Adw. Bartosz Grohman, wiceprezes NRA, uczestniczył 21 sierpnia w prywatnej audiencji u papieża Franciszka w Watykanie.
Audiencja była dedykowana spotkaniu Papieża z Delegacją Prawników Francuskich wraz z jej zaproszonymi gośćmi reprezentującymi organizacje prawników Europejskich – CCBE, a także Naczelną Radę Adwokacką oraz Węgierską Radę Adwokacką.
W skład delegacji wchodzili: adw. Jerome Gavaudan – Prezes Conseil National de Barreaux (Francja), adw. Laurent Martinet - wiceprezes Conseil National de Barreaux (Francja), adw. Florian Borg – Sekretarz Conseil National de Barreaux (Francja), adw. Panagiotis Perakis – Prezydent CCBE, adw. Bartosz Grohman – wiceprezes Naczelnej Rady Adwokackiej i Przewodniczący Polskiej Delegacji w CCBE, adw. Peter Szabo – wiceprezes Węgierskiej Rady Adwokackiej, adw. Bertrand Debosque – Przewodniczący Delegacji Francuskiej w CCBE oraz adw. Anne-Charlotte Varin z CNB, Antoine Ripaud z CNB oraz Nicolas Corato z CNB.
Papież przyjął gości w prywatnej bibliotece w Pałacu Apostolskim. Poszczególnych członków delegacji przedstawiał adw. Jerome Gavaudan.
W słowach skierowanych do delegacji Papież podziękował europejskim prawnikom za ich gotowość do pracy na rzecz wypracowania ram normatywnych mających na celu ochronę środowiska.Wskazał także, że przygotowuje kolejny dokument na ten temat.
Nigdy nie wolno zapominać - powiedział - że przyszłe pokolenia mają prawo otrzymać z naszych rąk piękny i nadający się do zamieszkania świat i że pociąga to za sobą poważną odpowiedzialność wobec świata przyrody, który otrzymaliśmy z życzliwych rąk Boga.
Członkowie grupy, z którymi spotkał się papież Franciszek, reprezentowali europejskie adwokatury i stowarzyszenia, które w 2022 w Wiedniu były sygnatariuszami deklaracji wzywającej członków Unii Europejskiej i Rady Europy do stania na straży i poszanowania praworządności, zwłaszcza w czasach kryzysu, jaki wywołała wojna Rosji z Ukrainą.
Obecne czasy kryzysu społecznego i gospodarczego, a także kryzysu tożsamości i bezpieczeństwa, stawiają przed demokracjami Zachodu wyzwanie, by skutecznie zareagować, pozostając jednocześnie wiernymi swoim zasadom, w szczególności promocji demokracji i poszanowania wolności i praw człowieka godność – powiedział Papież.
Strach przed niepokojami społecznymi i aktami przemocy, perspektywa destabilizujących zmian i konieczność skutecznego działania w obliczu sytuacji nadzwyczajnych mogą rodzić pokusę robienia wyjątków lub ograniczania — przynajmniej tymczasowego — rządów prawa w celu znaleźć łatwe i natychmiastowe rozwiązania – mówił.
Z tego powodu, powiedział prawnikom, doceniam wasze naleganie w jednej z propozycji, aby rządy prawa nie podlegały już najmniejszym wyjątkom, w tym w czasach kryzysu. Praworządność bowiem służy osobie ludzkiej i ma na celu ochronę godności każdego, która nie dopuszcza wyjątku.
Papież przestrzegał jednak, że prawa promujące godność osoby ludzkiej muszą opierać się na prawdzie o człowieku, jego Boskim pochodzeniu i ostatecznym przeznaczeniu. Bez nieustannego dążenia do prawdy o człowieku, zgodnie z Bożym zamysłem, człowiek staje się miarą siebie i swoich czynów.
W swoim poniedziałkowym przemówieniu Ojciec Święty przytoczył także fragment swojej adhortacji apostolskiej Evangelii Gaudium, zauważając, jak niedokładne zrozumienie i stosowanie koncepcji praw człowieka, a w konsekwencji ich nadużywanie, może sprawić, że ludzie staną się ofiarą: dyktatur relatywizmu, odmiany ahistorycznego fundamentalizmu, systemów etycznie pozbawionych życzliwości i dyskursu intelektualnego pozbawionego mądrości.
Istotne zdaniem Papieża jest, aby nasze społeczeństwa zachowały formy poufnej komunikacji, w których jednostki mogą wyrazić siebie i zrzucić swoje ciężary.
W tym kontekście papież Franciszek dostrzegł paralelę między tajemnicą spowiedzi w Kościele a przestrzenią, w której człowiek może powiedzieć prawdę swemu prawnikowi, aby mógł mu pomóc w określonej sytuacji. Papież jednoznacznie opowiedział się za tajemnicą adwokacką jako gwarancją praw jednostki.
Papież Franciszek zachęcił europejskich prawników do wytrwałości w wykonywaniu swojego zawodu, ukierunkowanego na służbę prawdzie i sprawiedliwości potrzebnej do rozwoju pokoju na świecie i harmonii w naszym społeczeństwie. Papież podkreślił też rolę niezależnych prawników i powiedział, że gwarancja niezależności prawnika w wykonywaniu jego zawodu jest gwarancją należytej ochrony jednostki.
Ojciec Święty zakończył swoje przemówienie zawierzeniem delegacji opiece Najświętszej Maryi Panny i św. Yves, patrona prawników.
Przemówienie papieża Franciszka do prawników można przeczytać na stronie
(przejdź do strony z przemówieniem)
Adwokat Bartosz Grohman podziękował Papieżowi za jego słowa oraz przekazał serdeczne życzenia i pozdrowienia w imieniu polskich adwokatów. W prezencie wręczył Ojcu Świętemu upominek od Naczelnej Rady Adwokackiej – porcelanową filiżankę firmy ‘Ćmielów” z ręcznym wykończeniem i logo Adwokatury Polskiej.
Po audiencji u Ojca Świętego, delegacja udała się do Ambasady Francji, gdzie podczas spotkania z Marcelem Escure - Ministre Conseiller Ambasady członkowie delegacji podzielili się swoimi uwagami po wizycie u Papieża oraz wskazali najistotniejsze w ich ocenie problemy i wyzwania prawne.
Wskazywano na zagadnienia związane z praworządnością i migracją. Adw. Bartosz Grohman wskazał na problem porywanych dzieci ukraińskich przez Rosję. Przypomniał zebranym, że w czasie II wojny światowej Niemcy zabierali polskie dzieci do Rzeszy i poddawali je germanizacji, a nie wszystkim dzieciom udało się po wojnie wrócić. Wskazał, iż ogromna rolę w odzyskiwaniu dzieci z Niemiec odegrali m.in. polscy adwokaci, dzięki którym kilkadziesiąt tysięcy dzieci powróciło do swoich polskich rodzin. Zaapelował o działanie dyplomatyczne w tej materii.
Obecny na spotkaniu ks. Bernard Planche – Conseiller ecclesisastique Ambasady powiedział, że temat jest znany służbom watykańskim, a Papież Franciszek delegował kard. Matteo Marię Zuppiego do podejmowania intensywnych działań dyplomatycznych w celu odzyskania dzieci Ukraińskich z Rosji. Adw. Grohman zaproponował, że jeśli służby dyplomatyczne Watykanu czy innego państwa, które zaangażuje się w tę sprawę będą potrzebowały wsparcia prawnego – to taką pomoc oferuje w imieniu NRA.