- 97. posiedzenie Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej odbyło się 22 czerwca 2023 r.
- W posiedzeniu Prezydium wzięli udział przewodniczący kilku komisji i zespołów działających przy NRA, celem omówienia projektów realizowanych przez komisje.
- Prezydium wybrało skład redakcji Młodej Palestry na kolejną kadencję.
- Prezydium NRA podjęło uchwałę, w której wybrało członków Kapituły Odznaki Adwokatura Zasłużonym.
Prezes NRA, adw. Przemysław Rosati, zreferował sprawy bieżące.
Pokrótce omówił przebieg zgromadzeń izb adwokackich, w których wziął udział - w Toruniu, w Gdańsku, w Częstochowie (hybrydowo), w Krakowie, w Radomiu oraz w nadzwyczajnym Zgromadzeniu Izby Adwokackiej w Warszawie (hybrydowo).
Prezes NRA wziął także udział w spotkaniu Izby Adwokackiej w Zielonej Górze, podczas którego m.in. świętowano jubileusz 60-lecia pracy zawodowej adwokata Tadeusza Smykowskiego, który nadal jest aktywny zawodowo.
Adw. Przemysław Rosati poinformował o przebiegu debaty zorganizowanej przez Ośrodek Badawczy Adwokatury w Krakowie na temat przyszłości wymiaru sprawiedliwości w kontekście zadań Adwokatury, w której wziął udział.
Adw. Przemysław Rosati poinformował, że do NRA wpłynęło pismo wiceministra sprawiedliwości Sebastiana Kalety, będące odpowiedzią na aktywność Prezesa NRA, Prezydium NRA i Naczelnej Rady Adwokackiej w sprawie wysokości stawek dla adwokatów za sprawy prowadzone z urzędu. Omówił dalsze planowane działania w tej sprawie.
Ministerstwo Sprawiedliwości informuje, że zamierza wszcząć prace nad nowymi rozporządzeniami w sprawie stawek za prowadzenie spraw z urzędu – zarówno dla adwokatów, jak i radców prawnych. Projekty nowych rozporządzeń MS będą przewidywały podwyższenie i zrównanie stawek dla adwokatów ustanowionych obrońcami z urzędu ze stawkami w tych samych sprawach dla adwokatów ustanowionych obrońcami z wyboru.
Pismo oraz informacje o działaniach samorządu adwokackiego znajdują się na stronie: (link do informacji)
Prezes NRA poinformował także, że trwają prace nad wyglądem tradycyjnej legitymacji adwokackiej, by dostosować ją do wymogów uchwały NRA.
W ostatnim czasie NRA – dzięki intensywnej pracy Instytutu Legislacji i Prac Parlamentarnych – brała udział w pracach legislacyjnych.
Naczelna Rada Adwokacka wydała opinię do przedstawionego przez Prezydenta RP projektu nowelizacji ustawy o Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022; opinię do projektu nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego w zakresie składu sądu, który ogranicza liczebność tego składu z trzech do jednego sędziego w postępowaniach odwoławczych, w sprawach małżeńskich oraz w sprawach o ubezwłasnowolnienie.
Opinie i stanowiska NRA publikowane są w zakładce (link do zakładki)
Senackie Komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka, Praworządności i Petycji przeprowadziły 13 czerwca pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego. Projekt nowelizacji zawiera zapisy postulowane w petycji Naczelnej Rady Adwokackiej, przygotowanej i złożonej przez adw. Przemysława Rosatiego, prezesa NRA, w maju 2021 r. Zapisy projektu nowelizacji Kodeksu postępowania karnego zapewniają zatrzymanemu prawo do skorzystania z pomocy prawnej z urzędu w przypadku wykonywania czynności procesowych lub dowodowych na etapie zatrzymania.
Prezes NRA podsumował także nadzwyczajny Krajowy Zjazd Adwokatury, podczas którego przyjęto trzy uchwały: zmieniającą regulamin Krajowego Zjazdu Adwokatury i Zgromadzeń Izb Adwokackich tak, by mogły się odbywać formie zdalnej (hybrydowej), zmieniającą liczbę członków i zastępców członków Wyższego Sądu Dyscyplinarnego oraz sądów dyscyplinarnych, a także zawierającą apel do obywateli o czynny udział w wyborach parlamentarnych oraz kierowanie się w wyborach kandydatów troską o dobro wspólne i praworządność.
Prezes NRA spotkał się z nowym prezydentem Pracodawców RP, rozmawiając o wspólnych projektach i dalszej współpracy.
Adw. Jarosław Szczepaniak, zastępca sekretarza NRA, poinformował o swoim udziale w Zgromadzeniach Izb Adwokackich w Płocku i Częstochowie. Wziął także udział w XIV Ogólnopolskim Zlocie Motocyklowym Adwokatów WIOSNA RIDERS oraz XII Ogólnopolskim Rajdzie Rowerowym Adwokatów WIOSNA BIKES i XXI Rajdzie rowerowo-motocyklowo-pieszym Izby Adwokackiej w Lublinie.
Adw. Justyna Mazur, sekretarz NRA, wzięła udział w dwóch przystankach Tour de Konstytucja na terenie izby bydgoskiej. Zrelacjonowała stopień zaangażowania adwokatów oraz okręgowych rad adwokackich w poszczególnych przystankach. NRA i Izby Adwokackie są wiodącym darczyńcą projektu, którego celem jest edukacja prawna w zakresie Konstytucji, praw obywatelskich i praw wyborczych.
W posiedzeniu Prezydium wzięli udział przewodniczący kilku komisji i zespołów działających przy NRA.
Adw. dr Katarzyna Golusińska, przewodnicząca Komisji do spraw Równego Traktowania przy NRA, zreferowała plan Komisji przeprowadzenia kilku projektów – także we współpracy z innymi komisjami przy NRA – z zakresu edukacji prawnej dot. praw mniejszości oraz osób z niepełnosprawnościami. Jeden z projektów, który miał już wiosną pilotażową odsłonę, ma na celu przeciwdziałaniu przemocy.
Kolejny gość Prezydium – adw. Daria Skrzypczak-Kozikowska, przewodnicząca Zespołu ds. Kobiet przy NRA, przedstawiła m.in. stan prac nad Muzeum Adwokatek Polskich – gromadzącym sylwetki i dokonania adwokatek. Omówiła planowany udział adwokatek na Kongresie Kobiet oraz o inne plany Zespołu.
Adw. Maria Janik, przewodnicząca Komisji Edukacji Prawnej, zreferowała plany tej komisji. Najważniejszym elementem będzie kontynuacja projektu „Adwokaci rozjaśniają prawo”, która była dużym sukcesem jesienią ub.r. Akcja polegała na prowadzeniu w szkołach lekcji na temat praw i obowiązków internautów i bezpieczeństwa młodzieży w sieci.
Adw. Przemysław Barchan, dyrektor Instytutu LegalTech przy NRA, zreferował projekty Instytutu w zakresie szkoleń i propagowania wiedzy dot. nowych technologii w pracy adwokatów.
Adw. dr Małgorzata Kożuch, przewodnicząca Komisji Etyki oraz prezes Centrum Mediacji NRA, przedstawiła plany zaangażowania się Komisji w przygotowanie merytorycznych materiałów na posiedzenie Standing Committee CCBE, zaplanowanego na wrzesień br. w Warszawie, a także działań szkoleniowych w zakresie etycznych dylematów związanych z korzystaniem z nowych technologii przez adwokatów.
Prezydium pogratulowało adw. Dariuszowi Lipskiemu, nowemu przewodniczącemu Komisji Wizerunku NRA, nowej funkcji. Mec. Lipski omówił bieżące i zaplanowane projekty prowadzone przez Komisję. Aktualnie koordynatorzy izbowi zaangażowani są w Przystanki Tour de Konstytucja.
Adw. Justyna Mazur, sekretarz NRA i adw. Dariusz Lipski, przewodniczący Komisji Wizerunku NRA, omówili postęp prac nad kampanią promującą zawód adwokata w mediach społecznościowych.
Adw. Henryk Stabla, skarbnik NRA, zreferował sprawy finansowe. Prezydium podjęło decyzje w tych sprawach.
Adw. Jarosław Szczepaniak, zastępca sekretarza NRA, zreferował sprawy osobowe, Prezydium podjęło decyzje w tych sprawach.
Prezydium NRA zapoznało się ze sprawami dotyczącymi organizacji pracy Wyższego Sądu Dyscyplinarnego.
Prezydium NRA podjęło uchwałę, w której wybrało członków Kapituły Odznaki Adwokatura Zasłużonym.
Prezes NRA zreferował sprawę możliwości przedstawienia Sejmowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydata na członka Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15.
Prezes NRA zreferował także sprawę możliwości wskazania kandydatów na urząd sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na kadencję 2021-2027 oraz na urzędy sędziów Sądu Unii Europejskiej na kadencję 2022-2028.
Prezydium NRA podjęło kilka uchwał wprowadzających zmiany osobowe w jednostkach działających przy NRA.
W związku ze złożoną rezygnacją, Prezydium odwołało adwokat Katarzynę Effort - Szczepaniak ze stanowiska wiceprzewodniczącej Komisji Doskonalenia Zawodowego przy Naczelnej Radzie Adwokackiej oraz ze składu tej komisji.
Prezydium odwołało adwokata Jakuba Jacynę ze składu Zespołu ds. opracowania projektu zmian w Zbiorze Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu oraz ze składu Zespołu ds. opracowania projektu zmian w regulaminie wykonywania zawodu adwokata w kancelarii indywidualnej lub spółkach, a na postawie § 4 ust. 3 Statutu Instytutu Legislacji I Prac Parlamentarnych Naczelnej Rady Adwokackiej - z Rady programowej Instytutu Legislacji i Prac Parlamentarnych Naczelnej Rady Adwokackiej.
Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej, uwzględniając wniosek Prezesa Ośrodka Badawczego Adwokatury im. adwokata Witolda Bayera, powołało w skład Kolegium Redakcyjnego Pisma Adwokatury Polskiej „Palestra” na kadencję 3-letnią, liczoną od 29 kwietnia 2021 r., adwokat dr Kamilę Mrozek.
Prezydium dokonało zmian w redakcji Młodej Palestry. Postanowiło ustalić kadencję redaktora naczelnego i redakcji „Młodej Palestry” na okres jednego roku, wybrać aplikanta adwokackiego Adama Kozienia na funkcję Redaktora Naczelnego „Młodej Palestry”, na kadencję od dnia 1 lipca 2023 r. do dnia 30 czerwca 2024 r.; wybrać aplikantkę adwokacką Dominikę Gałus na zastępcę redaktora naczelnego „Młodej Palestry”, na kadencję od dnia 1 lipca 2023 r. do dnia 30 czerwca 2024 r. oraz wybrać aplikantkę adwokacką Natalię Kozłowską na sekretarza redakcji „Młodej Palestry”, na kadencję od dnia 1 lipca 2023 r. do dnia 30 czerwca 2024 r.
Adw. Justyna Mazur, sekretarz NRA, zreferowała sprawę uchwały nr 7 Zgromadzenia Izb Adwokackich w Warszawie z 20 maja 2023 r., dotyczącej sposobu odbywania zgromadzeń izby. Zgromadzenie Izby Warszawskiej postulowało wprowadzenie ustawowych zmian, dzięki którym po 1 lipca 2023 r. zgromadzenia izb adwokackich mogłyby się odbywać w formie stacjonarnej oraz online (hybrydowo). Z uwagi na zmiany, których dokonał nadzwyczajny Krajowy Zjazd Adwokatury w uchwale nr 1 16 czerwca 2023 r., wskazany problem został rozwiązany – zarówno Krajowy Zjazd Adwokatury, jak i zgromadzenia izb adwokackich mogą się odbywać w formie zdalnej i hybrydowej, obok preferowanej formy stacjonarnej.
Adw. Bartosz Tiutiunik, wiceprezes NRA, przedstawił sprawę toczącą się przed Trybunałem Konstytucyjnym pod sygnaturą akt SK 60/23, dotyczącą regulaminu aplikacji adwokackiej.
Prezydium NRA wyraziło zgodę na zawarcie umowy między Naczelną Radę Adwokacką a Rzecznikiem Finansowym.
Gośćmi Prezydium byli: adw. Piotr Zięba, wiceprezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, adw. Mirosława Pietkiewicz, przewodnicząca Centralnego Zespołu Wizytatorów, Adw. dr Katarzyna Golusińska, przewodnicząca Komisji do spraw Równego Traktowania przy NRA, Adw. dr Małgorzata Kożuch, przewodnicząca Komisji Etyki oraz prezes Centrum Mediacji NRA, Adw. Przemysław Barchan, dyrektor Instytutu LegalTech przy NRA, Adw. Maria Janik, przewodnicząca Komisji Edukacji Prawnej, adw. Daria Skrzypczak-Kozikowska, przewodnicząca Zespołu ds. Kobiet przy NRA, adw. Dariusz Lipski, przewodniczący Komisji Wizerunku NRA.