- Od 10 grudnia 2023 r. adwokaci - podobnie jak radcy prawni, doradcy podatkowi, doradcy restrukturyzacyjni, rzecznicy patentowi i notariusze - będą zobowiązani do komunikowania się z podmiotami publicznymi przez skrzynkę do e-Doręczeń.
- Naczelna Rada Adwokacka w listopadzie br. udostępni adwokatom i aplikantom adwokackim materiały instruktażowe – nagrania szkoleń oraz instrukcje w formie e-booka.
Komunikat
Od 10 grudnia 2023 r. adwokaci - podobnie jak radcy prawni, doradcy podatkowi, doradcy restrukturyzacyjni, rzecznicy patentowi i notariusze - będą zobowiązani do komunikowania się z podmiotami publicznymi przez skrzynkę do e-Doręczeń (za wyjątkiem komunikacji z sądami, komornikami, prokuraturą, organami ścigania, służby więziennej – w tych przypadkach wprowadzenie e-Doręczeń z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej planowane jest na 1 października 2029 r.).
Komunikacja za pośrednictwem e-Doręczeń nie dotyczy wnoszenia lub doręczania korespondencji z wykorzystaniem innych niż adres do doręczeń elektronicznych rozwiązań techniczno-organizacyjnych, w szczególności na konta w systemach teleinformatycznych obsługujących postępowania sądowe (np. tzw. portal informacyjny) lub do repozytoriów dokumentów.
Naczelna Rada Adwokacka w listopadzie br. udostępni Państwu materiały instruktażowe – nagrania szkoleń oraz instrukcje w formie e-booka.
Od grudnia 2023 r. adwokaci muszą mieć adres do e-Doręczeń wpisany do bazy adresów elektronicznych (BAE) powiązany z publiczną usługą rejestrowanego doręczenia elektronicznego albo kwalifikowaną usługą rejestrowanego doręczenia elektronicznego oraz doręczać pisma na adres do e-Doręczeń podmiotom, które z niego korzystają.
Podstawą prawną działania rejestrowanego doręczenia elektronicznego (e-Doręczeń) są:
• rozporządzenie eIDAS,
• ustawa o doręczeniach elektronicznych.
Przypominamy, że e-Doręczenia są równoważne prawnie z tradycyjną przesyłką poleconą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Są usługą zaufania świadczoną na podstawie rozporządzenia eIDAS i norm ETSI. Docelowo zastąpią korespondencję na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP).
Podstawowe i potrzebne informacje znajdą Państwo na stronie: http://www.gov.pl/web/e-doreczenia/najwazniejsze-informacje-dla-zawodow-zaufania-publicznego
Naczelna Rada Adwokacka, z myślą o ułatwieniu adwokatom wypełnienia obowiązku posiadania skrzynki do e-Doręczeń, nawiązała współpracę w tym zakresie z Pocztą Polską (która jest operatorem wyznaczanym) oraz z Wolters Kluwer. Podstawowym celem tej współpracy jest udostępnienie członkom Adwokatury dostępu do szkoleń i nagrań szkoleń dot. zakładania i użytkowania skrzynek do e-Doręczeń. Każdy adwokat otrzyma także dedykowany instruktaż, e-book dotyczący e-Doręczeń.
Na stronie e-Palestry po 15 listopada br. dostępne będą nagrania z webinarów:
• Webinar o charakterze ogólnym, dla wszystkich zainteresowanych tematyką doręczeń elektronicznych
• e-Doręczenia dla profesjonalnych pełnomocników, czyli nowy sposób kontaktów z organami
Poprzez kanały Adwokatury, takie jak mailing i komunikaty w Panelu Adwokata, rozpowszechniane będą materiały:
• FAQ - 10 najważniejszych pytań wraz z odpowiedziami z zakresu wdrażania systemu e-Doręczeń wśród zawodów zaufania publicznego, w tym profesjonalnych pełnomocników. Materiał (e-book) będzie gotowy do dystrybucji na początku listopada br.
• Krok po kroku - materiał, w którym w sposób procesowy omówione zostaną obowiązki profesjonalnych pełnomocników w zakresie doręczeń elektronicznych oraz etapy ich realizacji. Materiał (e-book) będzie gotowy do dystrybucji na początku listopada br.
O datach i miejscach publikacji będziemy informować na stronie adwokatura.pl oraz w social mediach NRA.
Mamy nadzieję, że te materiały ułatwią Państwu proces zakładania i użytkowania skrzynek do e-Doręczeń.
Z koleżeńskim pozdrowieniem,
Adw. Przemysław Rosati,
Prezes NRA