• Zmiana całego systemu wynagradzania adwokatów świadczących pomoc prawną z urzędu jest konieczna i nieunikniona - wskazuje Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej w piśmie do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.
• Zasadnicza wysokość stawek adwokackich pozostaje niezmienna od 20 lat.
• Na adwokatów nakładany jest obowiązek świadczenia pracy opłacanej nieadekwatnie do włożonego wysiłku i kosztów własnych.
• Prezes NRA, adw. Przemysław Rosati, zwraca także uwagę na konieczność podjęcia współpracy przez Ministra Sprawiedliwości z organami samorządu adwokackiego w sprawie dotyczącej zmian w zakresie wysokości wynagrodzeń wypłacanych przez Skarb Państwa za świadczenie pomocy prawnej z urzędu.
To kolejne pismo w sprawie palącego problemu zbyt niskich stawek za sprawy prowadzone z urzędu. Prezes NRA szczególnie podkreśla brak odpowiedzi na deklarację gotowości Adwokatury Polskiej do podjęcia dialogu i wspólnego przygotowania zmian w przepisach, których celem byłoby m.in. dostosowanie wysokości stawek adwokackich do obecnych warunków ekonomicznych.
Adw. Przemysław Rosati przypomina, że rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości dotyczące stawek za prowadzenie spraw z urzędu obowiązuje ‒ bez większych zmian ‒ już od 8 lat, zaś zasadnicza wysokość stawek od ponad 20 lat. Ma to szczególne znaczenie w świetle obecnych warunków ekonomicznych, utrzymującego się bardzo wysokiego poziomu inflacji i wciąż rosnących cen towarów i usług.
Argumentując potrzebę zmian, Prezes NRA przywołuje dane dotyczące wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w Polsce, która w 2015 roku wynosiła 1 286,16 zł netto, a od 1 lipca 2023 roku będzie wynosić 2 783,86 zł netto. Te dane obrazują skalę zachodzących zmian dotyczących wynagradzania za świadczenie pracy, które nie obejmują jednak pełnomocników i obrońców z urzędu przydzielanych osobom będącym w trudnej sytuacji materialnej, którym taką pomoc ma zapewniać i opłacać Państwo.
W ocenie Naczelnej Rady Adwokackiej zmiana całego systemu wynagradzania adwokatów świadczących pomoc prawną z urzędu jest konieczna i nieunikniona. W demokratycznym państwie prawnym niedopuszczalne jest nakładanie na część obywateli obowiązku świadczenia pracy, która opłacana jest nieadekwatnie do poniesionego wysiłku i kosztów własnych związanych z prowadzeniem sprawy.
Prezes NRA zwraca się do Pana Ministra z apelem o pilne podjęcie działań, które realnie przyczynią się do zmiany tej sytuacji, jak również rozwiązania problemu braku współpracy Ministra Sprawiedliwości z organami samorządu adwokackiego w tym zakresie.
(czytaj pismo Prezesa NRA z 13 lutego 2023 r.)