W kolejną, 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, Adwokatura oddaje hołd Powstańcom.
Adwokaci i aplikanci adwokaccy wzieli już udział w XXVIII Biegu Powstania Warszawskiego 28 lipca. Grupa adwokacka biegła w koszulkach z logo Adwokatury oraz 100-lecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej.
31 lipca adw. Jacek Trela, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, będzie uczestniczył we mszy świętej i apelu poległych, na Pl. Krasińskich, pod pomnikiem Powstańców Warszawskich.
1 sierpnia adw. Ziemisław Gintowt, członek Prezydium NRA, w imieniu Adwokatury złoży kwiaty pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.
Wieńce w imieniu Adwokatury Polskiej złożone zostały pod tablicami pamiątkowymi pod siedzibą NRA, przy ul. Świętojerskiej 16 oraz pod obeliskiem na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego.
Na obchody zaprasza także dziekan ORA w Warszawie adw. Mikołaj Pietrzak oraz Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie.
1 sierpnia o godzinie 9:30 w kościele dominikanów pw. Św. Jacka (ul. Freta 8/10) delegacja Izby Adwokackiej w Warszawie złoży wieniec przed tablicą upamiętniającą poległych w Powstaniu Warszawskim adwokatów i aplikantów adwokackich.
Tego dnia od godziny 16:30 w siedzibie Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie przy Al. Ujazdowskich 49 rozpocznie się spotkanie, którego celem będzie oddanie czci pamięci bohaterów – adwokatów i aplikantów warszawskich, poległych w Powstaniu Warszawskim. O godzinie 17.00 w tzw. godzinie „W”, zebrani złożą okolicznościowy wieniec pod tablicą pamiątkową, znajdująca się na budynku Izby Adwokackiej.
Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego jest niezwykle ważna dla środowiska adwokackiego. W zrywie z 1944 roku wzięło udział co najmniej 213 adwokatów i aplikantów adwokackich. Większość z nich zginęła.
W latach 1939-1945 zginęło ok. 50% adwokatów – w walce, obozach koncentracyjnych, gettach, w zbrodni katyńskiej.