- Dlaczego warto wybrać aplikację adwokacką i zostać adwokatem – to główny temat spotkań ze studentami prawa, które odbywają się w ramach akcji „Adwokat na Uczelni”.
- Akcja, w głównej mierze przeprowadzana z okazji Międzynarodowego Dnia Studenta w listopadzie, powoli rozrasta się na inne miesiące.
- Do Dnia Adwokata na Uczelni w 2023 r. zgłosiło się ponad 30 ośrodków akademickich.
Akcja została zainicjowana w 2022 r. przez Prezesa NRA, a realizowana jest przez Komisję Wizerunku NRA. Na uczelniach w całym kraju adwokaci i aplikanci spotykają się ze studentami prawa, by odpowiadać na pytania o aplikację adwokacką, zawód adwokata i rolę samorządu adwokackiego.
- Młodzi ludzie, nawet ci, którzy wiedzą dokładnie, kim chcą być w przyszłości, mają wiele pytań, ale nie zawsze mają komu je zadać – mówi adw. Przemysław Rosati, prezes NRA, który spotkał się w tym roku ze studentami Akademii im. Leona Koźmińskiego w Warszawie. – Chcemy wyjść im naprzeciw, odpowiedzieć na pytania, na które mogą udzielić odpowiedzi tylko adwokaci i aplikanci.
W akcji wzięli udział także dziekani Izb adwokackich.
- Studenci mieli okazję porozmawiać z adwokatami pełniącymi funkcje w samorządzie adwokackim – mówi adw. Dariusz Lipski, przewodniczący Komisji Wizerunku NRA. – To ważne, bo młodzi ludzie są dociekliwi i chcą wiedzieć, jaką rolę pełni samorząd, jakie będą mieli wobec niego obowiązki i jakie w zamian obowiązki względem adwokatów i aplikantów ma samorząd.
Pytania studentów miały bardzo praktyczny zakres: o dozwolone formy zatrudnienia, zabezpieczenia socjalne, sytuację kobiet i młodych rodziców w zawodzie.
- Nadzieję na przyszłość daje to, że padały także pytania o stan wymiaru sprawiedliwości i o zmiany legislacyjne, np. w kodeksie karnym – podkreśla adw. Przemysław Rosati. – To pokazuje, że studenci nie tylko uczą się, ale także interesują się prawem i chcą w przyszłości wpływać na jego kształt. Że już dziś myśląc o zawodzie adwokata, myślą o sytuacji osób, których będą reprezentować przed sądem.
Zanim jednak dojdzie do otwierania własnej kancelarii, studentów czekają egzaminy na aplikację adwokacką, sama aplikacja, a potem egzamin zawodowy. W tym zakresie na pytania odpowiadali aplikanci adwokaccy.
Po raz pierwszy akcja „Adwokat na uczelni” miała miejsce 17 listopada 2022 r. Wówczas adwokaci i aplikanci adwokaccy spotkali się ze studentami prawa na ponad 20 uczelniach.
W tym roku zgłosiło się ponad 30 ośrodków akademickich.
Uczelnie, na których odbyły się już spotkania::
- WPIA Uczelni Łazarskiego w Warszawie
- SWPS Warszawa
- Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
- Uniwersytet Rzeszowski
- WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej w Rzeszowie
- Uniwersytet Radomski
- Uniwersytet w Białymstoku
- Uniwersytet Szczeciński
- Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
- Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
- Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (Uniwersytet Pedagogiczny)
- Krakowska Szkoła Wyższa im. Frycza Modrzewskiego
- Uniwersytet Opolski
- Uniwersytetu SWPS w Poznaniu
- Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
- Uniwersytet Wrocławski
- Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
- SWPS Wrocław
- Uniwersytet Śląski w Katowicach
- Katolicki Uniwersytet Lubelski
- Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
- Akademia Kujawsko-Pomorska w Bydgoszczy
- Wyższa Szkoła Finansów i Prawa w Bielsku – Białej
- Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej
- Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
- Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
Na uczelniach: Akademia Humanitas w Sosnowcu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicz w Poznaniu, Uniwersytet Łódzki i
Uniwersytet Zielonogórski spotkania zaplanowano w późniejszych terminach.
Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Gdański planują spotkania wiosną 2024 r.