Pierwsze z zaplanowanych szkoleń dla prawników, którzy chcą wspierać uchodźców w ustabilizowaniu ich sytuacji prawnej odbyło się 28 lutego online. Zgłosiło się na nie ponad 2 000 osób. Z uwagi na olbrzymie zainteresowanie zaplanowano kolejne 4 terminy spotkań.
- Odzew ze strony adwokatów, aplikantów adwokackich i innych zawodów prawniczych przerósł nasze najśmielsze oczekiwania – mówi adw. Natalia Klima-Piotrowska, przewodnicząca Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.
Szkolenia prowadzą uznani specjaliści prawa migracyjnego, współpracujący z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, a także z agendami ONZ (jak UNHCR).
W trakcie nadzwyczajnego posiedzenia NRA, 24 lutego 2022 r. Naczelna Rada Adwokacka postanowiła, że dziekani okręgowych rad adwokackich wyznaczą koordynatorów do spraw utworzenia i organizacji programu pomocowego dla osób potrzebujących pomocy prawnej. Uchodźcy mogą uzyskać nieodpłatnie pomoc prawną. W porozumieniu się z Ukraińcami pomagają adwokatom tłumacze.
- Staramy się, by nasze działania odpowiadały kompleksowo na potrzeby przybyłych do Polski obywateli Ukrainy – mówi adw. Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. - Nasze działania nie sprowadzają się tylko do dydaktyki czy pomocy prawnej. Organizujemy również zbiórki, a przede wszystkim formułujemy postulaty związane z uproszczeniem procedur wjazdu i pobytu cudzoziemców. Adwokatura tworzy postulaty zmian angażując w to kilkunastu specjalistów. - dodaje prezes NRA.
Adw. Natalia Klima-Piotrowska dodaje: Wiele naszych koleżanek i kolegów działa również w terenie – wspierają Ukraińców w Medyce oraz na innych przejściach granicznych. Serce rośnie gdy widzimy siłę Adwokatury w trudnych chwilach. Gdy prawa człowieka są zagrożone, trzeba przejść do działania i to właśnie robimy.
O kolejnych terminach szkoleń będziemy informować na stronie adwokatura.pl
Informacja na temat pomocy prawnej: