• Konieczność wprowadzenia nowego systemu udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej podkreślano na debacie eksperckiej w Sejmie.
• W dyskusji 14 lutego wzięli udział: adw. Przemysław Rosati, prezes NRA, adw. Dorota Kulińska, dyrektor Instytutu Legislacji i Prac Parlamentarnych NRA oraz adw. dr Mariusz Hassa, przewodniczący Zespół ds. reformy zasad świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej ILiPP.
Podczas debaty głos zabierali eksperci i przedstawiciele zawodów prawniczych. Dyskutowano nad elementami obecnego systemu nieodpłatnej pomocy prawnej, które wymagają zmian i poprawy, ze względu na swoją dysfunkcyjność.
Wskazywano także na konieczność wprowadzenie zupełnie nowego systemu udzielania tej pomocy, który uregulowałby i ujednolicił zasady nieodpłatnego poradnictwa prawnego i przyznawania nieodpłatnej pomocy prawnej w postępowaniach sądowych.
Przedstawiciele Adwokatury przedstawili propozycję opracowania jednego systemu, opartego na doradztwie prawnym świadczonym w miejscach prowadzenia kancelarii przez adwokatów i radców prawnych. System ten – co istotne - miałby być połączony z systemem wyznaczania pełnomocników/ obrońców z urzędu, na zbliżonych zasadach rozliczeń.
Ważnym elementem proponowanego rozwiązania jest przekazanie rozstrzygania o prawie do korzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej i pomocy w postępowaniach sądowych z urzędu do kompetencji organów administracji zajmujących się rozstrzyganiem spraw bytowych i socjalnych obywateli. Do skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej uprawniałyby przyznawane „bony”, które służyłyby jednocześnie do rozliczenia zapłaty za udzieloną pomoc.
Zaproszenie na debatę wystosowali: sejmowa Komisja Ustawodawcza oraz Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska - Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni.