95. posiedzenie Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej 1 czerwca 2023

  • 95. posiedzenie Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej odbyło się 1 czerwca w formie zdalnej.
  • Prezydium omówiło sprawy organizacyjne Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Adwokatury, zwołanego na 16 czerwca br. w formie zdalnej, przyjęło także projekty uchwał KZA oraz porządek obrad Zjazdu.
  • Prezydium NRA omówiło i przyjęło uchwałę, wyznaczając termin próbnego egzaminu adwokackiego na 2, 3, 9 i 10 grudnia 2023 r.
  • Prezydium przyjęło uchwały przyznając odznaki Adwokatura Zasłużonym adwokatom: Filipowi Eugeniuszowi Fedorowiczowi, Robertowi Jakubowi Rychlickiemu, Andrzejowi Stanisławowi Sopacie.
  • Prezydium przyjęło uchwałę, w której powierza organizację Finału Konkursu Krasomówczego im. Adw. Stanisława Mikke Okręgowej Radzie Adwokackiej w Łodzi i wyznaczyło termin finału na 9 grudnia 2023 r.
  • Prezydium przyjęło także uchwały w sprawach:

-przyjęcia tekstu jednolitego Zbioru Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu
-przyjęcia tekstu jednolitego Regulaminu wykonywania zawodu adwokata w kancelarii indywidualnej lub spółkach
-przyjęcia tekstu jednolitego uchwały Naczelnej Rady Adwokackiej z dnia 15 października 1972 r. o ustanowieniu odznaki adwokackiej
-przyjęcia tekstu jednolitego „Zasad udzielania pożyczek przez Naczelną Radę Adwokacką”

 

 

Prezes NRA, adw. Przemysław Rosati, omówił sprawy bieżące.

Zreferował krótko przebieg zgromadzeń Izb adwokackich w Koszalinie, Warszawie i Katowicach.

Poinformował o swoich spotkaniach ze studentami prawa Uczelni Łazarskiego w Warszawie i Uniwersytetu Opolskiego – oba odbyły się 25 maja.

Podziękował za sprawne i owocne posiedzenie plenarne Naczelnej Rady Adwokackiej, które odbyło się 26-28 maja.

Wyraził uznanie dla Opolskiej Izby Adwokackiej za zorganizowanie posiedzenia Naczelnej Rady Adwokackiej oraz uroczystości 70-lecia Izby.

Przypomniał, że Naczelna Rada Adwokacka podjęła ważne uchwały, m.in.:
•    uchwałę wprowadzającą zmiany w Kodeksie Etyki, które znoszą wszelkie całkowite zakazy dotyczące korzystania z informacji handlowych przez adwokatów, przy czym wprowadzone zostały ograniczenia dotyczące treści zamieszczanych w przekazywanych informacjach.
•    wprowadzającą zmiany w Regulaminie wykonywania zawodu adwokata w kancelarii indywidualnej lub spółkach.
•    w której apeluje o odrzucenie procedowanego przez Sejm projektu nowelizacji ustawy o służbie cywilnej, jako niezgodnego z przepisami Konstytucji RP, naruszającego interes publiczny i wymierzonego w słuszny interes obywateli.
•    zwołującą nadzwyczajny Krajowy Zjazd Adwokatury na 16 czerwca br. w formie zdalnej.
•    w której zwraca się do Prezydenta RP o zawetowanie  ustawy z 14 kwietnia 2023 r. o powołaniu Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007 – 2022.

W tym tygodniu członkowie Instytutu Legislacji i Prac Parlamentarnych reprezentowali NRA podczas prac w Senacie – w debacie dotyczącej rynku odszkodowawczego oraz w posiedzeniu senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, rozpatrującej petycję NRA z propozycją legislacyjnego uregulowania rynku świadczenia pomocy prawnej, prace nad petycją będą trwały.

Poinformował o szerokim dotarciu do społeczeństwa, za pośrednictwem mediów, apelu NRA do Prezydenta o zawetowanie ustawy tzw. Lex Tusk.

Odbyły się też pierwsze szkolenia dla adwokatów, będące wynikiem współpracy NRA z Urzędem Patentowym.

Adw. Bartosz Grohman, wiceprezes NRA, zreferował stan przygotowań do posiedzenia Standing Committee CCBE we wrześniu br. w Warszawie i stałą współpracę z radcami prawnymi w tym zakresie.

Omówił także bieżącą współpracę NRA ze stowarzyszeniem studentów prawa ELSA Poland oraz stan prac nad poszukiwaniem nieruchomości na potrzeby biura NRA.

Wiceprezes zaprosił na uroczystości upamiętniające adwokatów pomordowanych w Palmirach, na 6 czerwca. Stosowna informacja jest już udostępniona przez ORA w Warszawie.

Adw. Przemysław Rosati przedstawił sprawy finansowe. Prezydium podjęło decyzje.

Adw. Ewa Krasowska, Rzecznik Dyscyplinarny Adwokatury,  zreferowała sprawy bieżące pionu dyscyplinarnego.

Adw. Jacek Ziobrowski, prezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego i adw. Małgorzata Tyszka-Hebda, wiceprezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego przedstawili sprawy bieżące i związane z organizacją pracy kancelarii WSD.

Prezydium omówiło sprawy organizacyjne Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Adwokatury, zwołanego na 16 czerwca br. w formie zdalnej.

Prezydium przedyskutowało i przyjęło projekt uchwały w sprawie zmiany regulaminu Krajowego Zjazdu Adwokatury i Zgromadzeń Izb Adwokackich, następnie skierowało go pod obrady Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Adwokatury 16 czerwca.

Prezydium przyjęło projekt uchwały nadzwyczajnego KZA w sprawie ustalenia członków i zastępców członków Wyższego Sądu Dyscyplinarnego i sądów dyscyplinarnych, i skierowało go pod obrady Zjazdu 16 czerwca.

Prezydium postanowiło także przyjąć projekt uchwały o wartościach konstytucyjnych i zachęcającej do udziału w nadchodzących wyborach do Parlamentu, który przedstawi pod obrady i do uchwalenia przez nadzwyczajny KZA.

Prezydium omówiło i przyjęło także porządek obrad nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Adwokatury.

Prezydium podjęło uchwałę w sprawie określenia szczegółowych zasady logowania do systemu, za pośrednictwem którego odbędzie się Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Adwokatury w dniu 16 czerwca 2023 r., w tym zasad logowania do systemu, a także innych niezbędnych czynności technicznych potrzebnych do przeprowadzenia obrad i odbycia głosowań Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Adwokatury.

Prezes Rosati zreferował wniosek ORA w Krakowie o przyznanie odznaki Adwokatura Zasłużonym adwokatom: Filipowi Eugeniuszowi Fedorowiczowi, Robertowi Jakubowi Rychlickiemu, Andrzejowi Stanisławowi Sopacie. Prezydium NRA przyjęło uchwały przyznające odznaczenie wymienionym adwokatom.

Prezydium zapoznało się ze sprawozdaniem ze spraw izbowych.

Prezydium NRA omówiło i przyjęło uchwałę, wyznaczając termin próbnego egzaminu adwokackiego na 2, 3, 9 i 10 grudnia 2023 r.

Prezydium przyjęło uchwałę, w której powierza organizację Finału Konkursu Krasomówczego im. Adw. Stanisława Mikke Okręgowej Radzie Adwokackiej w Łodzi i wyznaczyło termin finału na 9 grudnia 2023 r.

Prezydium NRA, uwzględniając wniosek adw. Doroty Kulińskiej, dyrektor ILiPP, powołuje Zespół ds. opiniowania i sporządzania projektów legislacyjnych w zakresie prawa karnego wykonawczego w Instytucie Legislacji i Prac Parlamentarnych przy Naczelnej Rady Adwokackiej i wybiera w jego skład:

adw. Monika Gorząch (przewodnicząca)
adw. dr Szymon Tarapata
adw. Adam Wojtaszczyk
adw. Piotr Jaszke
adw. Kinga Jaśkiewicz
adw. Kamil Jadczyk
adw. Katarzyna Kiermasz–Olszewska.

Prezydium przyjęło także uchwały w sprawach:
- przyjęcia tekstu jednolitego Zbioru Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu
- przyjęcia tekstu jednolitego Regulaminu wykonywania zawodu adwokata w kancelarii indywidualnej lub spółkach
- przyjęcia tekstu jednolitego uchwały Naczelnej Rady Adwokackiej z dnia 15 października 1972 r. o ustanowieniu odznaki adwokackiej
- przyjęcia tekstu jednolitego „Zasad udzielania pożyczek przez Naczelną Radę Adwokacką”

Adw. Jarosław Szczepaniak, zastępca sekretarza NRA, zreferował sprawy osobowe. Prezydium podjęło decyzje w tych sprawach.

Gośćmi Prezydium byli: adw. Ewa Krasowska, rzecznik Dyscyplinarny Adwokatury, adw. Mirosława Pietkiewicz, przewodnicząca Centralnego Zespołu Wizytatorów NRA, adw. Małgorzata Tyszka-Hebda, wiceprezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, adw. Jacek Ziobrowski, prezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, adw. Sławomir Ciemny, przewodniczący Wyższej Komisji Rewizyjnej.

 



Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski