Około 20 ton darów zebrano w pierwszym miesiącu zbiórki wewnątrzsamorządowej „Adwokaci dzieciom uchodźców”, przeznaczonej dla najmłodszych uchodźców z Ukrainy. Dary zostały przetransportowane do ośrodków dla cudzoziemców, domów dziecka przyjmujących ukraińskie dzieci w Polsce oraz do samej Ukrainy. Organizatorem zbiórki jest Komisja Wizerunku Naczelnej Rady Adwokackiej.
To już druga zbiórka dla dzieci uchodźców zorganizowana przez Komisję Wizerunku NRA – pierwsza skierowana była dla dzieci uchodźców przekraczających granicę polsko-białoruską i dzieci afgańskich.
Zbiórkę darów dla ukraińskich dzieci organizowali koordynatorzy Komisji Wizerunku z 24 izb adwokackich w Polsce. Koordynatorem ogólnopolskim jest adw. Agnieszka Aleksandruk-Dutkiewicz.
Zbiórka na rzecz dzieci z Ukrainy rozpoczęła się już 26 lutego 2022 r. Korzystając z doświadczeń poprzedniej akcji, zbierano dary według list zgłaszanych przez ośrodki przyjmujące i opiekujące się ukraińskimi matkami i dziećmi uciekającymi przed terrorem wojny, a także przez pograniczników.
Akcja spotkała się z ogromnym i hojnym odzewem. Do współpracy z samorządem adwokackim włączyły się także firmy transportowe, Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, przedstawiciele innych samorządów i zawodów zaufania publicznego oraz mieszkańcy z terenów poszczególnych izb adwokackich.
Z ogólnopolską koordynatorką akcji adw. Aleksandruk-Dutkiewicz współpracował komendant Związku Harcerstwa Polskiego w Przemyślu, przekazując na bieżąco informacje o tym, czego najbardziej potrzeba osobom przekraczającym polsko-ukraińską granicę i jakiego rodzaju produkty dla dzieci są poszukiwane.
(czytaj pismo Hufca ZHP Ziemi Przemyskiej)
Kierując się wskazówkami, koordynatorzy akcji w całej Polsce zbierali: musy owocowe w tubkach – poszukiwane ze względu na bezpieczeństwo sanitarne oraz odwodnienie i wyczerpanie dzieci – koce dla dzieci, lekarstwa, krem na odparzenia, żywność dla noworodków i niemowlaków, mleko w proszku, łóżka polowe, komplety pościeli, ręczniki, pidżamy, kapcie, chemię kosmetyczną, ubrania i zabawki.
Efekt miesięcznej zbiórki to ok. 20 ton darów, kilka wypełnionych po dach tirów, które dotarły do konkretnych ośrodków w Polsce, m.in. do domu dziecka w Dusznik Zdroju, do Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej nr 5 w Pabianicach, Fundacji Happy Kids w Łodzi, punktu recepcyjnego w Zespole Szkół w Horodle, Internatu Zespołu Szkół nr 3 w Piasecznie, Wolskiego Centrum Kultury Fundacji Droga w Gdańsku.
Dary zebrane w adwokackich izbach białostockiej i gdańskiej zostały przewiezione na Ukrainę – w okolice i do samego Kijowa.
- Pomoc ukraińskim uchodźcom jest miarą naszej ludzkiej przyzwoitości – podkreśla adw. Agnieszka Aleksandruk-Dutkiewicz, koordynatorka akcji. – Jako adwokaci, powołani do udzielania pomocy prawnej, udzielamy jej także w tym materialnym, rzeczowym zakresie. Każdy z nas może pomóc zmienić świat dla konkretnej osoby, pojedynczego dziecka. Robimy to skuteczniej, gdy łączymy nasze siły.
Zbiórka darów na rzecz dzieci uchodźców jest akcją długofalową.