- 95. posiedzenie Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej odbyło się 1 czerwca w formie zdalnej.
- Prezydium omówiło sprawy organizacyjne Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Adwokatury, zwołanego na 16 czerwca br. w formie zdalnej, przyjęło także projekty uchwał KZA oraz porządek obrad Zjazdu.
- Prezydium NRA omówiło i przyjęło uchwałę, wyznaczając termin próbnego egzaminu adwokackiego na 2, 3, 9 i 10 grudnia 2023 r.
- Prezydium przyjęło uchwały przyznając odznaki Adwokatura Zasłużonym adwokatom: Filipowi Eugeniuszowi Fedorowiczowi, Robertowi Jakubowi Rychlickiemu, Andrzejowi Stanisławowi Sopacie.
- Prezydium przyjęło uchwałę, w której powierza organizację Finału Konkursu Krasomówczego im. Adw. Stanisława Mikke Okręgowej Radzie Adwokackiej w Łodzi i wyznaczyło termin finału na 9 grudnia 2023 r.
- Prezydium przyjęło także uchwały w sprawach:
-przyjęcia tekstu jednolitego Zbioru Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu
-przyjęcia tekstu jednolitego Regulaminu wykonywania zawodu adwokata w kancelarii indywidualnej lub spółkach
-przyjęcia tekstu jednolitego uchwały Naczelnej Rady Adwokackiej z dnia 15 października 1972 r. o ustanowieniu odznaki adwokackiej
-przyjęcia tekstu jednolitego „Zasad udzielania pożyczek przez Naczelną Radę Adwokacką”
Prezes NRA, adw. Przemysław Rosati, omówił sprawy bieżące.
Zreferował krótko przebieg zgromadzeń Izb adwokackich w Koszalinie, Warszawie i Katowicach.
Poinformował o swoich spotkaniach ze studentami prawa Uczelni Łazarskiego w Warszawie i Uniwersytetu Opolskiego – oba odbyły się 25 maja.
Podziękował za sprawne i owocne posiedzenie plenarne Naczelnej Rady Adwokackiej, które odbyło się 26-28 maja.
Wyraził uznanie dla Opolskiej Izby Adwokackiej za zorganizowanie posiedzenia Naczelnej Rady Adwokackiej oraz uroczystości 70-lecia Izby.
Przypomniał, że Naczelna Rada Adwokacka podjęła ważne uchwały, m.in.:
• uchwałę wprowadzającą zmiany w Kodeksie Etyki, które znoszą wszelkie całkowite zakazy dotyczące korzystania z informacji handlowych przez adwokatów, przy czym wprowadzone zostały ograniczenia dotyczące treści zamieszczanych w przekazywanych informacjach.
• wprowadzającą zmiany w Regulaminie wykonywania zawodu adwokata w kancelarii indywidualnej lub spółkach.
• w której apeluje o odrzucenie procedowanego przez Sejm projektu nowelizacji ustawy o służbie cywilnej, jako niezgodnego z przepisami Konstytucji RP, naruszającego interes publiczny i wymierzonego w słuszny interes obywateli.
• zwołującą nadzwyczajny Krajowy Zjazd Adwokatury na 16 czerwca br. w formie zdalnej.
• w której zwraca się do Prezydenta RP o zawetowanie ustawy z 14 kwietnia 2023 r. o powołaniu Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007 – 2022.
W tym tygodniu członkowie Instytutu Legislacji i Prac Parlamentarnych reprezentowali NRA podczas prac w Senacie – w debacie dotyczącej rynku odszkodowawczego oraz w posiedzeniu senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, rozpatrującej petycję NRA z propozycją legislacyjnego uregulowania rynku świadczenia pomocy prawnej, prace nad petycją będą trwały.
Poinformował o szerokim dotarciu do społeczeństwa, za pośrednictwem mediów, apelu NRA do Prezydenta o zawetowanie ustawy tzw. Lex Tusk.
Odbyły się też pierwsze szkolenia dla adwokatów, będące wynikiem współpracy NRA z Urzędem Patentowym.
Adw. Bartosz Grohman, wiceprezes NRA, zreferował stan przygotowań do posiedzenia Standing Committee CCBE we wrześniu br. w Warszawie i stałą współpracę z radcami prawnymi w tym zakresie.
Omówił także bieżącą współpracę NRA ze stowarzyszeniem studentów prawa ELSA Poland oraz stan prac nad poszukiwaniem nieruchomości na potrzeby biura NRA.
Wiceprezes zaprosił na uroczystości upamiętniające adwokatów pomordowanych w Palmirach, na 6 czerwca. Stosowna informacja jest już udostępniona przez ORA w Warszawie.
Adw. Przemysław Rosati przedstawił sprawy finansowe. Prezydium podjęło decyzje.
Adw. Ewa Krasowska, Rzecznik Dyscyplinarny Adwokatury, zreferowała sprawy bieżące pionu dyscyplinarnego.
Adw. Jacek Ziobrowski, prezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego i adw. Małgorzata Tyszka-Hebda, wiceprezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego przedstawili sprawy bieżące i związane z organizacją pracy kancelarii WSD.
Prezydium omówiło sprawy organizacyjne Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Adwokatury, zwołanego na 16 czerwca br. w formie zdalnej.
Prezydium przedyskutowało i przyjęło projekt uchwały w sprawie zmiany regulaminu Krajowego Zjazdu Adwokatury i Zgromadzeń Izb Adwokackich, następnie skierowało go pod obrady Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Adwokatury 16 czerwca.
Prezydium przyjęło projekt uchwały nadzwyczajnego KZA w sprawie ustalenia członków i zastępców członków Wyższego Sądu Dyscyplinarnego i sądów dyscyplinarnych, i skierowało go pod obrady Zjazdu 16 czerwca.
Prezydium postanowiło także przyjąć projekt uchwały o wartościach konstytucyjnych i zachęcającej do udziału w nadchodzących wyborach do Parlamentu, który przedstawi pod obrady i do uchwalenia przez nadzwyczajny KZA.
Prezydium omówiło i przyjęło także porządek obrad nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Adwokatury.
Prezydium podjęło uchwałę w sprawie określenia szczegółowych zasady logowania do systemu, za pośrednictwem którego odbędzie się Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Adwokatury w dniu 16 czerwca 2023 r., w tym zasad logowania do systemu, a także innych niezbędnych czynności technicznych potrzebnych do przeprowadzenia obrad i odbycia głosowań Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Adwokatury.
Prezes Rosati zreferował wniosek ORA w Krakowie o przyznanie odznaki Adwokatura Zasłużonym adwokatom: Filipowi Eugeniuszowi Fedorowiczowi, Robertowi Jakubowi Rychlickiemu, Andrzejowi Stanisławowi Sopacie. Prezydium NRA przyjęło uchwały przyznające odznaczenie wymienionym adwokatom.
Prezydium zapoznało się ze sprawozdaniem ze spraw izbowych.
Prezydium NRA omówiło i przyjęło uchwałę, wyznaczając termin próbnego egzaminu adwokackiego na 2, 3, 9 i 10 grudnia 2023 r.
Prezydium przyjęło uchwałę, w której powierza organizację Finału Konkursu Krasomówczego im. Adw. Stanisława Mikke Okręgowej Radzie Adwokackiej w Łodzi i wyznaczyło termin finału na 9 grudnia 2023 r.
Prezydium NRA, uwzględniając wniosek adw. Doroty Kulińskiej, dyrektor ILiPP, powołuje Zespół ds. opiniowania i sporządzania projektów legislacyjnych w zakresie prawa karnego wykonawczego w Instytucie Legislacji i Prac Parlamentarnych przy Naczelnej Rady Adwokackiej i wybiera w jego skład:
adw. Monika Gorząch (przewodnicząca)
adw. dr Szymon Tarapata
adw. Adam Wojtaszczyk
adw. Piotr Jaszke
adw. Kinga Jaśkiewicz
adw. Kamil Jadczyk
adw. Katarzyna Kiermasz–Olszewska.
Prezydium przyjęło także uchwały w sprawach:
- przyjęcia tekstu jednolitego Zbioru Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu
- przyjęcia tekstu jednolitego Regulaminu wykonywania zawodu adwokata w kancelarii indywidualnej lub spółkach
- przyjęcia tekstu jednolitego uchwały Naczelnej Rady Adwokackiej z dnia 15 października 1972 r. o ustanowieniu odznaki adwokackiej
- przyjęcia tekstu jednolitego „Zasad udzielania pożyczek przez Naczelną Radę Adwokacką”
Adw. Jarosław Szczepaniak, zastępca sekretarza NRA, zreferował sprawy osobowe. Prezydium podjęło decyzje w tych sprawach.
Gośćmi Prezydium byli: adw. Ewa Krasowska, rzecznik Dyscyplinarny Adwokatury, adw. Mirosława Pietkiewicz, przewodnicząca Centralnego Zespołu Wizytatorów NRA, adw. Małgorzata Tyszka-Hebda, wiceprezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, adw. Jacek Ziobrowski, prezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, adw. Sławomir Ciemny, przewodniczący Wyższej Komisji Rewizyjnej.