6 czerwca br. w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbędzie się uroczystość upamiętniająca adwokatów i aplikantów adwokackich – ofiary zbrodni niemieckiego nazistowskiego totalitaryzmu z lat 1939–1945 oraz ofiary zbrodni sowieckiego totalitaryzmu z lat 1939–1956.
Tego dnia pośmiertnie zostanie przyznana im odznaka „Adwokatura Zasłużonym”.
Adw. Przemysław Rosati, prezes NRA, symbolicznie przekaże odznaczenie przedstawicielce pokolenia wojennego, uczestniczce Powstania Warszawskiego, seniorce izby warszawskiej – adw. Annie Sobocińskiej-Lorenc.
Z kolei adw. Andrzej Tomaszek, członek NRA, wygłosi wykład na temat udziału i losów adwokatów i aplikantów adwokackich w II wojnie światowej.
Przyznając tę odznakę Adwokatura Polska chce oddać hołd obywatelom II Rzeczypospolitej różnych narodowości ‒ zarówno znanym, jak i nieznanym z imienia i nazwiska ‒ ofiarom więzień, gett, obozów jenieckich, obozów koncentracyjnych, łagrów, zsyłek i innych miejsc kaźni, egzekucji ulicznych, poległym w Powstaniu Warszawskim i Powstaniu w Getcie Warszawskim oraz na wszystkich frontach II wojny światowej.
- Obrona wartości ogólnoludzkich, patriotyzm, poczucie odpowiedzialności zawodowej oraz przynależności do narodu i społeczeństwa, afirmowane przez adwokatów i aplikantów adwokackich na co dzień, stały się przyczynkiem do represji wobec całego środowiska ze strony sowieckiego totalitaryzmu. Aby ta ofiara nie została zapomniana przez przyszłe pokolenia adwokatów i aplikantów adwokackich, Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej podjęło powyższą uchwałę. – czytamy w uzasadnieniu uchwał.
Wydarzenie będzie transmitowane na Facebooku, na profilu Naczelnej Rady Adwokackiej.