- 92. posiedzenie Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej odbyło się 11 maja w trybie zdalnym.
- Prezydium przez aklamację przyjęło uchwałę w sprawie niedostatecznej ochrony praw dziecka, w tym w procedurach sądowych.
- Omówiono i przyjęto projekt uchwały w sprawie zmiany Regulaminu wykonywania zawodu adwokata w kancelarii indywidualnej lub spółkach, który zmierza do odformalizowania i ułatwienia wykonywania praktyki adwokackiej.
Prezes NRA poinformował o podpisaniu umowy z Wolters Kluwer Polska na wdrożenie Cyfrowej kancelarii – aplikacji do prowadzenia kancelarii adwokackiej, która będzie dostępna za symboliczną opłatą już w maju. To rozwiązanie będzie dużym skokiem technologicznym w prowadzeniu kancelarii adwokackiej.
Cyfrowa kancelaria usprawni codzienną pracę adwokatów, kontakty z klientami, ale także rozwinie komunikację z cyfryzującym się wymiarem sprawiedliwości. Nowy projekt realizuje kluczowe zadania - digitalizację praktyki adwokackiej i optymalizację czynności organizacyjnych w kancelarii adwokackiej.
Zakończyła się akcja Bajeczni Adwokaci, którą w ciągu jednego miesiąca objętych zostało prawie 5 tysięcy przedszkoli i szkół – młodszych klas. Zaangażowanych było 1600 adwokatów i aplikantów adwokackich, z bajką o Misiu Adwokacie udało się dotrzeć do 120 tysięcy dzieci.
Prezes NRA dziękuje wszystkim osobom zaangażowanym w akcję – jej organizację i przeprowadzenie.
Adw. Justyna Mazur, sekretarz NRA dodała, że choć akcja została zaplanowana na kwiecień, to adwokaci nadal odwiedzają przedszkola i szkoły, by czytać dzieciom książeczkę „Leśne sprawy Misia Adwokata”. Książka jest cały czas w sprzedaży, a wraz z nią gadżety związane z bajkowymi postaciami – w internetowym sklepie Fundacji Adwokatury www.sklep.adwokatura.pl.
S
prawy finansowe przedstawił adw. Przemysław Rosati, prezes NRA. Prezydium podjęło decyzje w tych sprawach.
Adw. Ewa Krasowska, Rzecznik Dyscyplinarny Adwokatury i adw. Jacek Ziobrowski, prezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, zreferowali sprawy bieżące pionu dyscyplinarnego.
Adw. Sławomir Ciemny, przewodniczący Wyższej Komisji Rewizyjnej, omówił opinię Komisji dot. sprawozdania finansowego NRA za rok 2022. Wyższa Komisja Rewizyjna rekomenduje zatwierdzenie sprawozdania. Sprawozdanie to zostanie przedstawione na posiedzeniu plenarnym NRA 26-28 maja w Opolu.
Adw. Sławomir Krześ, gość Prezydium, przedstawił Prezydium sprawy z zakresu dostępu do informacji publicznej.
Adw. Przemysław Rosati poinformował, że trwają prace nad opracowaniem uwag nadesłanych w ramach konsultacji wewnętrznych i zewnętrznych do projektu zmian w Kodeksie Etyki w zakresie reklamy i informacji handlowej. Zostaną one przedstawione i omówione na kolejnym posiedzeniu Prezydium NRA.
Prezes NRA przedstawił też sprawy dotyczące III Kongresu Prawników Polskich, zaplanowanego na czerwiec br. w Gdańsku. Naczelna Rada Adwokacka jest zaangażowana w wydarzenie razem z samorządem radców prawnych (KRRP) i Stowarzyszeniem Sędziów Polskich IUSTITIA.
Adw. Justyna Mazur, sekretarz NRA, przedstawiła projekt sprawozdania z działalności Adwokatury wraz z informacjami problemowymi, składanego Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej za rok 2022. Prezydium zapoznało się z uwagami do projektu, zleciło uzupełnienie, gotowy dokument będzie omawiany na następnym posiedzeniu Prezydium.
Prezydium zapoznało się także ze stanem bieżącym sprawy sprzeciwu z 6 sierpnia 2021 r. wniesionego przez NRA wobec zgłoszenia znaku towarowego słowno-graficznego Adwokatura Zdrowia.
Na wniosek Okręgowej Rady Adwokackiej w Gdańsku Prezydium podjęło uchwałę przyznając odznakę Adwokatura Zasłużonym. Odznaczenie otrzyma: adw. Wioletta Kazimierczyk.
Adw. Justyna Mazur, sekretarz NRA, zreferowała stan przygotowań i organizacji do Tour de Konstytucja. Naczelna Rada Adwokacka i Okręgowe Rady Adwokackie są partnerem i fundatorem projektu organizowanego po raz trzeci przez Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych. Tour de Konstytucja zaczyna się 4 czerwca, koniec przewidziano na 27 września, przez cztery miesiące bus TdeK zrobi 100 Przystanków w większych i mniejszych miejscowościach w całym kraju.
Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej powołało uchwałą adwokata Sławomira Ciemnego do pełnienia funkcji stałego przedstawiciela Naczelnej Rady Adwokackiej w Międzynarodowej Unii Adwokatów (Union Internationale des Avocats) UIA.
Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej przyjęło uchwałę, w której przedstawia kandydaturę adwokat dr Małgorzaty Kożuch do składu V kadencji Społecznej Rady ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości.
Prezydium zapoznało się ze stanem poszukiwań nieruchomości na potrzeby biura NRA – propozycje przedstawili Agnieszka Sulińska z biura NRA i Łukasz Tkacz, dyrektor biura NRA.
Prezydium zapoznało się ze wstępnym projektem uchwały NRA w sprawie zmiany Regulaminu wykonywania zawodu adwokata w kancelarii indywidualnej lub spółkach. Projekt przedstawił adw. Przemysław Rosati. Prezydium przedyskutowało projekt, po czym postanowiło przyjąć projekt i przedstawić Naczelnej Radzie Adwokackiej na majowym posiedzeniu plenarnym.
Prezydium NRA przez aklamację przyjęło uchwałę w sprawie niedostatecznej ochrony praw dziecka, w tym w procedurach sądowych.
W związku z tragicznymi wydarzeniami, w przebiegu których śmierć poniósł Kamil z Częstochowy, Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej wskazuje, że Adwokatura Polska konsekwentnie zwracała uwagę na problemy związane z niedostateczną ochroną praw dzieci, w tym w procedurach sądowych.
Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej wskazuje, że brak należytej ochrony małoletnich w Polsce wynika zarówno z nieprawidłowych rozwiązań prawnych, jak i braku należytego finansowania w tym zakresie. Instrumenty na tych polach posiada Minister Sprawiedliwości, dlatego Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej zwraca się do Ministra Sprawiedliwości o wykorzystanie środków finansowych Funduszu Sprawiedliwości na finansowanie pomocy i edukacji w zakresie zwiększenia ochrony prawnej dzieci w Polsce, w tym m.in. poprzez finasowanie takich inicjatyw jak „Niebieska Linia”, szkolenia sędziów, prokuratorów, kuratorów sądowych, pracowników socjalnych oraz nauczycieli w placówkach edukacyjnych.
Gośćmi Prezydium byli: adw. Ewa Krasowska, Rzecznik Dyscyplinarny Adwokatury, adw. Jacek Ziobrowski, prezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, adw. Mirosława Pietkiewicz, przewodnicząca Centralnego Zespołu Wizytatorów, adw. Sławomir Ciemny, przewodniczący Wyższej Komisji Rewizyjnej, adw. Sławomir Krześ.
Kolejne posiedzenie Prezydium NRA odbędzie się 12 maja br.