98. posiedzenie Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej 13 lipca

  • 98. posiedzenie Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej odbyło się 13 lipca 2023 r., w formie zdalnej.
  • W posiedzeniu Prezydium wzięli udział przewodniczący kilku komisji i zespołów działających przy NRA, celem omówienia projektów realizowanych przez komisje.
  • Prezydium NRA przystąpiło do opracowania projektu wytycznych w sprawie stosowania przez adwokatów i aplikantów adwokackich narzędzi generatywnej sztucznej inteligencji (ChatGPT i inne) oraz projektu założeń do regulacji deontologicznych odnoszących się do wykorzystywania tych narzędzi w praktyce adwokackiej.
  • Przedmiotem obrad było także omówienie sprawy toczącej się przed Trybunałem Konstytucyjnym pod sygn. akt SK 60/23 dotyczącej konieczności uzyskania zgody dziekana na wykonywanie dodatkowych zajęć przez aplikanta i upomnienie dziekańskie.

Prezes NRA, adw. Przemysław Rosati, zreferował sprawy bieżące.

Poinformował o wystąpieniach skierowanych do Prezesa Rady Ministrów i do Ministra Sprawiedliwości, przesłanych po lekturze rozporządzenia z 21 czerwca 2023 r., zmieniającego rozporządzenie w sprawie osób prawnych zastępowanych przez Prokuratorię Generalną Rzeczypospolitej Polskiej oraz opłat ponoszonych za usługi prawne świadczone przez Prokuratorię Generalną RP, a także opłat za przeprowadzenie postępowania przed Sądem Polubownym przy Prokuratorii Generalnej RP. W pismach tych Prezes NRA zwrócił uwagę na konieczność niezwłocznego przystąpienia do urealnienia wysokości stawek otrzymywanych przez adwokatów za świadczenie pomocy prawnej z urzędu. W opinii Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej, różnicowanie sytuacji adwokatów świadczących pomoc prawną z urzędu i radców Prokuratorii Generalnej RP, poprzez określenie różnej wysokości opłat za takie same sprawy i w takich samych postępowaniach, narusza zasadę równości wyrażoną w art. 32 ust. 1 Konstytucji RP i zasadę zakazu dyskryminacji wynikającą z art. 32 ust. 2 Konstytucji RP.

Prezes NRA poinformował także o treści opinii do projektu oceny wykonywanych zadań z zakresu nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz edukacji prawnej za 2022 rok (NPP/NPO), która została przesłana do Ministerstwa Sprawiedliwości.

Przekazał informacje o pracach legislacyjnych w parlamencie z udziałem przedstawicieli Instytutu Legislacji i Prac Parlamentarnych NRA.

Adw. Justyna Mazur, sekretarz NRA poinformowała o przebiegu Zgromadzenia Izby Adwokackiej w Olsztynie, w którym wzięła udział, a adw. Jarosław Szczepaniak, zastępca sekretarza NRA, poinformował o swoim udziale w Zgromadzeniu Izby Adwokackiej w Lublinie.

Adw. Justyna Mazur, sekretarz NRA, zrelacjonowała stopień zaangażowania adwokatów oraz okręgowych rad adwokackich w poszczególnych przystankach Tour de Konstytucja. NRA i Izby Adwokackie są wiodącym darczyńcą projektu, którego celem jest edukacja prawna w zakresie Konstytucji, praw obywatelskich i praw wyborczych.

W posiedzeniu Prezydium wzięli udział przewodniczący kilku komisji i zespołów działających przy NRA, przedstawiając bieżące informacje o pracach komisji oraz stan zaawansowania w realizacji zaplanowanych wydarzeń w najbliższych miesiącach.

Adw. Justyna Mazur, sekretarz NRA i adw. Dariusz Lipski, przewodniczący Komisji Wizerunku NRA, omówili postęp prac nad kampanią promującą zawód adwokata w mediach społecznościowych.

Adw. Henryk Stabla, skarbnik NRA, zreferował sprawy finansowe. Prezydium podjęło decyzje w tych sprawach.

Adw. Jarosław Szczepaniak, zastępca sekretarza NRA, zreferował sprawy osobowe, Prezydium podjęło decyzje w tych sprawach.

Prezydium NRA zapoznało się ze sprawami dotyczącymi organizacji pracy Wyższego Sądu Dyscyplinarnego.

Prezydium omówiło stan poszukiwań nieruchomości przeznaczonej na siedzibę Naczelnej Rady Adwokackiej.

Prezydium NRA podjęło uchwałę, w której wybrało skład kolegium redakcyjnego Młodej Palestry oraz recenzentów tego pisma na kolejną kadencję.

Prezes NRA zreferował sprawę możliwości przedstawienia Sejmowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydata na członka Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15.

Prezes NRA zreferował także sprawę możliwości wskazania kandydatów na urząd sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na kadencję 2021-2027 oraz na urzędy sędziów Sądu Unii Europejskiej na kadencję 2022-2028.

Prezydium NRA podjęło kilka uchwał wprowadzających zmiany osobowe w jednostkach działających przy NRA.

Prezydium omówiło sprawę złożenia amicus curie w postępowaniach przed sądami powszechnymi w sprawach związanych z treściami zamieszczonymi w podręczniku Historia i Teraźniejszość i podjęło decyzję o złożeniu amicus curie w tych postępowaniach.

Prezes NRA omówił sprawę przystąpienia do opracowania wytycznych w sprawie stosowania przez prawników narzędzi generatywnej sztucznej inteligencji (ChatGPT i inne). Zagadnienie te zostały skierowane do realizacji przez Instytut LegalTech przy NRA oraz przez Zespół ds zmian w Zbiorze Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu, celem przygotowania projektów dokumentów.

W związku ze złożoną rezygnacją, Prezydium odwołało adwokat Kingę Dagmarę Siadlak ze stanowiska wiceprzewodniczącej Komisji Wizerunku przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.

Gośćmi Prezydium byli: adw. Ewa Krasowska, Rzecznik Dyscyplinarny Adwokatury, adw. Mirosława Pietkiewicz, przewodnicząca Centralnego Zespołu Wizytatorów, adw. Marcin Derlacz, Przewodniczący Komisji Aplikacji Adwokackiej, adw. Natalia Klima-Piotrowska, Przewodnicząca Komisji Praw Człowieka NRA, adw. Dariusz Lipski, Przewodniczący Komisji Wizerunku NRA, adw. Magdalena Koczur-Miedziejko, Przewodnicząca Komisji Współpracy Zawodów Zaufania Publicznego, adw. Wojciech Bagiński, Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych, adw. Grzegorz Kopeć, Przewodniczący Komisji Doskonalenia Zawodowego NRA.

 

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski