Z inicjatywy adw. Przemysława Rosatiego, prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej oraz r.pr. Włodzimierza Chróścika, prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych, powstało Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej. Prawnicy ze wszystkich samorządów prawniczych oraz innych organizacji, a także tłumacze znający język ukraiński, zaproszeni są do współpracy z Centrum w charakterze wolontariatu. Adres strony internetowej Centrum: www. prawnicyukrainie.pl.
Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej powstało, by udzielać w Polsce pomocy prawnej pro bono osobom poszkodowanym wojną w Ukrainie. Działa poprzez ogólnopolską infolinię - +48 800 088 544 - oraz ulokowane w całym kraju punkty informacji prawnej.
Wsparcia w rozwiązywaniu problemów prawnych udzielają eksperci-wolontariusze – adwokaci, radcy prawni oraz przedstawiciele wszystkich zawodów i stowarzyszeń prawniczych oraz prawnicy organizacji pozarządowych.
Centrum będzie działać tak długo, jak długo Ukrainkom i Ukraińcom, szukającym w Polsce bezpiecznego schronienia, potrzebna będzie pomoc prawna.
Wolontariusze zachęcani są także do zgłaszania punktów pomocy prawnej w poszczególnych miejscowościach na terenie całej Polski, które zostałyby włączone do bazy punktów koordynowanych przez Centrum. Pozwoli to zbudować mapę pomocy prawnej w Polsce.
Formularz rejestracyjny dla prawników zarówno zgłaszających punkt prawny, jak i wyrażających chęć współpracy z punktem koordynowanym przez Centrum, dostępne są pod adresem: (przejdź do strony z formularzem)
Osoby działające w ramach Centrum będą rozwiązywać problemy prawne zgłaszane przez dzwoniących na specjalnie utworzoną ogólnopolską infolinię pod numerem +48 800 088 544, działającą w godz. 10:00-19:00. Na infolinię mogą bezpośrednio dzwonić obywatele Ukrainy, którzy poszukują pomocy prawnej np. z prawa rodzinnego i w ramach Centrum będą łączeni z prawnikiem specjalizującym się w tej dziedzinie.
Adres mailowy Centrum: prawnicy.ukrainie@kirp.pl
Celem działania Centrum jest również zbieranie informacji od osób udzielających pomocy prawnej i zapewnienie im bieżącego wsparcia.
W ramach Centrum będą tworzone, ujednolicane i tłumaczone na język ukraiński wzory umów i dokumentów ułatwiających załatwianie urzędowych formalności.
Centrum zapewni organizację praktycznych szkoleń, niezbędne materiały informacyjne oraz dostęp do grupy dyskusyjnej.