Adwokaci rozjaśnili prawo w niemal tysiącu szkół

  • Niemal tysiąc odwiedzonych szkół i 30 ośrodków wychowawczych, ok. 35 tys. przeszkolonych uczniów szkół podstawowych i ponad 22 tysiące przeszkolonych uczniów szkół ponadpodstawowych oraz 856 przeszkolonych uczniów z ośrodków wychowawczych.
  • To podsumowanie II edycji akcji Adwokaci rozjaśniają prawo, którą od 3 października do końca listopada br. przeprowadzono wysiłkiem 536 adwokatów i  84 aplikantów adwokackich.
  • Inicjatorką akcji jest adw. Maria Janik, przewodnicząca Komisji Edukacji Prawnej.

Tematem zajęć prowadzonych przez adwokatów i aplikantów adwokackich była obrona przed cyberhejtem, cyberstalkingiem, prawne przeciwstawianie się mowie nienawiści w wirtualnym świecie. O tym, jak ważne jest bezpieczeństwo nieletnich w internecie przekonaliśmy się w kontekście afery Pandora Gate – gdy na jaw wyszły zachowania uchodzących za celebrytów-Youtuberów.

- Mamy świadomość, że coraz większa część życia najmłodszego pokolenia toczy się w sieci – mówi adw. Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. – Jako środowisko prawnicze rozpoznajemy swoją rolę nie w ocenie czy to zjawisko jest dobre, czy złe, ale w tym, by wyposażyć młodzież w wiedzę i narzędzia, które uchronią ją przed wieloma zagrożeniami, z jakimi zetknie się w internecie.

Edukatorzy akcji po prowadzonych lekcjach wyciągali wnioski, które zostaną wykorzystane przy kolejnych edycjach.

- Okazuje się, że zajęcia na temat cyberbezpieczeństwa i mowy nienawiści potrzebne są także dla nauczycieli – mówi adw. Maria Janik, przewodnicząca Komisji Edukacji Prawnej. – Zgłaszali oni chęć udziału w szkoleniach, które pozwolą im odpowiednio reagować na trudne sytuacje, zgłaszane przez uczniów.

Lekcje miały też niespodziewany efekt. Uczniowie otwierali się i opowiadali o swoich doświadczeniach w sieci.

- Adwokaci i aplikanci adwokaccy prowadzili zajęcia dla uczniów VII i VIII klas szkoły podstawowej, II i III klas liceów oraz dla młodzieży z ośrodków wychowawczych - podkreśla adw. Maria Janik. – Lekcje pozwoliły nie tylko na to, by uczniowie mogli zacząć mówić o tym, co ich spotyka, ale także przemyśleć swoje zachowanie w sieci. Młodzi ludzie nie potrafią sami przewidzieć skutków swojego zachowania, czasem nie zdają sobie sprawy z tego, jak inni odbierają ich komentarze w internecie. Dzięki takim zajęciom możemy pomóc zarówno ofiarom, jak i potencjalnym sprawcom. Mamy nadzieję, że po zajęciach wielu młodych ludzi powstrzyma się przed atakowaniem rówieśników w sieci, że wzrośnie świadomość i empatia.

Akcja nie byłaby możliwa bez zaangażowania 536 adwokatów i 84 aplikantów adwokackich ze wszystkich izb adwokackich w całym kraju, którzy poświęcili swój czas na spotkania w szkołach.

- To kolejna akcja samorządu adwokackiego, która oparta jest na dobrej woli adwokatów i aplikantów adwokackich, ich entuzjazmie i wierze w potrzebę edukacji prawnej. – mówi adw. Przemysław Rosati, prezes NRA. – Bardzo dziękuję każdej pani mecenas i każdemu panu mecenasowi za zaangażowanie i budowanie świadomości prawnej młodego pokolenia oraz pozytywnego wizerunku adwokatów i Adwokatury.

To była druga edycja akcji edukacji prawnej, którą w 2022 r. zainicjowała Komisja Edukacji Prawnej przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Rok temu adwokaci wyjaśniali uczniom, jakie mają obowiązki i jakie przysługują im prawa w internecie – jak bezpiecznie korzystać z zakupów online, jak szanować i chronić prawa autorskie i dobra osobiste.

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski