, placówek edukacyjnych, ale także integruje środowisko adwokackie.
Adw. Bartosz Grohman, wiceprezes NRA zreferował swój udział w posiedzeniu Standing Committee Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy CCBE (Council of Bars and Law Societes of Europe). Delegację polską reprezentował jako jej przewodniczący. Omawiano m.in. propozycję nowej formuły funkcjonowania CCBE. Celem jest poprawa pracy i wydajności. Najważniejszym punktem obrad był złożony wniosek delegacji belgijskiej, by CCBE przyłączyło się do jej wniosku do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości o uchylenie przepisów zabraniających świadczenie pomocy prawnej podmiotom rosyjskim oraz obywatelom Federacji Rosyjskiej. Delegacja Polska była stanowczo przeciwko temu wnioskowi i przed samym posiedzeniem zajęła jednoznacznie negatywne pisemne stanowisko, które zostało przesłane do CCBE i wszystkich delegacji. Stanowisko to adw. Grohman powtórzył w swoim wystąpieniu. Po bardzo burzliwej debacie stanowisko adw. Grohmana podzieliły delegacje: czeska, fińska, duńska, litewska natomiast wniosek Belgów popierała natomiast delegacja niemiecka, brytyjska (bez prawa głosu w tej sprawie). W sprawie zarządzono głosowanie. Na sali były duże emocje. Za wnioskiem delegacji belgijskiej głosowały: Niemcy, Belgia, Irlandia, Węgry, Luksemburg, Niderlandy, Chorwacja, Słowenia oraz Szwajcaria. Wnioskowi przeciwne były: Polska, Czesi, Dania, Włochy, Litwa, Norwegia, Rumunia, Słowacja, Finlandia i Szwecja. Od głosowania wstrzymały się: Hiszpania, Grecja, Cypr, Francja i Portugalia. W wyniku głosowania CCBE nie uwzględniło wniosku delegacji belgijskiej o przyłączenie się do wszczętego przez nich postępowania. Przeważyły 3 głosy. Intensywne zabiegi o głosy poparcia dla polskiego stanowiska trwały od kilku dni. Szczegółowe sprawozdanie z posiedzenia jest umieszczone na stronie: www.adwokatura.pl.
Wiceprezes Grohman zrelacjonował też stan poszukiwań lokalu na potrzeby siedziby NRA. Wpływają koleje oferty, a miasto stołeczne zaproponowało kilka działek do zabudowy.
Adw. Przemysław Rosati zreferował sprawy finansowe.
Adw. Marcin Derlacz, przewodniczący Komisji Aplikacji Adwokackiej NRA, omówił sprawy organizacji i finansowania turnieju Moot Court dla aplikantów adwokackich.
Prezydium NRA po omówieniu wniosku Izby Adwokackiej w Płocku, podjęło uchwałę przyznając odznakę Adwokatura Zasłużonym: adw. Marii Teresie Jamiołkowskiej.
Adw. Bartosz Grohman omówił sprawy organizacyjne posiedzenia Standing Committee CCBE, zaplanowane na 29 września 2023 w Warszawie. NRA współpracuje w kwestiach organizacyjnych z Krajową Radą Radców Prawnych.
Prezydium NRA omówiło szczegóły umowy pomiędzy Naczelną Radą Adwokacką i Fundacją Adwokatury a Wolters Kluwer Polska w sprawie przygotowania i udostępnienia narzędzi cyfrowych do prowadzenia praktyki adwokackiej „Cyfrowa kancelaria”. Szczegóły zreferował adw. Przemysław Rosati, odpowiedział także na pytania ze strony Prezydium oraz przewodniczącego Wyższej Komisji Rewizyjnej, adw. Sławomira Ciemnego.
Po dyskusji, Prezydium zatwierdziło projekt umowy wraz z załącznikami, upoważniając Prezesa NRA do dokonywania ewentualnych korekt treści. Adw. Przemysław Rosati podziękował Prezydium za wsparcie i zaufanie.
Prezes NRA omówił sprawę udziału Adwokatury w organizacji III Kongresu Prawników Polskich, planowanego na 24 czerwca 2023 r. w Gdańsku.
Adw. Henryk Stabla, skarbnik NRA, zreferował wyniki badania rocznego sprawozdania finansowego NRA za rok 2022. Prezydium NRA po zapoznaniu się ze sprawozdaniem niezależnego biegłego rewidenta przyjęło treść tego dokumentu do wiadomości, zwracając się do Wyższej Komisji Rewizyjnej o wydanie opinii ws. wykonania budżetu za rok 2022. Sprawozdanie z opiniami zostaną zaprezentowane na posiedzeniu plenarnym NRA w maju br.
Adw. Jarosław Szczepaniak, zastępca sekretarza NRA, zreferował sprawy osobowe, Prezydium podjęło decyzje w tych sprawach.
Gośćmi Prezydium byli adw. Mirosława Pietkiewicz, przewodnicząca Centralnego Zespołu Wizytatorów, adw. Sławomir Ciemny, przewodniczący Wyższej Komisji Rewizyjnej, adw. Marcin Derlacz, przewodniczący Komisji Aplikacji Adwokackiej.
Kolejne posiedzenie Prezydium odbędzie się 20 kwietnia.